Világrekord: 10 millió dollárért árverezték el Jane Birkin eredeti táskáját, amely egy legendát ihletett

1984-ben, egy véletlen repülőgép-találkozás után készült, azóta az színésznővel volt, majd egy párizsi gyűjtő tulajdonába került. Csütörtökön egy árverésen a valaha eladott legdrágább kiegészítő lett.

Az színésznő és énekesnő, Jane Birkin eredeti táskája, a legendás Hermès modell első példánya július 10-én, csütörtökön 8,6 millió fontért (körülbelül 10 millió dollárért) kelt el a Sotheby’s párizsi székházában.

Ezzel az összeggel a legdrágább táska lett, amelyet valaha árverésen eladtak.

Emellett a második helyet is elfoglalta a történelem legdrágább divatcikkei között, Judy Garland Óz, a nagy varázsló című filmben viselt piros cipője mögött, amelyet 2024-ben 32,5 millió dollárért (körülbelül 25 millió fontért) adtak el, a Daily Mail szerint.

A darabot 1984-ben kifejezetten Birkin számára tervezték, és 1985-ben adták át neki. Ezzel kezdetét vette az egyik legismertebb ikonja a diszkrét luxusnak. A jelenlegi modellektől eltérően ez a változat visszafogott, fekete bőrből készült, vállpánttal, arany színű réz szerelvényekkel, a J.B. monogrammal a fedélre gravírozva, valamint Unicef és Médicos del Mundo matricák maradványokkal.

Jane Birkin színésznő és énekesnő az első Birkin táskával, amelyet a Hermès cég tervezett és készített számára, ezért viseli a vezetéknevét.

Hogyan született a legenda

A történet 1981-ben, egy Air France járaton kezdődött Párizs és London között. Jean-Louis Dumas, a Hermès akkori elnöke Birkin mellé ült, és szemtanúja volt, ahogy a portugál fonott kosár tartalma szétgurult a folyosón. A színésznő megjegyezte, hogy egyetlen táska sem ötvözi a kapacitást és a funkcionalitást. Dumas felajánlotta, hogy tervez neki egy egyedi darabot. Birkin a repülőgépen található hányózsákra rajzolta le elképzelését. Így született meg a prototípus, amelyet a Hermès 1985-ben készített el.

Jane közel tíz évig használta ezt a táskát. 1994-ben egy jótékonysági árverésre adta, ahol 2000 dollárért kelt el a Solidarité Sida szervezet javára. Diszkrét eladás volt, senki sem sejtette, hogy milyen történelmi jelentőségre fog szert tenni.

Egy személyes tárgy

A táska megőrizte a művésznő mindennapi használatának nyomait. Jane magával vitte repülőre, párnaként használta, és még a macskájának is engedte, hogy benne játsszon. Matricákat, gyöngyöket, kulcsokat, szalagokat és egy körömvágót is tett bele, amelyet kifejezetten azért szerelt be, mert nem hordott hosszú vagy festett körmöket.

A 1984-ben Birkin számára tervezett darab a valaha eladott legdrágább táska és a történelem második legértékesebb divatcikke lett

A jelenlegi kiadásoktól eltérően az eredeti táska hibrid méretű: magassága a Birkin 35, mélysége pedig a Birkin 40.

A 2000-es években a darab visszakerült a piacra. Megvásárolta Catherine Benier, a híres gyűjtő és a párizsi Les Trois Marches de Catherine B butik tulajdonosa. Bár évekig biztosította, hogy nem szándékozik megválni a táskától, végül 2025-ben, Jane Birkin halála után két évvel úgy döntött, hogy árverésre bocsátja. „El sem tudtam képzelni, hogy ez a csodálatos tárgy ne az enyém legyen” – mondta a vásárlás után. Milliókat ajánlottak érte olyan hírességek, mint Rihanna, de végül meggondolta magát.

Kulturális szimbólum

A táska eladására a Sotheby’s Fashion Icons rendezvényén került sor, miután nemzetközi turnén volt látható New Yorkban, Párizsban és Hongkongban. Ez volt az első alkalom, hogy a közönség láthatta a táskát elkészülte óta. Új tulajdonosa egy névtelen japán vásárló.

Az eredeti Birkin táska egyszerű kialakításával, fekete bőrrel, arany színű fém alkatrészekkel és a művésznő személyes részleteivel, például matricákkal és gyöngyökkel tűnik ki

Morgane Halimi, a Sotheby’s táskák és divat globális igazgatója így nyilatkozott: „Az eredeti Birkin eladása mérföldkő a divattörténetben. Ez a legenda erejének és annak bizonyítéka, hogy képes felkelteni a gyűjtők vágyát az eredeti darab megszerzésére”.

A korábbi rekordot egy Hermès Himalaya Kelly 28 tartotta, amely nilusi krokodilbőrből készült, gyémánt díszítéssel, és 2021-ben 513 000 dollárért (körülbelül 397 000 fontért) kelt el.

A Birkin úgy működik, mint egy Veblen-cikk, amelynek értéke az árával együtt nő. Nem elég, ha valaki megengedheti magának: ahhoz, hogy újat szerezzen, a vásárlóknak vásárlási előzményeket kell felhalmozniuk a Hermès-nél, és el kell nyerniük az eladó jóváhagyását.

A táska története 1981-ben egy repülőúton kezdődött, amikor Jean-Louis Dumas, a Hermès vezetője Jane Birkin (Grosby) beszélgetése után javasolta, hogy készítsenek egy ilyen táskát.

A másodlagos piacon a Birkin értéke messze meghaladja az eredeti árat. A BagHunter platform szerint a modell értéke 35 év alatt 500%-kal nőtt, meghaladva az arany és az S&P 500 index értékét. A Vestiaire Collective oldalon néhány vintage példány elérte a 110 000 dollárt (több mint 85 000 fontot). Az új modellek méretük és színük szerint 6500 és 65 000 dollár (5000 és 50 000 font) között mozognak.

Jane Birkin soha nem akart luxusikonná válni. Csak egy praktikus táskát akart. Soha nem volt egyszerre több táskája, és mindet teljesen elhasználta. „Bármelyik táska, ami velem van, úgy fog élni, mint én: ugyanazokra a helyekre fog menni, ugyanúgy össze lesz gyűrve, és repülőtereken párnaként fogják használni” – mondta egy interjúban.

Jane Birkin csaknem egy évtizedig használta a táskát, mielőtt 1994-ben jótékonysági árverésre adta, ahol mindössze 2000 dollárért kelt el.

A színésznő 2023 júliusában, 76 évesen hunyt el Párizsban, miután 2002-ben leukémiát diagnosztizáltak nála. A táska, amelyet évekig hordott, nem kiállítási tárgy volt, hanem életének része. Ez az eredetiség, valamint az egyedi kialakítás és a történelmi eredet magyarázza, hogy egy használt, karcos és kopott matricákkal teli táska miért ért el 10 millió dollárt egy aukción.

Szofi Contu/ author of the article

Szofi vagyok, hasznos life hackeket és praktikus tippeket írok, amelyek segítenek a mindennapi életben egyszerűbbé tenni a dolgokat!

Szofi lifehack ⚡