A hároméves kísérleti kitermelés várhatóan még ebben az évben megkezdődik. A tengerfenéken, Minamitori sziget közelében, Japán keleti partjainál a Tokiói Egyetem és a Nippon Alapítvány kutatói megdöbbentő felfedezést tettek: hatalmas ritkaföldfém-lelőhelyet találtak, számol be a Linternaute. A 2024. június 21-én hivatalosan is bejelentett, példátlan lelet „világméretű fordulópontot” jelenthet.
Becslések szerint a lelőhely akár 230 millió tonna anyagot is tartalmazhat, köztük körülbelül 610 000 tonna kobaltot és 740 000 tonna nikkelt, két stratégiai fontosságú és nagyon keresett fémet. Ezek az anyagok, amelyek „vérgyémántnak” és „ördög fémének” is neveznek, elengedhetetlenek a lítium-akkumulátorok gyártásához, amelyek okostelefonokban, elektromos járművekben, számítógépekben és elektronikus cigarettákban találhatók.
Japán kizárólagos gazdasági övezetében (ZEE) található tengeralatti lelőhely körülbelül 10 000 km² területet foglal el, és várhatóan még ebben az évben megkezdődik a hároméves kísérleti kitermelési szakasz. Ebben a szakaszban naponta több ezer tonna csomót terveznek kitermelni, a jövőben pedig a magánszektor által irányított nagyszabású kitermelés indulhat.
„A cél napi 10 000 tonna, vagyis évi 3 millió tonna kitermelés, a tengeri ökoszisztéma megóvása mellett” – magyarázta sajtótájékoztatón Katö Yasuhiro, a Tokiói Egyetem professzora és a kutatócsoport vezetője.
A potenciális lelet, amely 75 évnyi nemzeti kobbal- és 11 évnyi nikkelfogyasztásnak felel meg, egy vállalatok, kormány és egyetemek közötti koordinációs platform létrehozását teszi lehetővé a Nippon Alapítvány felügyelete alatt, amelynek feladata lesz az új stratégiai erőforrás kezelése.