Évekig használtam hordozható légkondicionálókat, de végül elegem lett belőlük, és falra szerelhetőre váltottam. Az okok a következők voltak

Az úgynevezett „pingvin” légkondicionálók egyszerűbbek és olcsóbbak, de vannak olyan jelentős hátrányaik, amelyek csökkentik a mindennapi használatuk során nyújtott hatékonyságukat.

Nyáron, amikor hűteni szeretnénk otthonunkat, a hordozható légkondicionálók vagy pingvin légkondicionálók alternatívát jelentenek a falra szerelhető berendezésekhez képest, mivel egyszerűbbek és viszonylag olcsóbbak, de a gyakorlatban nem ugyanolyan hatékonyak, és további hátrányokkal járnak, amelyeket érdemes ismerni.

Ezt saját bőrünkön tapasztaltuk meg otthon, miután több évig használtuk ezt a típusú készüléket, amely végül elégedetlenek lettünk, és professzionálisan felszerelt faliklimatizáló rendszerek mellett döntöttünk. Miért, mi volt az oka?

Miért vettünk hordozható légkondicionálót, és milyen hátrányai voltak?

Sok évvel ezelőtt használhattunk egy régi, már a házban lévő, hatalmas és nehéz De’Longhi márkájú hordozható légkondicionáló rendszert, amely víztartállyal is rendelkezett, így párologtatóként is működött. Jól működött, bár zajos volt, nagyon rezgett és nagyon elöregedett, ezért ezeket a problémákat a hosszú használatnak tulajdonítottuk.

Évekkel később meghibásodott, és egészségügyi okokból, a hőhullám közepén szükségünk volt egy légkondicionáló rendszerre, amelyet augusztusban magunk tudtunk felszerelni, olcsón és várakozás nélkül. Miután többet megnéztünk egy bevásárlóközpontban, és tekintettel a sürgősségre, a Daitsu APD12-HR modellt választottuk, amelynek teljesítménye körülbelül 3.000 frigorifikus/óra teljesítményű Daitsu APD12-HR modellt, amely télen 2930 watt teljesítményű hőszivattyúval is rendelkezik.

Nos, ez akkoriban csak egy apró kellemetlenség volt, mivel a nappalit egy egészségügyi problémákkal küzdő személy számára kellett hűteni, és nem várhattunk több mint egy hónapot, amíg felszerelnek egy falra szerelhető modellt, amely ráadásul majdnem háromszor annyiba került.

Idővel egy kicsit „megszoktuk” a zajt, mivel a készülék körülbelül 7 méterre volt tőlünk. A tévé hangerejének feltekertével el lehetett fedni, de alváskor elviselhetetlen volt, és nem lehetett használni a hálószobában, amely ráadásul kisebb, ezért közelebb kellett tartanunk. De ez nem a fő hátránya ennek a típusú hordozható légkondicionálónak.

Egy másik negatívum, ami zavart a hordozható légkondicionálóban, a alacsony hatékonyság a szoba hűtésében. Az én esetemben mindkét modell, amit használtunk, egycsöves volt, ami a meleg levegőt kiengedi a külső térbe, de a szobából szívja be, így először lehűtjük, majd kiengedjük, ami miatt több meleg levegő jut be a szobába (a folyosóról vagy a réses ablakokon keresztül), hogy pótolja a nyomáscsökkenést.

Ezenkívül a cső egy részét a hőnek a szobába sugározza, mivel általában szigetelés nélküli műanyag csőről van szó. A legrosszabb pedig az, hogy bármennyire is jó a csomag az ablakhoz való illesztéshez, nem illeszkedik 100%-osan, így rések és résszel marad, amelyeken keresztül a hideg levegő kiszökik, amit amerikai ragasztószalaggal kell megoldani.

Az eredmény az volt, hogy a készülék folyamatosan 100%-os teljesítményen működött, hogy legfeljebb 4-6 fokkal csökkentsék a szoba hőmérsékletét. Akármennyire is állítottuk a termosztátot 19 ºC-ra, soha nem értük el ezt a hőmérsékletet, és augusztus közepén, amikor a nappali hőmérséklete 32-33 ºC volt, soha nem süllyedt 26-28 ºC alá, pedig a készülék folyamatosan maximális teljesítményen működött. Kiszabadított minket a bajból, igen, de ennyi.

A logikus hideg levegőáramlás mellett, amelyet felfelé vagy lefelé irányíthatunk, a hordozható légkondicionáló, amely a levegőt kiengedi az utcára, egy légáramot hoz létre, amely a szellőzőrendszerbe jut, és ez zavaró lehet. Az én esetemben egy kis szellőzőnyílás van a szoba közepén. Általában, amikor minden kikapcsolt állapotban van, a kezemet a nyíláshoz teszem, és alig érzek valamit. Amint bekapcsoltuk a hordozható légkondicionálót, egy külső levegőáram kezdett beáramlani a szobába, ami jelentősen csökkentette a berendezés hatékonyságát.

A megoldás egy beépített légkondicionáló

Miután körülbelül öt évig használtuk ezt a legújabb hordozható légkondicionáló modellt, úgy döntöttünk, hogy áthelyezzük a „vendégszobába” (a raktárba), és végül egy Mitsubishi Electric beépített légkondicionáló rendszer telepítése mellett döntöttünk, pontosabban a MSZ-AP35VG és MSZ-AP25VG modellek mellett, amelyekről részletesen beszámolunk ebben a cikkben. Mindkettő nagyon hasonló technológiájú, de kissé eltérő műszaki adatokkal rendelkezik, mivel az első 3010 frigoría/óra hűtőteljesítményt nyújt, míg a kisebbik testvére 2150 frigoría/óra.

A javulás azonnal érezhető a zajszint tekintetében, most már sokkal kellemesebb és elviselhetőbb háttérzajt hallani, főleg ha a ventilációt az első két vagy három teljesítményfokozatra állítjuk.

A szoba hőmérsékletét még tovább lehet csökkenteni, így könnyen elérhető a 23-24 ºC, miközben a berendezés csak időnként működik (a külső kompresszor időnként leáll) és alacsonyabb az áramfogyasztás. Ezenkívül elkerüljük a huzatot és a hőveszteséget.

Hátrányként említhetjük a magasabb beszerzési árat, amely azért emelkedett, mert szakembereknek kellett felszerelniük, valamint azt, hogy a levegő szárazabbnak tűnik, ezért alacsony relatív páratartalmú területeken érdemes párásítóval kiegészíteni.

Szofi Contu/ author of the article

Szofi vagyok, hasznos life hackeket és praktikus tippeket írok, amelyek segítenek a mindennapi életben egyszerűbbé tenni a dolgokat!

Szofi lifehack ⚡