1981-ben a Microsoft az MS-DOS-ra tette a jövőjének alapját. Most az egyik legfőbb előnye új életre kelt.

Az MS-DOS szövegszerkesztője 34 évvel a debütálása után váratlanul visszatért. Sok víz folyt le a tétlen, mióta a Microsoft kiadta az MS-DOS első verzióját, a klasszikus operációs rendszerét, amely 1981-ben debütált. 34 évvel ezelőtt a szövegszerkesztő lenyűgözte a felhasználókat, mivel lehetőséget adott nekik, hogy kihasználják a márka első PC-inek előnyeit. Valójában a MS-DOS iránti nosztalgia arra késztette a Dune: Part Two forgatókönyvíróit, hogy ezt a médiumot válasszák, ami jól mutatja a Microsoft szövegszerkesztőjének történelmi jelentőségét. Ezért, annak ellenére, hogy sokan érdeklődnek ez iránt az eszköz iránt, sokakat meglepett a Microsoft álláspontja közel négy évtized után.

Az Ars Technica szerint az amerikai cég egy modern változatot dobott piacra klasszikus szövegszerkesztőjéből, az „Edit” névre keresztelt programot. Ez, a cég számos más új funkciójához hasonlóan, kompatibilis Windows és Linux rendszerekkel, de Apple ökoszisztémákon is működik. A Microsoft munkatársai a program legfőbb előnyei között emelik ki, hogy nyílt forráskódú, Rust nyelven programozott verzióról van szó, ami több mint 30 évvel ezelőtt, amikor először megjelent, elképzelhetetlen volt.

A döntés fő célja

Az eredeti publikáció szerint a márka szándéka az volt, hogy pótolja a hiányt a 64 bites Windows-verziókban, mivel ezek nem tartalmaznak alapértelmezett parancssori szövegszerkesztőt. Úgy tűnik, hogy a nosztalgikus felhasználók lelkesen fogadták ezt a lehetőséget, mivel így a szerkesztőt Linux rendszereken is használhatják. Így sokan kipróbálhatják egy olyan szövegszerkesztő előnyeit, amely annak idején nemcsak a kezdetleges EDLIN-t váltotta fel, hanem forradalmian új funkciókat is bevezetett: teljes képernyős felület, egér támogatás és legördülő menük.

Az új Edit, ahogy az Ars Technica rámutat, rendkívül könnyű, mivel csak 250 KB-ot foglal. Ez azonban nem jelenti azt, hogy nem rendelkezik modern funkciókkal, éppen ellenkezőleg: támogatja az Unicode-ot, a reguláris kifejezéseket és a gigabájt méretű fájlokat. Így míg egyes számítástechnikai rajongók lelkesen fogadták a hírt, egyes Linux-rendszer szakértők hangsúlyozzák, hogy az Edit új verziója minden érdeklődő számára egyaránt barátságos és hozzáférhető.

Sajnos a közösség vegyesen fogadta a Microsoft hírt, de kiemelik hasznosságát az alternatív szerkesztőkkel, mint a Vim vagy a Nano, szemben. Így az egyik legérdekesebb aspektus, hogy megtartja az 1991-es tervezési filozófiát, egy olyan elképzelést, amely egyszerű, gyors és hatékony eszközök megjelenését teszi lehetővé, amelyek továbbra is értékesek a bonyolult felületekkel és mesterséges intelligencia asszisztensekkel szemben. Valójában az MS-DOS szövegszerkesztő visszatérése azt bizonyítja, hogy a szövegszerkesztés alapelvei alig változtak az elmúlt 34 évben.

Szofi Contu/ author of the article

Szofi vagyok, hasznos life hackeket és praktikus tippeket írok, amelyek segítenek a mindennapi életben egyszerűbbé tenni a dolgokat!

Szofi lifehack ⚡