Néha pontosan tudjuk, hogy mennyi időnként kell mosni az ágyneműt, de a többi ágyneművel kapcsolatban nem vagyunk ennyire biztosak. Ha megkérdezzük az embereket, hogymilyen gyakran kell mosni az ágyneműt, nagyon sokféle választ kapunk. A leggyakoribb válaszhetente egyszer. Vannak azonban tanulmányok, amelyek napi cserét javasolnak, és felmérések, amelyek szerint az Egyesült Királyságban minden harmadik ember csak évente egyszer mossa az ágyneműjét. Igen, ugh. A válasz általában valahol a középútban van, bár a valóság az, hogy a legtöbb ember tudat alatt elhanyagolja ágyneműjének higiéniáját.
Ezt bizonyítják a The Conversation című lapban Primrose Freestone, a Leicester Egyetem mikrobiológusa által közzétett adatok. Ő elmagyarázta,milyen gyakran kell mosni az ágyneműt, a paplanokat és az egyéb ágyneműket, figyelembe véve különböző tényezőket, mint például háziállatokkal való alvás vagy fertőzés. A gyakoriság változhat, ha ezeket a tényezőket figyelembe vesszük, de általánosságban elmondható, hogy mikrobiológiai szempontból mi a leginkább ajánlott.
Emellett cikkében elmagyarázza, hogyan kell mosni az egyes ruhadarabokat, és miért kell így tenni. Ez egy nagyon hasznos útmutató, ha a lehető legkényelmesebb ágyneműn szeretnénk pihenni. Ha betartjuk, érezni fogjuk a különbséget.
Baktériumok, atkák és egyebek
Még ha frissen zuhanyoztunk is, bőrünkön baktériumok és gombák találhatók, amelyek éjszaka az ágyneműre rakódhatnak le. Emellett izzadunk is, főleg nyáron, de ez az év bármely szakában előfordulhat. Ez, a légzésünkből származó pára és a bőrünkből kiválasztódó olajok együttesen nedves környezetet teremt a lepedőkön, amelyben a fent említett mikroorganizmusok napról napra szaporodnak.
Másrészt a bőrünk elhalt sejtjei ideális táplálékot jelentenek a poratkák számára, amelyek szintén kedvelik a nedvességet. Mindez mindenféle ártalmatlan és kórokozó anyag felhalmozódásához vezet. A probléma az utóbbiakban rejlik. Típusuktól függően bőr irritációtól kezdve allergiáig és egyéb egészségügyi problémákig terjedő tüneteket okozhatnak, amelyek gyengült immunrendszerű embereknél súlyosak is lehetnek.
Ebben a tekintetben kiemelendő a Cambridge-i Egyetem tudósai által 2015-ben végzett tanulmány. A kutatók a gyermekeknél előforduló gastroenteritis esetekre összpontosítottak óvodákban, de idővel kiderült, hogy eredményeik felnőttekre is kivetíthetők. Az eredmények alapvetően azt mutatták, hogy a gastroenteritis legjobb megelőzési módja a lepedők napi mosása. Ez azonban elég nehezen megvalósítható, akár időhiány, akár ágyneműhiány miatt. Ezért a Freestone nem javasolja ilyen szélsőséges intézkedéseket. Azonban, bár az általuk megadott számok elérhetőbbek, még mindig messze vannak attól, amit sokan tesznek.
Milyen gyakran kell mosni az ágyneműt?
A Leicester Egyetem mikrobiológusa szerint ideális esetben hetente egyszer kell mosni az ágyneműt, de ha háziállatokkal alszunk vagy betegek voltunk, akkor 3-4 naponta kell cserélni. Ez természetesen a párnahuzatokra is vonatkozik.
A mosást mosógépben, legalább 60 °C-on, mindig mosószerrel ajánlja. Ennek oka, hogy baktériumok, gombák és atkák halmozódhatnak fel, amelyek károsak lehetnek az egészségre. Ha lehetséges, a ruhákat szárítógépben is szárítani vagy vasalni kell.
Mi a helyzet a matracokkal?
Sokan pontosan tudják, hogy mennyi időnként kell mosni az ágyneműt, de a matracokkal kapcsolatban már nem annyira biztosak.
Freestone első ajánlása, hogyhasználjunk műanyag matracvédőt, amely a lehető legjobban védi a matracot a poratkák és a nedvesség ellen. Ennek ellenére azt tanácsolja, hogy hetente egyszer porszívózzuk és néhány naponta szellőztessük.
Ne felejtsük el a párnák belsejét sem
A párnák tölteléke is baktériumokat és gombákat halmoz fel, a poratkákról nem is beszélve. Ezért a mikrobiológus azt javasolja, hogy4-6 havonta mossuk, a címkén szereplő ajánlásoknak megfelelően. Fontos, hogy teljesen megszáradjon, még ha ez néha egy kicsit tovább is tart, mert így minimalizálható a gombák szaporodása.
Nagyon ritkán mosod a takaróidat
Sokan tudják, hogy mennyi időnként kell mosni az ágyneműt, de a takarókat csak egyszer mosják, minden tél után. Végül is ezek nem érintkeznek közvetlenül a bőrünkkel. Freestone szerint a takarókat és a paplanhuzatokat legfeljebb kéthetente kell mosni, vagy még gyakrabban, ha háziállatokkal alszunk. A mosási módszer ugyanaz, mint az ágyneműé.
Tudja, hogy milyen gyakran kell mosni az ágyneműt, de mi a helyzet a paplannal?
A bőrünkből kiválasztódó olajok és a poratkák is beszivárognak és felhalmozódnak a paplanban, ezért azt legalábbnégyhavonta egyszer, és sokkal gyakrabban, ha háziállatok is alszanak rajta.
A mosási módszer a gyártó utasításaitól függ. Néha szükség lehet vegytisztításra.
Végül is, bármennyire is tiszták vagyunk mi vagy háziállataink, a testünkben vagy szőrös barátaink testében természetesen jelen lévő mikroorganizmusok felhalmozódása meglehetősen kellemetlen környezetet teremthet. Egészségünk megőrzése és pihenésünk javítása érdekében sokkal gyakrabban kellene mosnunk ágyneműinket.