Vásárol egy használt könyvet, és benne talál egy levelet, amelyet a felesége írt 50 évvel ezelőtt: „Új értelmet találtam”.

A könyvet a felesége szülei adományozták 1975 körül, egy templomi vagy iskolai gyűjtés után.A 67 éves volt brit tisztviselő, Steve Mills, soha nem gondolta volna, hogy a használt könyvek iránti rajongása a családja múltjával való újra találkozáshoz vezet. Ami gyermekkori emlékek felkutatásával kezdődött, végül egy lehetetlennek tűnő történetet tárta fel.

„50 évig a könyv bejárta az országot, nem tudom, mit csinált, aztán visszakerült hozzám” – mesélte Mills a The New York Timesnak. A felfedezésre Hockleyben, London keleti részén található otthonában került sor, miközben egy régi kiadású A legrosszabb kislány újra című könyvet lapozgatta, amelynek szerzője Enid Blyton.Érdekelhet még:Egy férfi 200 klasszikus autót árverez el: „Soha nem a pénzért csináltam, hanem a történelem miatt”

A lapok között talált egy kislány által több mint fél évszázaddal ezelőtt írt jegyzeteket. Ha jobban megnézte, felismerte a gyermeki kézírással írt címet. Ez volt a falu, ahol felesége, Karen Mills nőtt fel, és miután megmutatta neki, mindketten rájöttek, hogy a könyv az övé.

„Istenem, ezt a bátyám és én írtuk”

A 60 éves feleség kórházban lábadozott egy betegségből, amikor megkapta a könyvet. „Először azt hittem, hogy bolond” – emlékezett vissza. „Még azt is megkérdeztem tőle: „Szándékosan írtad rosszul az első címünket?”

De miután alaposabban megnézte, felismerte saját kézírását és bátyja, Markét: „Istenem, ezt én és a bátyám írtuk, amikor 9 és 10 évesek voltunk.”

A könyv lapjain pálcikafigurák ábrázolták acsaládtagokat, iskolai órarendek, behajtott oldalak, ceruzával és filccel írt jegyzetek, valamint egy kis, szeplős Karen vázlatrajza volt látható. „Mindketten ott ültünk, teljesen megdöbbenten” – mondta Steve.

Egy lehetetlenül nyomon követhető út

A könyvet Karen szülei, Brenda és David Larden adták át, akik mindketten 87 évesek, körülbelül 1975-ben, amikor a család Staffordshire-ből, Hockley-től 274 kilométerre költözött.

Elmondásuk szerint valószínűleg egy egyházi vagy iskolai gyűjtésen adták át. Azóta a könyv számos könyvespolcon végzett különböző angol otthonokban.

„Sosem fogjuk megtudni, hány gyerek olvasta, és hány faluban járt” – tette hozzá Mills, de az biztos, hogy a könyv visszakerült eredeti tulajdonosához.

Több könyv, több emlék

Az első felfedezés csak a kezdet volt. Napokkal később a férfi átnézte a csomag többi könyvét, és további címeket talált, amelyeken fel volt írva felesége neve, valamint rajzai és testvére rajzai.

Közöttük volt még két Enid Blyton-mű: Pip kalandjai és Az ötök: Öt a kincses szigeten. Ez utóbbi szimbolikus értéke még nagyobb volt, mivel Mills gyerekkori kedvenc könyvei közé tartozott.

„A cél az volt, hogy megpróbáljak visszaszerezni néhány gyerekkori emléket” – magyarázta. „De nem számítottam rá, hogy a feleségem emlékeit is visszakapom” – tette hozzá.

A keresés még folytatódik

Az egyik megtalált könyvben egy üzenet volt a hátsó borítón: „12 Enid Blyton-könyvem van”. Eddig hármat találtak meg. „Így még kilencet kell megkeresnem” – mondta Mills, aki elszántan folytatja a keresést.

Számára minden példány több, mint egy tárgy: egy közös élet tanúja. „A könyvek új jelentést nyertek. Már nem csak a gyerekkorom részét képezik, hanem a közös történelmünket is, amit együtt építettünk” – zárta szavait.

Szofi Contu/ author of the article

Szofi vagyok, hasznos life hackeket és praktikus tippeket írok, amelyek segítenek a mindennapi életben egyszerűbbé tenni a dolgokat!

Szofi lifehack ⚡