A utasok rettegésben és kétségbeesésben éltek át egy mechanikai meghibásodás miatt végrehajtott vészleszállás során. Június 30-án, hétfőn a Japan Airlines és annak fapados légitársasága, a Spring Japan által üzemeltetett járaton ijesztő baleset történt, amely veszélybe sodorta a 191 utas és a személyzet életét. A Kyodo News, The Standard és South China Morning Post médiumok szerint a JL8696/IJ004 járat, egy Boeing 737, amely a Sanghaj-Pudong nemzetközi repülőtérről indult a tokiói Narita repülőtérre, hirtelen magasságot vesztett egy nyomáskiegyenlítő rendszer meghibásodása miatt. Kevesebb mint tíz perc alatt a repülőgép csaknem 8000 métert zuhant, 11 700 méterről 3200 méterre.
Az oxigénmaszkok azonnal kinyíltak, ami nagy riadalmat keltett a fedélzeten. Az Associated Press beszámolókat kapott utasoktól, akik leírták, hogyan élték át a helyzetet. Az egyik érintett így mesélte: „Fojtott üvöltést hallottam, és néhány másodperc múlva leestek az oxigénmaszkok”. Egy másik utas elmondta, hogy egy légikísérő sírva kiabálta, hogy azonnal vegyék fel a maszkokat, és súlyos meghibásodásra figyelmeztetett. A feszültség olyan nagy volt, hogy néhány utas a legrosszabbra készült, egyikük pedig bevallotta, hogy „könnyek szöktek a szemébe”, miközben végrendeletét írta és biztosítási adatait jegyezte fel, a MoneyControl szerint.
Az incidens során rögzített videó virálissá lett a közösségi médiában, bemutatva a repülés közben az utasokat ért pánikot és zavart. Az ázsiai South China Morning Post média szerint a pilóta vészhelyzetet jelentett és úgy döntött, hogy a repülőgépet a Kansai Nemzetközi Repülőtérre irányítja, ahol a gép 20:50-kor biztonságosan landolt. Szerencsére sérültek nem voltak, bár az utasok több mint egy órán át a repülőgépen maradtak, mielőtt kiszállhattak.
További részletek az incidensről és a reakciókról
Spring Airlines Japan, az érintett fapados légitársaság, a New York Post információi szerint minden érintett utasnak körülbelül 90 euró értékű kártérítést és egy éjszakai szállást ajánlott fel.
Az incidens nagy aggodalmat keltett a Boeing 737-800 biztonságát illetően, különösen a közelmúltban történt, hasonló típusú repülőgépekkel kapcsolatos balesetek után. A japán hatóságok közös vizsgálatot indítottak a Japan Airlines és a japán földügyi, infrastrukturális, közlekedési és turisztikai minisztérium között, hogy megállapítsák a nyomáskiegyenlítő rendszer meghibásodásának pontos okát, amint azt olyan médiumok is megerősítették, mint a People és a Newsbytes.
A protokollok és a légi közlekedés biztonságának fontossága
A hirtelen zuhanás és a fedélzeti vészhelyzet jól példázza a légi közlekedés biztonsági protokolljainak betartásának fontosságát és annak szükségességét, hogy a személyzet felkészült legyen a hasonló, magas kockázatú helyzetek kezelésére. Ezenkívül a kritikus pillanatokban a világos kommunikáció elengedhetetlen a nyugalom fenntartása és a fedélzeten tartózkodók biztonságának garantálása érdekében.
Ez azt bizonyítja, hogy ugyanolyan fontos ellenőrizni a repülőgép működését, mint a megelőző intézkedéseket, amelyek egy esetleges baleset esetén szükségesek.