A PET, a mindennapi életünkben mindenütt jelen lévő műanyag, még mindig túl gyakran kerül ki az újrahasznosításból. Egy brit csapat egy innovatív, környezetbarátabb és gazdaságosabb enzim alapú eljárást javasol, amely megváltoztathatja a helyzetet. Ma a PET (más néven „poli”) a világon leggyakrabban használt műanyag. 70%-a a víz- és üdítőitalos palackokban található, de ruháinkban és élelmiszer-csomagolásokban is előfordul. Bár a PET a leggyakrabban újrahasznosított műanyag, a hulladékok nagy része még mindig nem kerül újrahasznosításra, különösen a színes műanyagok és a textilszálak.
De ez hamarosan megváltozhat, mivel egy brit tudóscsoport úgy tűnik, hogy megtalálta a megoldást, amely az Interesting Engineering szerint talán a legjobb, amit eddig kitaláltak.
Egy egyszerű kémiai módosítás, amely mindent megváltoztat
A hagyományos mechanikus újrahasznosítással ellentétben, amely a műanyagot minőségromlás mellett aprítja fel és olvasztja újra, a kutatók által kifejlesztett eljárás enzimatikus: enzimeket használ a PET alapvető összetevőire történő lebontásához. Ez a módszer lehetővé teszi új műanyag előállítását minőségromlás nélkül, miközben újrahasznosítja azokat a hulladékokat is, amelyeket a hagyományos újrahasznosítás nem tud feldolgozni, mint például a színes műanyagok vagy a textilszálak.
Ennek a folyamatnak a keretében a kutatók egyszerűen kicserélték a hagyományosan használt nátrium-hidroxid (szóda) nevű vegyszert egy másikra: az ammónium-hidroxidra. Ez a látszólag apró változtatás azonban jelentős hatással járt. Lehetővé tette egy olyan újrahasznosítási rendszer kidolgozását, amely nagyrészt önmagát regenerálja. Ez azt jelenti, hogy a rendszer körforgásban működhet anélkül, hogy folyamatosan vegyszereket kellene hozzáadni, ami önellátóbbá, gazdaságosabbá és környezetbarátabbá teszi az eljárást.
Első alkalommal egy nagyméretű, életképes megoldás
„Néha egy globális kihívás megoldásának kulcsa egyetlen vegyi anyag újrafeltalálásában rejlik” – nyilatkozta Andrew Pickford professzor, a Portsmouth-i Enzimközpont igazgatója és a tanulmány egyik fő szerzője. A tanulmány szerint ez az eljárás 99%-kal kevesebb vegyszert igényel, 65%-kal kevesebb energiát fogyaszt, és közel háromnegyedével csökkenti az üzemeltetési költségeket. Ez a zárt ciklusú eljárás lehetővé tenné, hogy az újrahasznosított PET ára 1,41 dollárra csökkenjen kilónként, ami olcsóbb, mint a jelenleg 1,87 dollárért értékesített szűz műanyag.
A PET enzimikus újrahasznosítása, bár ideális a komplex műanyaghulladékok kezelésére, eddig nem tudott széles körben elterjedni. Most először ez a módszer nemcsak környezetbarát megoldásnak tűnik, hanem gazdaságilag is életképes alternatívának a szűz műanyagnak. Bár még kísérleti stádiumban van, ez az előrelépés jelentős lépés a fenntarthatóbb újrahasznosítás felé.