A Midas király mítosza az egyik legismertebb történet, amelyben a görög uralkodó mindent arannyá változtatott, amit megérintett, de ez tragikus következményekkel járt. Valójában azonban Midas király valóban létezett, és az első évezred elején Kis-Ázsia nagy részét uralta. A dinasztia maradványait a törökországi Gordion lelőhelyén találták meg.
A régészek egy nagyon jól megőrzött, i. e. 8. századi királyi sírkamrát fedeztek fel, amint azt Mehmet Nuri Ersoy, török kulturális és turisztikai miniszter bejelentette. Az ásatásokat Yücel Şenyurt, a Haci Bayram Veli Egyetem professzora és C. Brian Rose, a Gordion ásatások vezetője és a Penn Múzeum mediterrán részlegének kurátora irányította.
A Popular Mechanics portál felvette a kapcsolatot Rose-zal, hogy mindent megtudjon az új leletről. „Feliratok hiányában nehéz meghatározni, ki volt a halott” – mondta, mivel a mennyezet félig beomlott, de a tárgyak megmenekültek, köztük „banketteken használt bronz edények és vas szerszámok”.
A talált tárgyak luxusából ítélve úgy gondolják, hogy Midas király családjához tartoztak: „A legmeglepőbb az, hogy a sírban hamvasztás történt, nem pedig temetés. Egyébként a legkorábbi hamvasztás több mint egy évszázaddal később történt, ami a halott magas státuszára utal”.
„Nem ritka, hogy az uralkodók más bánásmódban részesülnek, mind életükben, mind halálukban. Az egyik legkiemelkedőbb példa erre a MM-féle sírhalomban talált elhunyt, akit Midas apjaként azonosítottunk. A megmaradt koponya egyértelműen arra utal, hogy fejét csecsemőkorában bekötötték és deszkával rögzítették, hogy hosszúkás formát kapjon, amely eltér a környékbeli emberekétől” – mutatott rá.
Gordion felkerült az UNESCO világörökségi listájára
„Bár ezek az ásatások általában három hónapig tartottak minden nyáron, míg a kutatók otthon folytatták oktatási és tudományos tevékenységüket, a török Kulturális és Turisztikai Minisztérium által 2024-ben kidolgozott új program kibővítette a törökországi történelmi lelőhelyeken végzett ásatások hatókörét, lehetővé téve a terepmunka egész évben történő folytatását a török régészekkel való együttműködésnek köszönhetően” – magyarázzák a Penn Múzeumban, ahol örömmel fogadták a leletet.
A Kulturális és Turisztikai Minisztériumnak sikerült elérnie, hogy Gordion felkerüljön a rangos UNESCO világörökségi helyszínek listájára: „Az UNESCO világörökségi helyszínek listájára való felkerülés hatalmas megtiszteltetés, és drámaian megnövelte a helyszín látogatóinak számát. Ennek eredményeként Gordion a régió gazdaságának egyre fontosabb részévé vált, és könnyebb támogatást szerezni a helyszín megóvásához és helyreállításához” – mondta Rose.