A „világvége boltozat” emberi ürülékkel telik meg: „Ez a mi kötelességünk”

Jelenleg a projekt már több mint 1000 mintát gyűjtött össze a világ minden tájáról. A szám várhatóan 2029-re eléri a 10 000-et.Egy úttörő tudományos kezdeményezés, amelyről a Nature magazin számolt be, emberi székletmintákat gyűjt egy svájci tárolóban. A cél az, hogy megőrizzék az emberi egészség és a bolygó számára elengedhetetlen több ezer mikrobiális fajt, mivel ezek a láthatatlan ökoszisztémák az emberi tevékenység következtében gyorsan romlanak.

A Microbiota Vault nevű projekt már több mint 1000 mintát fagyasztott le a világ különböző részeiről, és 2029-ig 10 000-re szeretné növelni a számot. A felelősök szerint a tartalék célja a bél és a környezet mikrobiális sokféleségének védelme a jövőbeli egészségügyi vagy ökológiai válságok ellen.A gyűjtemény nemcsak emberi székletet tartalmaz, hanem több mint 190 féle erjesztett élelmiszert is, amelyekről ismert, hogy a bélnek jótékony baktériumokat tartalmaznak. Ezeket a mintákat -80 °C-on tárolják a Zürichi Egyetem létesítményeiben.

A kutatók célja, hogy megőrizzék ezeket a mikroorganizmusokat, amelyek közül sok az antibiotikumok túlzott használata, az éghajlatváltozás vagy az intenzív mezőgazdasági gyakorlatok miatt eltűnik. „Az emberi tevékenység kimeríti mikrobiómánkat, erre számos bizonyíték van” – jelentette ki Martin Blaser, a Rutgers Egyetem Center for Advanced Biotechnology and Medicine igazgatója egy sajtóközleményben.

Biológiai archívum a jövő generációi számára

A kezdeményező csapat, amelyet a svalbard-i magtár ihletett, ezt a gyűjteményt egy lehetséges biológiai összeomlás esetén használható tartalékforrásnak tekinti. Jelenleg nincsenek bevált technikák ezeknek a baktériumoknak a visszaültetésére, de bíznak abban, hogy a jövő tudományos fejlődése ezt lehetővé teszi.

A minták olyan országokból származnak, mint Brazília, Etiópia, Ghána, Laosz vagy Thaiföld, és különböző mikrobiális kultúrákat és étrendeket képviselnek. A projekt most egy új növekedési fázisba lépett, amelyben a veszélyeztetett természeti környezetből származó mikroorganizmusok bevonását is tervezik.

A következő lépés egy végleges helyszín kiválasztása lesz egy hideg éghajlatú országban, amely garantálja a minták hosszú távú megőrzését. A projekt kezdeményezői szerint Svájc és Kanada jöhetnek szóba. „Talán 100 év múlva ezeknek a mikrobáknak a megmentése megment minket egy katasztrófától” – mondta Blaser, hangsúlyozva, hogy ez egy olyan döntés, amely túlmutat a jelenen, és biológiai eszközöket kíván nyújtani azoknak, akik évtizedek múlva a bolygón élnek.

Szofi Contu/ author of the article

Szofi vagyok, hasznos life hackeket és praktikus tippeket írok, amelyek segítenek a mindennapi életben egyszerűbbé tenni a dolgokat!

Szofi lifehack ⚡