Az áprilisban tapasztalt jelentős lassulás után a nemzetközi tartalékokba szánt aranyvásárlások májusban nettó 20 tonnával nőttek. A lengyel központi bank továbbra is kiemelkedő teljesítményt nyújt hónapról hónapra. Májusban a Kazah Nemzeti Bank vezette a havi vásárlások listáját 7 tonnával, majd Törökország és Lengyelország következett, mindkét ország 6 tonna nettó vásárlással.
A londoni fémpiac legfrissebb felmérései, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a világ monetáris hatóságainak adatai szerint májusban a központi bankok ismét mérsékelten felgyorsították aranyvásárlásaikat, és nettó 20 tonnával növelték a világ tartalékait. Így az év első öt hónapjában a világ központi bankjai nettó 91 tonnával növelték a nemzetközi aranytartalékokat.
A májusi vásárlások a második legnagyobbak 2025-ben, február után, amikor 24 tonnát vásároltak, de továbbra is alacsonyabbak a 12 hónapos átlagnál, amely 27 tonna. Májusban a Kazah Nemzeti Bank vezette a havi vásárlások listáját 7 tonnával, Törökország és Lengyelország követte 6-6 tonna nettó vásárlással, míg a Szingapúri Monetáris Hatóság (MAS) 5 tonna eladást jelentett ugyanebben az időszakban.Egy bank megadta az arany unciájának árát: meddig emelkedhet az árfolyam ebben a negyedévben?Melyik három részvénybe fekteti portfóliójának 50%-át a mágnás Bill Ackman?
A világ aranypiacának szakértői szerint a közel-keleti új feszültségek megerősíthették az arany stratégiai vonzerejét azoknak a központi bankoknak, amelyek geopolitikai sokkhatások ellen kívánják megóvni tartalékaikat. A központi bankárok körében végzett legutóbbi felmérések azt mutatják, hogy az arany továbbra is a figyelem középpontjában áll a világ központi bankjai számára, amelyek szinte abszolút többsége úgy véli, hogy a hivatalos aranytartalékok tovább fognak növekedni.
Arany: kik vásároltak májusban?
Azok a központi bankok, amelyek 1 tonna vagy annál nagyobb változást jelentettek aranytartalékaikban, a következők voltak:
- A Kazah Nemzeti Bank (NBK) jelentése szerint májusban 7 tonnával növelte aranytartalékait, így azok 299 tonnára emelkedtek. Az év eleje óta az NBK aranytartalékai 15 tonnával nőttek.
- A Török Központi Bank 6 tonna arany vásárlásáról számolt be ebben a hónapban, ezzel eddigi aranykészlete 15 tonnára emelkedett.
- A Lengyel Nemzeti Bank (NBP) szintén 6 tonnával növelte aranykészleteit, és továbbra is a legnagyobb nettó aranyvásárló 2025-ben, 67 tonnával.
- A Kínai Népi Bank és a Cseh Nemzeti Bank 2-2 tonnával növelte aranykészleteit, őket három másik központi bank követte, amelyek egyenként 1 tonnával növelték aranykészleteiket: a Kirgiz Köztársaság Nemzeti Bankja, a Kambodzsai Nemzeti Bank, a Fülöp-szigeteki Központi Bank és a Ghánai Bank.
A szingapúri monetáris hatóság vezette a májusi eladásokat 5 tonnával, amelyet az Üzbég Köztársaság Központi Bankja és a Deutsche Bundesbank követett, amelyek egyenként 1 tonna aranyat adtak el.
Az év eddigi részében Üzbegisztán továbbra is a legnagyobb nettó eladó 27 tonnával, amelyet Szingapúr követ 10 tonnával. Ezenkívül a legfrissebb, áprilisra vonatkozó adatok azt is mutatták, hogy a Katari Központi Bank 2 tonna aranyat vásárolt, ami a hónap nettó vásárlásait 16 tonnára emelte. Lengyelország után a legnagyobb vásárlók között szerepel Azerbajdzsán az Állami Olajalap (SOFAZ) révén, Kína, Törökország és Kazahsztán.
Érdemes emlékeztetni, hogy tavaly áprilisban a világ központi bankjai összesen 12 tonna nettó aranyat vásároltak, ami az év legalacsonyabb értéke és alacsonyabb a 12 hónapos átlagnál (28 tonna). Akkor az elemzők azt kérdezték, mi állhat a havi vásárlások csökkenése mögött, és úgy vélték, hogy ez részben az év eleje óta tartó gyors aranyárfolyam-emelkedésnek köszönhető, amely visszatartotta a vásárlókat a korábbi hónapokban tapasztalt ütemtől.
A kilátások tekintetében a központi bankok továbbra is kedvezően tekintenek az aranyra, amint azt a legutóbbi globális felmérések is mutatják, amelyek szerint a központi bankárok közel fele állította, hogy növelni fogja aranytartalékait, és szinte a többség azt mondta, hogy ezt a következő 12 hónapban fogja megtenni. A folytatás mellett szóló fő érvek a nemesfém diverzifikáló és válság- és inflációellenes tulajdonságai voltak.