Az emberi ipari hulladékokból új típusú földkő keletkezik, amely mindössze 40 év alatt alakul ki

Egy eldobott dobozfedél, amely egy új típusú kőzetbe zárva találtak Anglia cumbriai partvidékén, megdöbbentő történetet mesél arról, mi történik, amikor az ipar és a természet ütközik. A geológusok megerősítették, hogy a régi kemencékből származó acélsalak mindössze 35 év alatt szilárd kőzetté olvadt, megcáfolva a tankönyvekben szereplő információkat, amelyek a kőzetek kialakulását geológiai korszakokra osztják.

Hogyan lesz a hulladékból új kőzet?

Dr. Amanda Owen, a Glasgow-i Egyetem kutatója vezette azt a csapatot, amely elsőként fedezte fel a Derwent Howe partvidékén megkeményedő, üveges, kékesszürke hulladékhegyeket.

Az „antropoklastikus kőzetciklus” névre keresztelt folyamat a természetes üledékes körforgást utánozza, de sokkal gyorsabb, mert a salak kémiai összetétele már eleve alkalmas a cementképződésre.

„Pár száz éve a kőzetciklust természetes folyamatnak tekintjük, amely több ezer vagy akár több millió évig tart” – mondta Dr. Owen.

Hozzátette, hogy az ember által létrehozott halom emberi életen belül kővé válásának látványa a földtudományi tananyag átírását teszi szükségessé.

A Derwent Howe egykor becslések szerint 27 millió köbméter hulladékot tartalmazott, amelyet a hullámok most durva, újonnan cementezett platformmá formálnak.

Az új kőzetek kialakulásának időzítése

„Ezzel maximum 35 év áll rendelkezésünkre a kőzetképződéshez” – mondta Dr. John MacDonald, a tanulmány társszerzője, aki a felmérés során több tucat part menti magmintát vett.

Az új kő kormeghatározása néhány véletlen apró meglepetésnek köszönhető, amelyek a mátrixban rejtőztek. Egy 1934-ben vert V. György pennyt és egy 1989-ben bevezetett alumínium húzós dobozfedél nyújtott nyomokat az új kő koráról.

A természetes homokkőnek több millió év alatt el kell temetődnie, összetömörödnie és kémiailag összeragadnia, itt azonban a ragasztóanyag már előre keverve található a hulladékban.

A laboratóriumi vékony metszetek kalcit-, goethit- és brucitgyűrűket mutatnak, amelyek a salakdarabokból sugárzik ki. Ezek ugyanazok a ásványok, amelyek a természetes üledékes kőzetekben is megtalálhatók, de a salakkőzet kialakulásának időtartama nagyságrendekkel rövidebb.

Világszerte megfigyelhető minta

Az acélgyártás jelenleg évi két milliárd tonnát tesz ki, ami körülbelül 400 millió tonna salakot jelent. Csak Nagy-Britanniában legalább 76 mérföldnyi part menti salaklerakódás található, és hasonló halmok szegélyezik a partokat Bilbaótól Baltimore-ig, amint azt 14 brit helyszínen végzett felderítés is alátámasztja.

Máshol a tengerparti tüzek megolvasztották a műanyagot, és azt a homokhoz és bazalthoz olvasztották, így „plastiglomerátum” keletkezett. Ezt először 2014-ben dokumentálták a hawaii Kamilo Beachen.

Ezek az anyagok együttesen bővítik a kőzetnek minősülő anyagok körét a javasolt antropocén korszakban, amely technogén rétegekkel jellemezhető.

Az új kőzet illeszkedik az antropocénbe

A tudósok régóta vitatják, hogy beléptünk-e az antropocénnek nevezett új geológiai korszakba, amelyet az emberi tevékenység által megváltoztatott Föld felszíne jellemez.

A legtöbb javasolt jelző a műanyag lerakódások, a beton töredékek és az üledékbe rétegeződött fosszilis tüzelőanyag-maradványok.

Ez az új, acélgyártásból származó hulladékból kialakult antropogén kő további bizonyítékot szolgáltat. Ez azt mutatja, hogy az ipari anyagok nem csak megmaradnak, hanem aktívan átalakítják a partvonalakat, és bekerülnek a geológiai körforgásba.

Miért fontos a sebesség a partok számára?

A keményedő salak a laza kavicsot merev réteggé alakítja, megváltoztatva a hullámok visszaverődését, az üledék sodródását, és ezáltal a szomszédos természetes sziklák eróziójának mértékét.

A sziklák hirtelen megjelenése megkötheti a mérgező nyomfémeket, de ez alkáli halót hoz létre, amely stresszt okoz a helyi kagylóknak és algáknak.

„Nincs annyi időnk, amennyit gondoltunk, hogy olyan helyet találjunk, ahol minimális hatással lesz a környezetre” – mondta Dr. David Brown, a tanulmány harmadik társszerzője.

A vezetők már most is a tengerszint-emelkedési előrejelzésekkel küszködnek, de egyik mainstream partvonal-modell sem veszi figyelembe az emberi hulladékok gyors litifikációját.

A biológiai sokféleségre és a helyi ökoszisztémákra gyakorolt kockázatok

Az újonnan kialakult salakkő megváltoztatja a dagályzónákat, a puha homokot kemény felületekkel helyettesíti, ami megzavarja a halak ívási helyeit és a part menti madarak táplálkozási területeit.

Egyes tanulmányok szerint a salakból származó lúgos szivárgás megnövelheti a közeli tavak pH-értékét, ami megnehezíti a őshonos gerinctelenek túlélését.

Ezek a változások csökkenthetik a biológiai sokféleséget, különösen az intertidális élőhelyeken, ahol az organizmusok specifikus üledéktípusokra vannak utalva. Megfelelő tervezés nélkül az ipari kőzetek ökológiai költségei meghaladhatják előnyeiket.

A jövő

Mivel a cementálási reakciók szén-dioxidot kötnek meg, egyes mérnökök felvetik, hogy a gondosan kialakított salakzátonyok alacsony költségű szén-dioxid-elnyelőként is szolgálhatnak.

Azonban az anyag krómot és vanádiumot is kiválthat, ami azt jelenti, hogy minden új lerakódást helyi geokémiai vizsgálatnak kell alávetni, mielőtt klímabarát méretezést végeznének.

A glasgow-i csapat európai salakpartok felmérését tervezi, drónokat és talajradarokat használva, hogy különböző hullámklímák mellett kövessék nyomon a növekedési ütemeket.

Eközben a nehézipar nyomás alatt áll, hogy csökkentse kibocsátását és hulladéktermelését. Az amerikai Global Energy Monitor think tank jelentése szerint a tervezett nagyolvasztók ebben az évtizedben 303 millió tonnával növelhetik a magas szén-dioxid-kibocsátású kapacitást.

Szofi Contu/ author of the article

Szofi vagyok, hasznos life hackeket és praktikus tippeket írok, amelyek segítenek a mindennapi életben egyszerűbbé tenni a dolgokat!

Szofi lifehack ⚡