A latin-amerikai emlős ragadozó, amelyet 40 éve kihaltnak hitték, újra megjelent természetes élőhelyén

Ez a hatalmas állatfaj 1986 óta nem volt látható, és most újra megjelent egyik természetes élőhelyén. A 40 éve kihaltnak hitt emlős ragadozó újra megjelent természetes élőhelyén. A biológia és a természetvédelem világában kevés hír olyan izgalmas, mint egy kihaltnak hitt faj újrafelfedezése. Ezek a leletek emlékeztetnek a globális biodiverzitás hatalmasságára és rejtélyességére, valamint a természetvédelmi erőfeszítések fontosságára.

Nemrég egy argentin nemzeti park példátlan mérföldkövet ért el azzal, hogy négy óriás vidrát telepített vissza a Gran Parque Iberá de Corrientes parkba.

A óriás vidra globálisan veszélyeztetett fajnak számít, és négy évtized óta nem volt jelen a dél-amerikai országban. Ez egy karizmatikus emlősfaj, amely a legnagyobb a fajában, elérheti az 1,8 méteres hosszúságot és a 30 kilós súlyt.

„Az óriás vidra ezeknek a vizes élőhelyeknek a fő vízi ragadozója, és szinte kizárólag halakból álló étrendje jelentősen hozzájárul az ökoszisztémák egészségének fenntartásához, különösen az általa lakott vízi rendszerekhez” – mondta Sebastián Di Martino, a Rewilding Argentina természetvédelmi igazgatója. Ezt a fajt utoljára 1986-ban látták Argentínában, és világszintű védelmi státusza aláhúzza a visszatelepítés fontosságát.

Melyek ennek az állatnak a jellemzői és különlegességei?

A óriás nutria (Pteronura brasiliensis), más néven folyami farkas, egy húsevő emlős, amely csak Dél-Amerikában él. A menyétfélék legősibb tagja és az amazóniai erdők egyik legnagyobb ragadozója. Ez a faj barna szőrzetéről és sárgásfehér foltjáról a torkán, valamint 5-10 fős csoportokban éléséről ismert.

Közeledik a harmadik világháború? Kína felgyorsítja a nukleáris fegyverek gyártását és felkészül az Egyesült Államok elleni védekezésre

 

Ez a vidrafaj sok időt tölt a vízben, és olyan alkalmazkodásokkal rendelkezik, amelyek lehetővé teszik a vízi életmódot, mint például a hosszú bajusz, amely segít a halak felkutatásában, és a víz által nem átható hosszú szőrzet. Fészküket általában folyók és tavak partján építik, ahol alszanak, szülnek és gondozzák utódaikat.

A óriás vidra veszélyeztetett fajnak minősül, mivel az 1950-es és 1960-as években bőrének értéke miatt kiterjedt vadászatnak vetették alá, ami a teljes kihalás szélére sodorta. Jelenleg a folyami farkas számos veszély fenyegeti, többek között élőhelyének elvesztése vagy romlása, a prémje miatt történő orvvadászat és a nagyobb betegségek, például a kutyapestis.

A óriás emlős újrafelfedezése a Gran Parque Iberá parkban

A Gran Parque Iberá park Argentína Corrientes tartományában több mint 756 000 hektárnyi vizes élőhelyével, hatalmas védett területtel, bőséges zsákmányállatokkal és jelentős fenyegetések hiányával optimális feltételeket biztosít a nutriáknak. A négy szabadon engedett emlősből álló család tagjai: Nima, egy nőstény, aki a madridi állatkertből érkezett; párja, Coco, a Givskud állatkertből; és két kölykük, akik 2024 novemberében születtek Iberában.

Gustavo Valdés, Corrientes kormányzója kiemelte a helyreállítás jelentőségét: „A óriás vidra nemcsak a vízi ökoszisztémában elfoglalja méltó helyét, hanem több turistát vonz majd, akik meg akarják figyelni, ami több munkát és fejlődést jelent a correntinók számára. Iberá példaként áll a fajok helyreállításában, a természeti turizmusban és a valódi helyi fejlődésben.”

Ezen vidrafamilia szabadon engedése lehet az első lépés a jövőbeli előrelépések felé. A Rewilding Argentina tájékoztatása szerint a terv az, hogy további szabadon engedéseket hajtsanak végre az Iberá-mocsarakban és a Chaco-ban, hogy hozzájáruljanak a faj globális helyreállításához és helyreállítsák a kapcsolatot a dél-amerikai régió szívében elszigetelten élő vidrapopulációk között.

Szofi Contu/ author of the article

Szofi vagyok, hasznos life hackeket és praktikus tippeket írok, amelyek segítenek a mindennapi életben egyszerűbbé tenni a dolgokat!

Szofi lifehack ⚡