Az energia szektor folyamatos változásokon megy keresztül. Mióta napvilágra került a fosszilis tüzelőanyagok környezeti hatása, az emberiség különböző módszereket keres a végtelen és megújuló energia előállítására.Ennek oka, hogy ez a fajta energiaellátás csökkenti a globális felmelegedést okozó üvegházhatású gázok kibocsátását. Ezért egyre növekszik az ilyen típusú energiák kutatása és bevezetése. Azonban nem minden, ami a megújuló energiákkal kapcsolatos, pozitív.Ebben az értelemben még megoldásra váró negatív hatások is vannak, mint például a nagy területek elfoglalása, a tengeri/szárazföldi őshonos fajok zavarása vagy a vizuális/akusztikus szennyezés. De van egy másik következmény is, amely teljes mértékben érinthet minket, és még csak nem is vagyunk tudatában.
Egy végtelen energiaforrásra tettek, de nem úgy alakult, ahogy várták
Míg Dánia ezt az ismeretlen energiatechnológiát teszteli, Kína aHárom-szoros-gát előnyeit élvezi. A gát Kína közepén található, és megszakítja Ázsia leghosszabb folyójának, a Jangce-folyónak az útját. Feladata, hogy több energiát termeljen, mint bármely más vízerőmű a világon.Bár első ránézésre ez a projekt tökéletesnek tűnik az energiaellátásunk biztosítására, a NASA figyelmeztet a legmegdöbbentőbb következményére. Hatalmas méreteinek köszönhetően a gát feltöltése képes lassítani a Föld forgását.A Jangce folyó hossza az Amazonas és a Nílus után a harmadik a világon. Kék folyónak is nevezik. Közel kétmillió négyzetkilométernyi területet önt el, és Kína 40%-ának vízellátását biztosítja.A folyó középső szakaszán három természetes szoros található, amelyek neveQutang, Wu és Xiling: a Három Szoros. Az építkezés megkezdése után közel két évtizeddel, 2012-ben Kína megnyitotta a világ legnagyobb vízerőművét.
A végtelen energia megváltoztathatja a Föld forgását
Teljesítménye 22 500 MW. 2020-ban, a folyamatos monszunesőzések hatására, megdöntötte az Itaipú 103 TWh-s éves rekordját. Ebben az évben 700 MW-os turbinái közel 112 TWh villamos energiát termeltek, ami több, mint egész országok, például Finnország vagy Chile éves fogyasztása.A megastruktúrát két további, 50 MW-os generátor egészíti ki, amelyek energiával látják el az erőművet, valamint egy hajóemelő, amely lehetővé teszi a folyón való hajózást. Ez a lenyűgöző, 2335 méter hosszú és 185 méter magas szerkezet akár 40 km3 víz/40 billió liter vizet is képes visszatartani.A NASA 2005-ben figyelmeztetett erre a lenyűgöző számra, amelyet később elemeztek. Ha megtelik, az számítható hatással lehet a Föld forgására.Benjamin Fong Chao, a NASA Goddard Központjának geofizikusa rámutatott, hogy a gát megtöltése kissé eltolhatja a Föld tengelyét és lassíthatja forgását, így a nap hossza 0,06 mikroszekundummal meghosszabbodhat.
A tehetetlenségi nyomaték, kulcs a végtelen energia megértéséhez
Ezt a jelenséget „tehetetlenségi nyomaték” néven ismerjük. Ez egy test forgásváltozással szembeni ellenállása. Az objektum tömegétől és a forgástengelyhez viszonyított eloszlásától függően nagyobb vagy kisebb lehet.Bár ezek a másodpercek elenyésző változásnak tűnnek a sarki jégsapkák olvadásához vagy a erős földrengésekhez képest, mégis rávilágítanak az emberi tevékenységek bolygónkra gyakorolt hatására, amely messze túlmutat a szemmel látható jelenségeknél.Az végtelen energiaforrások után kutatva talán egy „szörnyet” hoztunk létre. Ha még többet szeretnél megtudni a bolygó legerősebb és legrejtélyesebb erőforrásáról, itt találsz további információkat.