Idén a forró napok már tavasszal megérkeztek, legalább két héttel a nyár kezdete előtt. Amint beköszöntött az évszak, megérkezett az első hőhullám, amely már első halálos áldozatokat is követelt. A meleg évszak hátralévő részében nagyon fontos, hogy megvédjük magunkat a napsugárzástól és a kiszáradástól, több vizet fogyasztva, mint az év többi részében. Arra is ügyelnünk kell, hogy a gondozásunkra bízott kisgyerekek és idősek is így tegyenek.
A trükk, hogy mindig legyen hideg víz a kéznél
Ha az utcán vagy a strandon vagyunk, alternatív megoldás lehet palackozott ásványvizet vásárolni, hogy hidegen ihessünk és fizikailag is jól érezzük magunkat. Ez azonban középtávon nem túl gazdaságos, és végül a palackban lévő víz felmelegszik, és kidobjuk, ami környezetkímélő sem, mert hozzájárulunk a műanyag hulladékok növekedéséhez.
A másik lehetőség az, hogy otthon töltött palackokban vigyünk magunkkal vizet, és parkokban és terekben töltjük fel őket. Itt azonban újra ugyanazzal a problémával szembesülünk, hogy a víz felmelegszik és már nem iható, bár ezt el lehet kerülni hőszigetelt palackok vagy poharak használatával.
A megoldás meglehetősen egyszerű, egész nyáron működik, és egy trükk, amellyel mindig hideg vízünk lesz. Ha kirándulni szeretnénk, és nem akarunk folyamatosan palackozott vizet vásárolni, csak tegyünk több palack hideg vizet a fagyasztóba, de ne töltsük meg teljesen.
Ha teljesen megtöltjük a palackokat, azok nagyon nehezek lesznek, és az első órákban szinte nem fogunk tudni inni belőlük, ráadásul a fagyasztás során meg is törhetnek. A trükk az, hogy csak kétharmadig töltsük meg az egyes palackokat, és fagyasszuk be, majd indulás előtt töltsünk bele természetes vagy hideg vizet. A palackban lévő jég hidegen tartja a vizet, és lassan olvad.
Valószínűleg többször is utántölthetjük a palackot, és hidegen marad a jégnek köszönhetően, így hosszabb ideig lesz vizünk.
A palackok elhelyezése fontos
Fontos szempont, hogy hogyan helyezzük el a palackokat, hogy fagyáskor ne zárják el a kifolyót. A legtöbb háztartási fagyasztóban nincs elég hely a palackok függőleges elhelyezéséhez, ezért elkerülhetetlenül vízszintesen kell elhelyezni őket.
A palackokat így úgy kell elhelyezni, hogy dőltek legyenek, a szájuk felfelé. Így a kivezető nyílás szabad marad, és a víz eloszlik a palack egészében, így amikor a csapból megtöltjük, az összes folyékony víz érintkezik a jéggel.
A vízfogyasztás fontossága (egész évben)
Bár nyáron különösen fontos, egész évben hidratáltnak kell maradnunk, de sokan nem teszik ezt, mert szomjasan várnak, hogy inni. A kiszáradás veszélye azonban nem csak nyáron fennáll. Sokan úgy érzik, hogy hideg őszi és téli napokon csökken a szomjúságuk, ezért kevesebb vizet isznak, mint amennyire szükségük lenne, ami különösen kisgyermekek és idősek esetében lehet veszélyes.
Az air up nevű újratölthető palackokat gyártó vállalat által végzett tanulmány szerint a spanyolok 14%-a naponta kevesebb mint 1,5 liter vizet iszik, ami a WHO szerint a minimális fogyasztás.
A kiszáradás fejfájást, fáradtságot, szédülést és zavartságot okozhat; időseknél ingerlékenységet, álmosságot vagy dezorientáltságot, gyermekeknél pedig beesett bőr, könnyek nélküli sírás, ingerlékenység és sötétebb vizelet formájában jelentkezhet. Mindezt elkerülhetjük, ha mindig van egy palack hideg víz a közelünkben.