A tapasztalt kertészek egyértelműen kijelentik: ez a legjobb idő a növények öntözésére nyáron, hogy a kert mindig zöld maradjon.

A cél az, hogy egyensúlyt teremtsünk a hidratálás és a kedves növényeinket érintő gombásodás megelőzése között. Ha kertünk vagy veteményeskertünk van otthon, virágládákban vagy cserepekben tartjuk kedvenc növényeinket, a nyár az év egyik legnehezebb időszaka a gondozásuk szempontjából, mivel a hőség miatt könnyen kiszáradnak. Ezekben az időszakokban szinte minden nap elengedhetetlen az öntözés, és itt merül fel a kérdés: mi a legjobb napszak erre, vagy egyáltalán nem számít, és öntözhetünk, amikor akarunk?

A legjobb idő a kert öntözésére nyáron

Nyáron a meleg levegő és az erős napfény, amely szinte függőlegesen éri a növényeket, két olyan tényező, amely miatt az ajánlott öntözési idő betartása még fontosabb, mint más évszakokban.

Ideális esetben ezt reggel korán kell megtenni, amikor a nap még alacsonyan áll és még nem kezdett melegedni, így ezt a feladatot elvégezhetjük, mielőtt munkába indulunk, bevásárolunk, elvisszük a gyerekeket a napi teendőikre stb.

Így a talaj felszívja az összes vizet, és több órán át nedves marad, ami elősegíti, hogy a növények gyökerei fokozatosan táplálkozzanak és megfelelően hidratálódjanak több perc vagy akár több óra alatt.

Ráadásul, mivel még nem túl meleg és a nap nem süt erősen, a növények által felszívódás nélkül elpárolgó víz mennyisége csekély lesz, ellentétben azzal, ami napközben történik. Így jobban kihasználjuk az öntözésre fordított minden liter vizet.

Egyes profi kertészek azt javasolják, hogy 5 és 7 óra között öntözzünk, hogy a víz felszívódása a lehető leghatékonyabb legyen, amihez vagy korán kell kelni, vagy öntözésprogramozóval és öntöző- vagy csepegtető rendszerrel kell rendelkezni. Ugyanakkor ezt manuálisan is megtehetjük más, kevésbé korai órákban, például reggel 8 és 11 óra között.

És ha később öntözünk, például délben, az káros a növényekre? Igen. Az öntözés a nyári nap legforróbb óráiban több negatív következménnyel jár. Először is nagyobb a párolgás, és a felhasznált víz nagy része kárba vész.

De a leveleken maradt vízcseppek kis nagyítóként fogják erősíteni a napsugarakat, és a beesési szögtől függően megégethetnek egyes területeket, vagy károsíthatják a növény felületét, ami miatt könnyebben kiszáradnak és tönkremennek.

És akkor öntözzünk délután-este, amikor a nap már gyengül? Nos, attól függően, hogy hol élünk, ez is nemkívánatos következményekkel járhat. A probléma az, hogy ha a víznek nincs elég ideje teljesen elpárologni a levelekről és a szárakról, a nedvesség és a hő hatására egyes fajoknál gombafertőzések jelentkezhetnek.

Ezért, ha nagyon meleg volt és a növényeknek extra öntözésre van szükségük, célszerű ezt néhány órával azelőtt megtenni, hogy teljesen besötétedik, hogy a felesleges nedvességnek legyen ideje elpárologni.

Végül, figyelembe kell venni, hogy minden esetben az öntözésnek mindig mérsékeltnek kell lennie, és ha az aljzat száraz, nem szabad egyszerre sok vizet önteni.

Szofi Contu/ author of the article

Szofi vagyok, hasznos life hackeket és praktikus tippeket írok, amelyek segítenek a mindennapi életben egyszerűbbé tenni a dolgokat!

Szofi lifehack ⚡