Három sírt fedeztek fel hamis ajtókkal, áldozati asztalokkal és gyermekmaradványokkal a Qubbet el-Hawa temetőben Asszuánban

Az aszúáni Qubbet el-Hawa nekropoliszban folyó régészeti ásatások keretében egy egyiptomi expedíció három, a sziklába vájt sírt tárt fel, amelyek az Ókori Birodalom idejéből, i. e. 2686 és 2181 közé datálhatók.Mohamed Ismail Jaled, a Régészeti Főtanács főtitkára szerint az első vizsgálatok arra utalnak, hogy ezek közül a sírok közül néhányat az Középbirodalom idején újrahasznosítottak, ami Qubbet el-Hawa történelmi folytonosságát tükrözi, mint különböző korszakok során fontos temetkezési hely.

Jaled szerint a lelet jelentős tudományos hozzájárulás, mivel információt nyújt az ókori birodalom vége és az első átmeneti időszak kezdete közötti kritikus átmeneti időszakról. Az előzetes vizsgálatok szerint néhány feltárt sír nem tartalmaz feliratokat, de megőrizte a hagyományos építészeti és temetkezési rituálékat, ami a korabeli gazdasági nehézségekre utalhat.

Mohamed Abdel Badie, az Egyiptomi Régészeti Főtanács egyiptomi régészeti osztályának vezetője a három sír jellemzőit ismertette.

Az első sír, amelyen nincs felirat vagy szöveg, egy külső udvarral rendelkezik, amelyben két hamis ajtó, két áldozati asztal, kerámiatárgyak és rossz állapotban lévő szarkofágok, valamint csontmaradványok találhatók. Ugyanebben az udvarban a kutatócsoport egy temetkezési aknát is felfedezett, amelyben romos fa szarkofágok álltak, bennük csontvázak és kerámiatöredékek, néhányukon az ókori birodalom hieroglif felirataival.

A második sír, amely az elsőtől nyugatra található, szintén nem rendelkezik feliratokkal. Belsejében két áldozati asztalt és kerámiatárgyakat találtak, amelyek a Középbirodalomhoz tartoznak. Építészeti kialakítása arra utal, hogy az Ókori Birodalom végén vagy az Első Középbirodalom elején épült, majd évszázadokkal később újrahasznosították.

A harmadik sír, amely szerkezetében eltér a korábbiaktól, a „Ka-Km” sír nyugati részén található, és az Új Birodalomhoz tartozik. Bár belsejében sem találtak feliratokat, nagy mennyiségű, jó állapotú kerámiát, valamint emberi maradványokat, köztük gyermekcsontvázakat is előkerítettek. A leletek arra utalnak, hogy ez a sír szintén az Ókori Birodalom idejéből származik.

A leletek megerősítik Qubbet el-Hawa jelentőségét, mint Egyiptom déli részének egyik legfontosabb régészeti lelőhelyét, és új adatokkal szolgálnak az ókori Egyiptom átmeneti korszakainak kronológiai sorrendjének, építészeti fejlődésének és temetkezési szokásainak megértéséhez.

Az egyiptomi hatóságok kiemelték, hogy ezek a leletek lehetővé teszik a politikai és kulturális változások által jellemzett korszak társadalmi és gazdasági dinamikájának, valamint a közösségeknek a nehézségekhez való alkalmazkodásának mélyebb tanulmányozását.

A Qubbet el-Hawa nekropolisz arról ismert, hogy nemesek és magas rangú tisztviselők sírjait rejti, és minden új felfedezés megerősíti szerepét, mint régészeti ablak a fáraó-kori civilizáció különböző szakaszaiban az elit és a nép szokásaira.

A kutatások folytatódnak, hogy pontosabban meg lehessen határozni ezeknek a síroknak a kormeghatározását és történelmi kontextusát, amelyek maradványai segítenek majd a Nílus országának egyik legbonyolultabb korszakának kirakós játékát összerakni.

Szofi Contu/ author of the article

Szofi vagyok, hasznos life hackeket és praktikus tippeket írok, amelyek segítenek a mindennapi életben egyszerűbbé tenni a dolgokat!

Szofi lifehack ⚡