A pszichológia is megerősíti: a legboldogabb emberek mindig elkerülik ezt a reggeli rutint

Sok mindennapi szokásunkat automatikusan, túl sokat gondolkodás nélkül végzünk. Akár rutinból, szokásból, akár másokat utánozva, olyan viselkedésmintákat veszünk fel, amelyek bár ártalmatlannak tűnnek, komolyan befolyásolhatjákboldogságunkat és termelékenységünket. Pontosan ezek a kis dolgok, amelyeket ritkán kérdőjelezünk meg, befolyásolhatják személyes kapcsolatainkat, munkánk hatékonyságát és önmagunkhoz fűződő viszonyunkat. A legboldogabb emberek mindig elkerülik ezt a reggeli rutint. Ezért ezeknek a korlátozó szokásoknak a felismerése és megszüntetése az első lépés a tudatosabb, teljesebb és boldogabb élet felé.

Jeff Haden író és coach szerint „a siker és a boldogság nem kivételesen képzett embereknek való; bárki elérheti, aki megérti a motiváció valódi természetét”. A leggyakoribb szokások, amelyeket el kell kerülni, közé tartozik a mobiltelefonunk ellenőrzése, miközben valaki hozzánk beszél, ami megszakítja a kapcsolatot a másik személlyel és érdektelenséget jelez. Ugyancsak káros, ha figyelmünket több feladatra osztjuk, mert ez csökkenti a teljesítményünket. Egy másik gyakori szokás, hogy több figyelmet fordítunk idegenekre, mint azoknak, akik valóban körülvesznek minket. A folyamatos panaszkodás szintén gátolja a motivációt. Ezeknek a mintáknak a megváltoztatása azt jelenti, hogy tudatosabbak leszünk, prioritást adunk a kapcsolataink minőségének, és megtanulunk nagyobb érzelmi és mentális felelősséggel cselekedni.

A rutin, amelyet el kell kerülni a termelékenység és a boldogság elérése érdekében

Ne koncentrálj egyetlen elméletre

Egyik tevékenységről a másikra ugrálunk, mert azt gondoljuk, hogy a többfeladatos munkavégzés hatékonyabbá tesz minket, de a valóságban éppen az ellenkezője igaz. A valódi termelékenység a mély koncentrációból fakad.

Ha teljes figyelmünket egyetlen feladatra fordítjuk, gyorsabban és jobb minőségben haladunk előre. A folyamatos figyelemváltás mentális fáradtságot, hibákat és időveszteséget okoz. Az egyetlen feladatra való koncentrálás erősíti a figyelmet és javítja az eredményeket.

A mobiltelefonra nézni, miközben másokkal beszélünk

A mobiltelefonra nézni, miközben beszélgetünk, az érzelmi elszakadás egyik legfinomabb formája. Ez a szokás érdektelenséget sugároz, kellemetlen érzést kelt a másikban és rontja kapcsolataink minőségét.

Ezenkívül megszakítja a mély kommunikációt és korlátozza empátiás képességünket. A másik időt és jelenlétét tisztelni kulcsfontosságú a szilárd kapcsolatok kiépítéséhez. Kerüljük, hogy telefonunk a kezünkben legyen, amikor valakivel vagyunk, és helyezzük előtérbe az aktív hallgatást.

Mindenkivel egyformán bánjon

Mindenkinek más a gondolkodásmódja, a viselkedése és a kommunikációja. Nem hatékony, ha mindenkire ugyanazt a stratégiát alkalmazzuk. A munkahelyen és a magánéletben egyaránt fontos, hogy kommunikációnkat és elvárásainkat az egyes emberek profiljához igazítsuk. A figyelmes hallgatás, a megfigyelés és a hozzáállásunk módosítása javítja az együttműködést és elkerüli a felesleges konfliktusokat. A személyre szabott bánásmód jobb eredményeket és egészségesebb kapcsolatokat eredményez.

Elsőbbséget adni azoknak, akikkel nincs valódi kapcsolatunk

Több időt töltünk üzenetekre válaszolással vagy a közösségi médiában való reagálással, mint a hozzánk közel állókkal való interakcióval. Ez a szokás érzelmi és kapcsolati egyensúlyhiányt okoz.

Ha több figyelmet fordítunk távoli vagy kevésbé fontos emberekre, az eltávolít minket a valódi kapcsolatoktól. Adj elsőbbséget a mély és jelentőségteljes kapcsolatoknak. Ha jelen vagy a barátaid, a családod vagy a kollégáid mellett, az erősíti a bizalmat és az érzelmi jólétedet.

A hibák figyelmen kívül hagyása anélkül, hogy elgondolkodnál rajtuk: végezz a rutinoddal

A kudarcok elfelejtése előrelépésnek tűnhet, de valójában elszalasztott lehetőség. A fontos nem a felejtés, hanem a tanulás. Minden hiba értékes információt tartalmaz a növekedéshez, a fejlődéshez és ahhoz, hogy ne ismételjük meg ugyanazt.

Ha elnyomjuk, csak láthatatlan teherré válik. Gondolkodjunk el azon, mi történt, azonosítsuk, mit tehettünk volna másképp, és alakítsuk át ezt az élményt hasznos tanulsággá.

A rossz szokás, hogy állandóan sajnálkozunk

A panaszkodás akkor válik szokássá, amikor cselekvés helyett ugyanazon a negatív gondolaton rágódunk. Azért panaszkodni, ami nincs, vagy ami rosszul sült el, csak a frusztrációt táplálja.

Bár természetes, hogy néha szomorúak vagy csalódottak vagyunk, a megoldás abban rejlik, hogy vállaljuk a felelősséget és cselekedjünk. Cseréld ki a panaszkodást egy hasznos kérdésre, például: mit tehetek, hogy ez megváltozzon?

Impulzusból cselekedni a kockázatok mérlegelése nélkül

Ez gyors eredményeket hozhat, de megbánást is okozhat. A rövid és hosszú távú következmények mérlegelése nélkül hozott döntések felesleges kockázatoknak tesznek ki minket.

Legyen szó pénzügyi, érzelmi vagy munkahelyi döntésről, fontos, hogy cselekedjünk előttünk jól átgondoljuk a dolgokat. A következmények átgondolása, a lehetőségek mérlegelése és egy pillanatnyi várakozás a döntés előtt jelentősen befolyásolhatja, hogy helyes döntést hozunk-e, vagy drága hibát követünk el.

Tippek a termelékenység javításához és a jólléthez

  • Írja le napi céljait, és a nap végén nézze át őket.
  • Kezdje a napot egy tudatos rutinval, például meditációval, nyújtással vagy a prioritások listájának áttekintésével.
  • Határozzon meg időt magára és a kapcsolataikra, hogy kapcsolatot teremtsen velük és környezetével.
  • Tartson aktív és tudatos szüneteket, különösen a hosszú munkanapokon.
  • Olvasson könyveket vagy hallgasson podcastokat, amelyek táplálják személyes fejlődését.
  • Tekintse át heti eredményeit, és ünnepelje a kis előrelépéseket.
Szofi Contu/ author of the article

Szofi vagyok, hasznos life hackeket és praktikus tippeket írok, amelyek segítenek a mindennapi életben egyszerűbbé tenni a dolgokat!

Szofi lifehack ⚡