Az elkövetkező napokban és hónapokban egy hatalmas, világszerte elhelyezett teleszkópokból álló hálózat fogja megfigyelni, mivel ez segíteni fog az aszteroidák és üstökösök más csillagrendszerekben található objektumokkal való összehasonlításában. A Teide Obszervatórium távcsövei Tenerifén és a Gran Telescopio Canarias távcsövei La Palmán részei annak a világméretű „óriási távcsőparknak”, amely 48 órája figyeli a Naprendszeren kívülről érkező, 20-30 kilométer nagyságú objektumot. Az objektum, amely valószínűleg a legnagyobb, amit valaha megfigyeltek, az Nemzetközi Csillagászati Unió (UAI) Kisbolygók Központja által üstökösnek minősítették. Ez az emberiség által valaha észlelt harmadik interstelláris látogató, az Oumuamua (2017) és a 2I/Borisov (2019) után.
A A11pl3Z ideiglenes nevű objektumot két nappal ezelőtt észlelték először az ATLAS egyik teleszkópja Chilében, amely egy korai riasztási hálózat a Föld közelében elhaladó aszteroidák észlelésére, és öt telephellyel rendelkezik, egyikük a Teide-hegyen.
Megjelenése „arra utal, hogy főként jégből áll, nem pedig kőzetből” – magyarázta az AFP-nek Jonathan McDowell, a Harvard-Smithsonian Asztrofizikai Központ csillagásza. Az Európai Űrügynökség (ESA) bolygóvédelmi felelőse, Richard Moissl szerint nincs veszélye, hogy ütközne a Földdel.
Összesen körülbelül 20 obszervatórium vesz részt világszerte az objektum megfigyelésében, amely, ha megerősítést nyer, hogy a Naprendszeren kívülről érkezett, az Oumuamua és a 2I/Borisov üstökös után a harmadik lenne ebben a kategóriában.
Az objektum viszonylag nagy, 20-30 kilométer közötti, és pályája arra utal, hogy jóval a Földtől távol halad el, körülbelül a Mars távolságában néhány hónap múlva – pontosította az EFE-nek Javier Licandro csillagász. „Az egész világon hatalmas teleszkópok sora fogja megfigyelni az elkövetkező napokban és hónapokban”, mivel ez segít összehasonlítani az aszteroidákat és a üstökösöket más csillagrendszerekből származó objektumokkal.
Az A11pl3Z pályája.SKY SURVEY
Eddig csak a pozícióját mérték meg, hogy meghatározzák a pályáját, ami még nem történt meg elég pontosan, de amint ez megtörténik, állandó nevet kap, és véglegesen megerősítik, hogy interstelláris eredetű objektum, ami „minden jel szerint 99,99%-ban biztos” – tette hozzá Licandro.
A naprendszeren kívüli objektum megjelenése váratlan, abban az értelemben, hogy nem tudták, hogy jön, de nem meglepő, mivel a Vera Rubin obszervatórium megnyitásával Chilében még tíz további objektumot várnak felfedezni ebben az évben.
Javier Licandro elmagyarázza, hogy az ilyen típusú objektumok más rendszerben keletkezhettek, és „elszöktek” a csillaguk elől, és most hiperbolikus pályán közelednek a Naphoz, ami arra utal, hogy a Naprendszeren kívülről érkeztek.
Az IAC nyomon követi a jelenséget, együttműködik más spanyol csillagászokkal, valamint megfigyelési időt kért az Európai Űrügynökségtől (ESA) és a James Webb űrtávcsőhöz, „de ez bonyolultabb”, pontosítja Javier Licandro.