A félelem, hogy éjszaka egy szúnyogcsípéssel ébredünk a lábunkon, most egy újabb félelemmel egészül ki, amelyet a Kínai Nemzeti Védelmi Technológiai Egyetem új mikrodronja okoz. A gyűlölt rovarok méretével rendelkező új eszköz a szúnyogok agilitásával mozog, és két tulajdonsága miatt elengedhetetlen a védelmi rendszerekben: nem bocsát ki hangot és hőjelet sem.
A kínai kutatók, akik a robotot eddig is hasonló módon értékesítették, biztosítják, hogy ideális lehet környezeti megfigyeléshez, valamint omlások és más katasztrófák helyszínének felkutatásához, ahol az emberi bejutás rendkívül bonyolult és korlátozott lehet. A védelmi szakértők viszont egyértelmű fenyegetésnek tartják.
Sci-fi-ből kilépett kémszúnyogok
Alig 2 centiméter hosszú és 0,3 gramm súlyú, rugalmas szárnyai könnyedén repülnek, három lába pedig bármilyen felületen stabilan meg tud állni. Az ilyen találmány nyilvánvaló hasznossága ellenére azonban a Black Mirror-hez hasonló disztópikus tudományos fantasztikus találmányokhoz való közelsége miatt a mikrodronok technológiai fejlődése riadót fújt a védelmi rendszerekben.
Nehéz észrevenni őket, amíg nem állnak előttünk, és a adatlopás és a tömeges megfigyelés lehetőségétől való félelem miatt ezek a felderítő egységek valódi veszélyt jelentenek, amelynek elhárítására olyan országok, mint az Egyesült Államok, Izrael és a NATO tagjai már lépéseket tettek, hogy megakadályozzák őket, illetve hasonló eszközöket vezessenek be.
Egy ilyen technológia etikai következményei hatalmasak, és szemben a hatalmas drónokkal, amelyek ma már anyahajóként szolgálnak és képesek drónrajokat bevetni anélkül, hogy a lakosság vagy a hírszerző rendszerek észrevennék őket, az ilyen fejlesztések által felvázolt disztópikus jövő még évekre tűnik, pedig valójában már a sarkon van.