Számomra ez az ideális trükk a spóroláshoz: segít átvészelni a hónap végét

A 72 órás szabály – egyszerű, de hatékony módszer az impulzusvásárlások visszatartására és a pénzügyi helyzet javítására. Az alapvető termékek, az energia és a szolgáltatások folyamatos drágulása próbára teszi a háztartások megtakarítási képességét. Az infláció miatti vásárlóerő csökkenése miatt a hónap végéig kibírni mindennapi problémává válik sok olyan család számára, amelynek jövedelme a szegélyen van.

Ebben a nehéz gazdasági helyzetben a személyes pénzügyekre nehezedő nyomás továbbra is nagy. A helyzetet nemcsak a fix vagy előre nem látható kiadások súlyosbítják, hanem kevésbé érzékelhető tényezők is, mint például az érzelmi vagy impulzív vásárlások, amelyek még jobban megterhelhetik a már amúgy is szűkös költségvetést.

Hatékony kiadáscsökkentési stratégiák kidolgozása nem csak fegyelem kérdése, hanem gyakran gyakorlati módszerek alkalmazása is. Kis szabályok vagy „trükkök” bevezetése kulcsfontosságú lehet a mindennapi kiadások hatékonyabb és tudatosabb ellenőrzése szempontjából.

A 72 órás szabály: várjon, hogy spóroljon

A gazdasági válság idején megjelent egy egyszerű stratégia, az úgynevezett „72 órás trükk”, amelynek célja, hogy segítsen három napra elhalasztani az összes nem feltétlenül szükséges vásárlást, így időt adva a gondolkodásra, írja a 20minutos. Ez a technika nem vonatkozik a szükséges és szokásos vásárlásokra, mint például az élelmiszerek vagy a számlák fizetése, hanem azokra a termékekre, amelyeket szeszélynek vagy pillanatnyi vágyakozásnak tartunk.

A mechanizmus egyszerű, de hatékony: amikor valaki meg akar vásárolni valamit, ami nem szerepel az alapvető szükségleteinek listáján, akkor kötelezi magát, hogy 72 órát vár, mielőtt végleges döntést hoz. Ez idő alatt az embernek lehetősége van nyugodtan átgondolni, hogy valóban szüksége van-e az adott termékre, vagy csak egy erős érzelmi impulzus, egy pillanatnyi vágy vagy egyszerűen csak az elérhetőség miatt akarja megvenni.

A fogyasztói magatartás szakértői megjegyzik, hogy sok impulzusvásárlás erős érzelmekkel vagy azonnali megkönnyebbülés iránti vágyakozással kapcsolatos. A háromnapos várakozási időszak bevezetése csökkenti az érzelmi intenzitást, ami elősegíti a racionálisabb megközelítést. Ez a gondolkodási idő gyakran segít rájönni, hogy a vágy tárgya nem volt annyira szükséges, mint amilyennek tűnt, és a vásárlási vágy egyszerűen elmúlik.

Ennek a szabálynak a szisztematikus alkalmazása jelentős hatással lehet a személyes pénzügyekre. Az felesleges kiadások és az impulzív vásárlások elkerülésével pénzt szabadítunk fel, amelyet megtakarításokra, váratlan kiadások fedezésére vagy egyszerűen csak arra fordíthatunk, hogy nagyobb pénzügyi biztonsággal és nyugodtabb lelkiállapotban éljük meg a hónap végét.

Szofi Contu/ author of the article

Szofi vagyok, hasznos life hackeket és praktikus tippeket írok, amelyek segítenek a mindennapi életben egyszerűbbé tenni a dolgokat!

Szofi lifehack ⚡