A leletet Mayra Guajardo Sondón, a Granadai Egyetem chilei hallgatója ásatta ki. Granada/Egy körülbelül 1,2 millió évvel ezelőtt faragott kovakődarabot találtak az első leletek között, amelyeket a Granadai Egyetem (UGR) csapata talált, amely június 30. óta dolgozik az Orce régészeti lelőhelyeken, Granada tartomány északi részén.
Az UGR keddi közlése szerint a leletet a Fuente Nueva 3 lelőhelyen találták, és Mayra Guajardo Sondón, az andalúz egyetem chilei hallgatója ásatta ki, aki „az első ember, aki 1,2 millió évvel ezelőtti faragása óta a kezébe vette, és aktívan részt vesz a kutatásban”.
Az ilyen típusú pengék általában fontosak a kutatásokban, mivel kapcsolatba hozhatók a kőeszközök gyártásával, ami viszont információt adhat a helyszínen zajló őskori tevékenységről.
A munkálatok július 20-ig folytatódnak, és többek között a Barranco León lelőhely déli részét is érintik, amely különösen gazdag állatvilágban és kőfaragásos iparban, valamint a Venta Micena 4-et, ahol a régióban a legtöbb kihalt állatfaj található. Az archeológiai tevékenységek így júliusban visszatértek Orce-ba, a UGR egy Juan Manuel Jiménez Arenas, a Prehisztória és Régészet Tanszék professzora által vezetett csapatának köszönhetően, amint azt az akadémiai intézmény a kutatás megkezdése előtt sajtóközleményben részletezte.
A ProyectOrce munkái a Cuenca de Orce régészeti lelőhely három fő helyszínén folynak, köztük a Venta Micena 4-en, ahol az élet és a halál játéka zajlott, és ahol a régióban rendkívül sok kihalt állat él.
Emellett a Barranco León lelőhelyen található Nyugat-Európa legrégebbi emberi maradványai, valamint a Fuente Nueva 3, egy látványos lelőhely, ahol Amparitót, egy ember és kardfogú tigrisek által felfalt mamutnőt ástak ki.
A Fuente Nueva 3 – egy újabb lelőhely, amely 1,2 millió évvel ezelőttre datálható – továbbra is fontos referenciapont az emberek és a húsevők közötti interakciók megértéséhez.
Itt halt meg a több mint 14 tonnás és 4 méter magas mamut, amelyet a pleisztocén titánjaként ismernek.
Deborah Barksy, a lelőhely igazgatója és a tarragonai Katalán Emberi Paleoökológiai és Társadalmi Evolúciós Intézet kutatója szerint a fő cél „a lelőhely legrégebbi, 2. szintjének dokumentálása, amely sok meglepetést ígér, mind a több mint 1,2 millió éve még nem vizsgált kőeszközök minősége, mind pedig , valamint azért is, mert vannak jelek, amelyek egy nagy klímabónuszra utalnak”.
Ezenkívül folytatódik az 5. szint feltárása is, hogy megfejtsék a komplex történeteket, amelyeket rejt.
A ProyectOrce interdiszciplináris csapata több mint 50 tagból áll, akik neves hazai és nemzetközi intézményekből érkeztek, köztük kutatók és önkéntesek.