A világ legdrágább fémének hattyúdal: a ródium 25%-kal emelkedett, de sorsa megpecsételődött

A világ legdrágább fémje, amely egészen a közelmúltig mély válságban volt, most jó passzban van. A ródium, amely rendkívül ritka elem a Földön, csupán a földkéreg 0,0000003%-át teszi ki, jelenleg fénykorát éli. A platina származéka az év eleje óta már több mint 25%-kal emelkedett, 4570 dollárról (a rendkívül értékes nemesfémek mértékegysége) 5700 dollárra.

A nyersanyag február eleje óta folyamatos emelkedést mutat, ami arra enged következtetni, hogy ez is Trump vámjainak áldozata, de a valóság ennél sokkal bonyolultabb. Ahhoz, hogy megértsük a folyamatokat, ismernünk kell ennek a nyersanyagnak a természetét, amely nem a magas kereslet, hanem a rendkívüli ritkasága miatt érte el ezeket az árakat.

A ródium éves termelése mindössze 30 millió tonna, és felhasználása alapvetően egy nagyon specifikus alkatrészre korlátozódik az autóiparban. Ez a fém elsősorban a benzinmotoros autók katalizátorainak gyártásához használatos. Ezek a katalizátorok csökkentik a szén-dioxid-kibocsátást, és nagyon hatékonyak ebben a tekintetben. Van néhány más, kisebb jelentőségű felhasználási területe is, például bizonyos nagyon magas minőségű elektromos alkatrészekben vagy a vegyiparban, de ezek nem érnek el az autógyártáshoz hasonló méreteket.

Ez az anyag az elmúlt években valódi válságot élt át, amikor az autókereslet befagyott a makrogazdasági kilátások romlása miatt, és különösen akkor, amikor nőtt az elektromos autók iránti kereslet, amelyek nem igényelnek ródiumkatalizátorokat. Az árzuhanás idején még a legértékesebb fémek rangsorában is elvesztette első helyét, amelyet az irídium vett át.

A ródium problémája, hogy termelése szinte teljes egészében Dél-Afrikából származik, amely az ellátás mintegy 80%-át adja. Van néhány lelőhely az Urálban, Oroszországban és Ontarioban, Kanadában, de a valóság az, hogy Fokváros uralja a piacot. Ebben az értelemben a 25%-os áremelkedés inkább ezzel a ténnyel függ össze, mint bármi mással. A Metal Focus legfrissebb adatai szerint a hiány állandó, de súlyosbította az ország ellátásának megszakadása.

Idén márciusban az árak 20%-kal emelkedtek egyetlen hónap alatt, miután az országot sújtó áradások többek között a Tumela bányát is elzárták. Ez sokkhatást váltott ki a nyersanyag árfolyamán, amely a mai napig tart. Ehhez még egy spekulatív hullám is társult. Sok befektető vásárolt ezüstöt, hogy megvédje magát a geopolitikai szélhámosságtól. Ez nem olyan gyakori, mint az arany vagy akár az ezüst esetében, de a ródium is része annak a nemesfémkosárnak, amelyhez a befektetők fordulnak, amikor a geopolitikai helyzet feszültté válik.

Azonban a főbb piaci elemzők nem remélnek tartós fellendülést. Sőt, úgy vélik, hogy a ródiumra csak egy hosszú hanyatlás vár, amely akár újra el is veheti tőle a koronát. „Bár az ár emelkedhet, ez csak rövid ideig tartana” – magyarázta Wilma Swarts , a Metals Focus tanácsadó cég PGM (platina-származékok) igazgatója, hozzátéve, hogy az elektromos járművek terjedése miatt hosszú távú gyengülés várható.

A Metals Focus szerint a ródium világpiaci hiánya az idén 143 000 unciáról 74 000 unciára csökkenhet 2024-re, a kereslet 8%-os visszaesésével 1 millió unciára és a kínálat 2%-os csökkenésével. Vagyis, bármennyi probléma is legyen a termelésben, a verseny a keresleten múlik, amely elkerülhetetlenül vissza fog esni.

„A szigorúbb klímakontrollok (amelyek a ródium árát 27 000 euróra emelték) pozitív hatása véglegesen véget értnek tűnik”

A Heraeus biztosra veszi, hogy a nyersanyag ára az elkövetkező hónapokban 5400 dollár/troy uncia körül lesz, a legalacsonyabb ár pedig 4400 dollár. Mindenesetre mind ez a cég, mind a Metal Focus az idei évre egy utolsó fellendülést jósol a dél-afrikai szűk keresztmetszetek miatt, amely 8%-os emelkedést jelent a jelenlegi szinthez képest. Számításaik szerint a ródiumkészletek 2025-re 23%-kal, 349 000 trójai uncióra csökkennek, ami 40 év óta a legalacsonyabb szint.

A ródium hanyatlása folytatódik, de csak akkor, ha véget érnek a problémák Dél-Afrikában. „Mivel a készletek jelenleg gyártás alatt állnak, a ródium továbbra is érzékeny lesz a fizikai piaci nyomásra” – kommentálják a Metal Focusnál.

A Heraeus mindenesetre mostantól kontrollált csökkenésről beszél. Bár a kereslet csökkenni fog, úgy vélik, hogy Dél-Afrika maga fogja szabályozni a termelést az árak magas szinten tartása érdekében. „A termelők lépéseket tehetnek a költségek ellenőrzése érdekében, csökkentve a termelést.” Ebben az értelemben arra számítanak, hogy a kereslet csökkenésével a termelés is visszaesik. „A szigorúbb klímakontrollok (amelyek a ródium árát 27 000 euróra emelték) pozitív hatása véglegesen megszűnt.”

Szofi Contu/ author of the article

Szofi vagyok, hasznos life hackeket és praktikus tippeket írok, amelyek segítenek a mindennapi életben egyszerűbbé tenni a dolgokat!

Szofi lifehack ⚡