Tudja meg, mit értek el a tudósok az Aspergillus flavus nevű gombával, amelyet Tutankhamon sírjában találtak.Éveken át ördögösített gomba kulcsfontosságú szerepet játszhat a rákos betegek kezelésében. A történet hihetetlen.A gomba az Aspergillus flavus, és a National Geographic szerint „a fáraó átkának” láthatatlan felelőse, miután 1922-ben megnyitották Tutankhamon síremlékét.Ma a tudomány már elismeri, hogy a mérgező gomba molekuláit átalakították, hogy kutathassák azok erejét és jótékony hatását, mint terápiás lehetőséget.
Láthatatlan bűnös
A gomba „rossz híre” több régész „rejtélyes” halálával kezdődött, akik Tutankhamon sírjának megnyitásánál voltak jelen. Ettől a pillanattól kezdve „erősödtek az évezredes spórákról szóló elméletek” – írja a National Geographic.Évekkel később, Krakkóban, Lengyelországban, a IV. Kazimierz király sírjába belépő 12 tudós közül tíz néhány héten belül meghalt. A láthatatlan bűnös: a gomba.
Mi a helyzet a gombával?
Az Aspergillus flavus gomba mérgező metabolitjai halálos tüdőfertőzéseket okozhatnak immunhiányos embereknél, részleteziMost azonban megváltozik a gomba elleni „beszéd”.Évekig tartó kutatások után megnyílik egy újabb kapu a remény felé. Az Aspergillus flavus gomba „életmentővé válhat”.
Rák
A National Geographic szerint „egy interdiszciplináris csapat, amelyet a Pennsylvaniai Egyetem kutatói vezetnek, felfedezett és módosított molekulákat ebből a mérgező gombából, és olyan vegyületekké alakította őket, amelyek képesek a rákos sejteket elpusztítani, hatékonyságukban hasonlóan az FDA által a leukémia kezelésére jóváhagyott gyógyszerekhez”.A tudósok „egy RiPPs nevű vegyületet” fedeztek fel.Kiemelik, hogy ezeket a molekulákat főként baktériumokban figyelték meg, de gombákban szinte soha.A tudomány nagy reményeket fűz ehhez. „A gombák adták nekünk a penicillint” – emlékeztet Sherry Gao, a tanulmány vezető szerzője és professzor a National Geographicban.Az eredmények arra utalnak, hogy „még sok gyógyszer vár felfedezésre a természetes termékekben”.