Környezetbarátabbak, de kevésbé biztonságosak? Mérgező anyagokat találtak a műanyag szalmaszálakat helyettesítő papírszalmaszálakban

Az eredmények szerint a szalmaszálak 69%-a tartalmazott legalább egy a 18 különböző típusú, környezetben lebomló szintetikus vegyi anyag közül2021-ben tiltották be az Európai Unióban a műanyag szívószálakat, tányérokat és pálcikákat, ami arra késztette a gyártókat, hogy a rendkívül szennyező anyag helyett kartonpapírra térjenek át. Az igazság az, hogy évekkel később úgy tűnik, a intézkedés bevált, és a lakosság is alkalmazkodott hozzá. A poharakat karton szívószálakkal isszák, a pálcikák alapja már nem műanyag, és senki sem veszi észre, hogy az eldobható tányérok és kávéspoharak is kartonból készülnek. De mi van, ha ez a változás egészségügyi kockázatot jelent?

Egy nemrégiben Belgiumban végzett tanulmány megkérdőjelezte a papír- és bambuszszívószálak biztonságosságát. A Food Additives and Contaminants folyóiratban közzétett kutatás szintetikus vegyi anyagok jelenlétét mutatta ki, amelyek PFAS (perfluoralkil- és polifluoralkil-származékok) néven ismertek, és a vizsgált szívószálak nagy részében megtalálhatók.

Az Európában úttörő és világszinten a második ilyen jellegű tanulmány 39, a belga piacon kapható szívószermárkát vizsgált, amelyek különböző anyagokból, például papírból, bambuszból, műanyagból, üvegből és rozsdamentes acélból készültek. Az eredmények szerint a szívószerek 69%-a tartalmazott legalább egyike a 18 kimutatott PFAS-fajtának. Különösen aggasztó volt ezeknek a vegyületeknek a jelenléte a papírszívók 90%-ában és a bambuszszívók 80%-ában.

Ezeket az anyagokat, amelyeket általában víz-, hő- és foltállóság biztosítására használnak olyan termékekben, mint a technikai ruházat, a konyhai eszközök vagy a csomagolóanyagok, rendkívüli tartósságukról és nehezen lebomló tulajdonságukról ismertek. Ezért nevezik őket „örökös vegyi anyagoknak”. Hosszú távon felhalmozódásuk hatással lehet az emberi egészségre, beleértve a májkárosodást, a hormonális zavarokat, a vakcinák hatékonyságának csökkenését, és egyes esetekben rákot is okozhat.

Dr. Thimo Groffen, az Antwerpeni Egyetem kutatója és a tanulmány egyik szerzője hangsúlyozza, hogy a felfedezés megkérdőjelezi a növényi szívószálak állítólagos fenntarthatóságát: „Bár környezetbarát alternatívaként hirdetik őket a műanyag helyett, sok ilyen szívószál PFAS-t tartalmaz, ami megkérdőjelezi egészségre és környezetre gyakorolt pozitív hatását”.

Az egyik leggyakrabban kimutatott vegyület a PFOA (perfluoroktánsav) volt, amely 2020 óta nemzetközi tilalom alatt áll. Rövid láncú fluorid savakat is azonosítottak, mint például a TFA és a TFMS, amelyek magas oldhatóságuk miatt könnyen átjuthatnak a szívőpálcikából az italba.

Bár a talált koncentrációk alacsonyak, és alkalmi használatuk nem jelent közvetlen kockázatot, a kutatók figyelmeztetnek arra, hogy ezek az anyagok idővel felhalmozódhatnak a szervezetben. Emellett nem világos, hogy a PFAS-okat szándékosan adták-e hozzá a gyártás során, vagy környezetszennyezésből származnak.

Ezzel szemben a rozsdamentes acélból készült szívószálak voltak az egyetlenek, amelyekben nem találtak nyomokat ezekből az anyagokból. Ezért a szakértők biztonságosabb és valóban újrahasznosítható alternatívaként javasolják használatukat.

Trump már elrendelte a műanyag visszatérését

Idén februárban, az Egyesült Államok újonnan kinevezett elnöke, Donald Trump, végrehajtási rendelettel döntött a papírszívószálak betiltásáról, ezzel elősegítve a műanyag szívószálak visszatérését. „Jövő héten aláírok egy végrehajtási rendeletet, amely véget vet Biden nevetséges papírszívószál-kezdeményezésének, amely nem működik. Vissza a műanyaghoz!” – írta Trump a Truth Social közösségi oldalon.

Ez a rendelet csak korlátozott hatással van a szövetségi kormány működésére, mivel számos állam, például Kalifornia vagy New York, már bevezette az ilyen típusú egyszer használatos műanyag eszközök tilalmát, amely a magánszektorra is vonatkozik. Az, hogy az Egyesült Államok visszavonta ezt a törvényt, jól mutatja a papírszívószálak és a műanyag szívószálak használatáról folyó vitát: az egyik káros a környezetre, a másik pedig az emberi egészségre.

Szofi Contu/ author of the article

Szofi vagyok, hasznos life hackeket és praktikus tippeket írok, amelyek segítenek a mindennapi életben egyszerűbbé tenni a dolgokat!

Szofi lifehack ⚡