A nemzetek történelme bebizonyította, hogy csak az együttműködés és a kiegyensúlyozott kereskedelem révén lehet fenntartani a békét és a haladást, azonban különböző körülmények miatt minden korszakban voltak olyan országok, amelyek valamilyen hatalmat gyakoroltak mások felett. Kína elszántan bizonyítja erejét, és kijelenti, hogy képes leállítani a globális technológiai termelést. Búcsút mondhatunk a telefonoknak, autóknak, robotoknak… mindennek.
Kína képes ellenőrizni a globális technológiai termelést
A szénhidrogénekből előállított üzemanyagok gyártása a közlekedés és az ipar átalakulását eredményezte, amelyek ezeknek a könnyen hozzáférhető energiaforrásoknak köszönhetően gyors fejlődést értek el. Használatuk azonban nagyon magas árat követelt a környezettől és a különböző életformáktól, amelyek ma a globális felmelegedés és annak mindenütt látható következményei által érintettek.
Ez olyan változást váltott ki, amely új, környezetkímélőbb energiaforrások kifejlesztéséhez vezetett, de ez az új irány más követelményeket támaszt, és ezeket nem könnyű teljesíteni. Ezért Kína, amely minden előnnyel rendelkezik, kijelentette, hogy ha akarja, leállíthatja az egész globális technológiai termelést, búcsút mondhatunk a telefonoknak, autóknak, robotoknak… mindennek.
A kereskedelmi termékek ma már ellenőrzési eszközök
A mai technológiák, mint például az elektromos autók, a különböző elektronikus eszközök, a mesterséges intelligencia és sok más, egy kulcsfontosságú alkatrészre szorulnak, a ritkaföldfémekre, amelyek, mint a nevük is mutatja, a Földön ritkán találhatók. Mivel Kína bőségesen rendelkezik velük, ott is a leghatékonyabban dolgozzák fel őket, így ma már fegyverként használhatók más, ezekre szoruló országok ellen.
Amikor az Egyesült Államok megemelte a kínai termékekre kivetett adókat, gazdasági háború robbant ki, amely továbbra is teljes gőzzel folyik, és következményei több ország pénzügyeit és termelését is érintik. A probléma nagyon összetett, mert az ázsiai ország a ritkaföldfémek legnagyobb forrása, és a világszükséglet 60%-át biztosítja, ami vitathatatlan dominanciát biztosít számára.
Ezenkívül a tartós mágnesek fő gyártója is (amellett, hogy furcsa szerkezeteket épít), amelyek számos elektronikai eszköz gyártásának alapvető elemei. De mára sokkal fontosabbá váltak, mint egyszerű exportcikkek, most már a kereskedelmi kapcsolatok ellenőrzésének eszközei, és április óta intézkedéseket hoztak, hogy korlátozzák elérhetőségüket.
Ezen elemek kereskedelme Kína és az Egyesült Államok között 93%-kal csökkent, és több európai ország is hasonlóan érintett. Most több bürokratikus akadály áll a ritkaföldfémek és származékaik vásárlásának útjában, az engedélyek csak 6 hónapig érvényesek, a megszerzésükre vonatkozó követelmények egyre szigorúbbak, sok esetben a kérelmekre nagyon lassan válaszolnak, és gyakran elutasítják őket.
A ritkaföldfémek hiánya megbénítja az ipart
A ritkaföldfémek és az állandó mágnesek szűkössége az Egyesült Államokban a ritkaföldfémeket felhasználó iparágak 75%-át megbéníthatja, mivel készleteik csak körülbelül három hónapra elegendőek, és más alternatívák alkalmazása a termékek teljesítményének és minőségének romlását jelentené. Kína szigorú ellenőrzése ezek felett az ásványok felett egyértelműen bizonyítja, hogy befolyásolni akarja és képes befolyásolni a globális technológiai piacot.
Összegezve: a Kína és az Egyesült Államok között a gazdasági téren folyó harc nem csak őket érinti, hanem más európai országokat is, mivel Ázsia biztosítja a világ ritkaföldfém-készletének 60%-át (ráadásul hatalmas rézérc-lelőhelyet találtak a területükön). Mindkettő elengedhetetlen a technológiai termékek gyártásához, és április óta további akadályokat állítottak fel azok megszerzésére, bizonyítva, hogy képesek megbénítani ezeket az iparágakat.