Az emberiség múltja az egyik legfontosabb kutatási terület manapság. Pontosan tudni, honnan és kitől származunk, elengedhetetlen ahhoz, hogy többet tudhassunk meg számos más területről.Számos oka van annak, hogy ez a kutatás fontos, például annak a ténynek, hogy megtudjuk,hogyan lakták a délkelet-ázsiai szigeteket olyan régen. Az egyik legújabb kutatás során egy új elmélet látott napvilágot az ősi civilizációkról. Lehetséges, hogy a Fülöp-szigetek és Délkelet-Ázsia ősi lakói sokkal korábban sajátították el a hajózást, mint bárki más.
Kőeszközök, amelyeket délkelet-ázsiai lelőhelyeken találtak
Ez a felvetés egy sorozatnyi eszköz felfedezéséből származik, amelyek ezeken a területeken találtak, és amelyek megváltoztathatják a kronológiai korszakokat. Kőeszközöket találtak a Fülöp-szigeteken, Indonéziában és Kelet-Timorban, amelyek egyértelműen bizonyítják, hogy már 40 000 évvel ezelőtt ezek az ősi tengerészek olyan technológiai fejlettséget értek el, amely könnyen felveheti a versenyt a sokkal későbbi civilizációkéval.
A Manilai Ateneo Egyetem által a Journal of Archaeological Science című folyóiratban közzétett tanulmány kimutatta, hogy számos olyan leletet találtak, amelyek mindent előrehozhatnak. A növényfeldolgozás nyomai között szerepel a kötél, háló és kötél készítéséhez szükséges rostok kinyerése, amelyek elengedhetetlenek a hajóépítéshez és a tengeri halászathoz.
Összefoglalva, ezek a civilizációk sokkal későbbi technológiát használhattak, mint mások, ahol ezeket a leleteket eredetileg feltételezték. Ezen délkeleti civilizációk emellett halászhorogokat, háló súlyokat és mélytengeri halak, például tonhalak és cápák maradványait is használták.
A Manilai Ateneo Egyetem fent említett kutatása a következő megállapítással zárul: „Az ilyen fejlett tengeri technológia jelenléte a prehisztorikus Délkelet-Ázsiában kiemeli a korai filippínó népek és szomszédjaik találékonyságát, akiknek hajóépítési ismeretei valószínűleg több tízezer évvel ezelőtt a régiót a technológiai innovációk központjává tették, és megteremtették az alapjait a mai napig virágzó tengeri hagyományoknak.”