Vegye fel a jegyzetfüzetébe azt a készüléket, ami mindannyiunknak otthon van, és 22 karátos aranyat rejt. 22 karátos arany lehet otthonunkban anélkül, hogy tudnánk róla, olyan készülékekben, amelyeket nem használunk, és amelyek segíthetnek az újrahasznosításban. Ezért talán eljött az ideje, hogy befektessünk egy olyan eszközbe, amely több örömet is okozhat nekünk. Ez egy jó segítőtárs, ha szeretnénk megtudni, hogy újrahasznosíthatjuk-e azokat a háztartási készülékeket, amelyek az elkövetkező napokban is velünk lesznek, és amelyek alapvető fontosságúak lehetnek. Ebben az időben, amikor minden euró számít, felfedezhetjük ezt az otthoni kincset egy eszközzel, amely segít kivonni azt.
Eljött az az idő, amikor egy készülék, amely mindannyiunknak otthon van, váratlan örömet okozhat. Olyan, mintha aranybánya lenne otthon, ha belegondolunk, mennyi fémtartalmú készülék van, amelyet hasznosíthatnánk, és amelyekről eddig talán nem is tudtunk. Az újrahasznosított elemek használata alapvető fontosságú lehet az előttünk álló napokban. Egy ciklusváltás következik, amely végső soron egy új korszak kezdetét jelentheti.
Egy vagyont ér, és talán nem is tudtad
Van egy készülékünk, amely végső soron elkísérhet minket azokban a napokban, amelyekre eddig talán nem is számítottunk, és amelyek végül kemény valósággá válhatnak. Igyekszünk a lehető legtöbb elemet újrahasznosítani.
Ez segít egy bolygónak, amely egyre inkább ki van téve olyan tényezőknek, amelyek teljes mértékben érinthetnek minket. Szembesülnünk kell olyan részletekkel, amelyek reakcióra késztetnek minket, és olyan jelentős újdonságokkal, amelyekre eddig nem számítottunk.
Az emberiség túlnépesedéssel küzd, ami egyre több és több felesleges elemet generál. Láttuk ezt a ruházati cikkek esetében, amelyek évente tonnányi hulladékot jelentenek, és úgy tűnik, hogy ezt fogjuk látni az előttünk álló napokban is, bizonyos alapvető elemek miatt.
Nagyon oda kell figyelnünk néhány részletre, amelyekről eddig azt gondoltuk, hogy nem lehetnek. Most eljön az idő, amikor figyelembe kell vennünk, hogy vannak olyan dolgok, amelyekről eddig talán nem is álmodtunk. A nem használt eszközök alkatrészeinek újrahasznosításával nemcsak a bolygónak segítünk, hanem a bankszámlánkon is.
Ez a készülék, ami otthon van, 22 karátos aranyat rejt
Otthonunkban nem csak ékszerekben lehet arany, hanem a használt készülékeinkben is, amelyek végül egy új korszakot jelölhetnek. Ezzel extra jó érzést kaphatunk, ami végül nagy különbséget jelenthet.
Ahogy az ETH Zürich szakértői elmagyarázzák: „Az alapanyagok arannyá alakítása az alkímisták egyik elérhetetlen célja volt. Most Raffaele Mezzenga professzor, az ETH Zürich Egészségtudományi és Technológiai Tanszékének tagja elérte ezt a célt. Természetesen nem alakított át egy másik kémiai elemet arannyá, ahogyan az alkímisták próbálták. De sikerült visszanyernie az aranyat az elektronikus hulladékból egy sajtkészítés melléktermékének felhasználásával.”
Ugyanezen magyarázat folytatódik: „Az elektronikus hulladékok számos értékes fémet tartalmaznak, köztük rézet, kobalti és jelentős mennyiségű aranyat is. Az arany visszanyerése a használaton kívüli okostelefonokból és számítógépekből vonzó lehetőség, tekintettel a nemesfém iránti növekvő keresletre. Az eddig kidolgozott visszanyerési módszerek azonban sok energiát igényelnek, és gyakran rendkívül mérgező vegyszerek használatát teszik szükségessé. Most az ETH Mezzenga professzor által vezetett csoport egy nagyon hatékony, költséghatékony és mindenekelőtt sokkal fenntarthatóbb módszert dolgozott ki: egy fehérjemátrixból készült szivaccsal a kutatók sikeresen kivonták az aranyat az elektronikus hulladékból.
Ez az eszköz mindent megváltoztathat: „A szivacs előállításához Mohammad Peydayesh, a Mezzenga-csoport vezető kutatója és kollégái savas körülmények között és magas hőmérsékleten denaturálták a tejsavófehérjéket, hogy azok nanofibrillumokká álljanak össze egy gélben. Ezután a tudósok megszárították a gélt, és a fehérjeszálakból szivacsot készítettek. A laboratóriumi kísérletben az arany visszanyerése érdekében a csapat 20 régi számítógép alaplapjából kiszedte az elektronikus alkatrészeket, és kivette a fémdarabokat. Ezeket savfürdőben oldották fel, hogy a fémek ionizálódjanak. Amikor a fehérjefibrillákból készült szivacsot a fémionok oldatába tették, az aranyionok a fehérjeszálakhoz tapadtak. Más fémionok is tapadhatnak a szálakhoz, de az aranyionok sokkal hatékonyabban tapadnak.