Az ICE letartóztatott egy nőt, aki még szoptatta a kisbabáját. A nő veterán férje küzd a szabadulásáért.

Minden alkalommal, amikor kétéves fia, Noah anyukáját kérdezi, Adrian Clouatre csak annyit tud válaszolni: „Anyu hamarosan hazajön”. A kisfiú mosolyogva bólint, de az apja tudja, hogy valami eltört benne. Érzi a szomorúságát. De megpróbál erős maradni Noah és Lyn, a három hónapos kislánya miatt, akit felesége, Paola szoptatott május végéig, amikor az ICE letartóztatta.

Clouatre, egy 26 éves fiatalember, aki a tengerészgyalogságnál szerzett rokkantsági minősítést,A CNN-nek adott interjúban elmeséli 25 éves felesége, Paola történetét, és hogy hogyan fordult meg az élete május 27-én, amikor egy bevándorlási státuszuk rendezésére tartott meghallgatásra mentek abban a reményben, hogy felesége előreléphet a zöld kártya kérelmének elbírálásában, de az egész család számára rémálommá vált.

A hajléktalanszállóról a saját családalapításig

A mexikói születésű Paola 2014-ben érkezett az Egyesült Államokba édesanyjával. 16 éves volt, nem beszélt angolul és nem nagyon értette, mi történik vele, meséli férje. Édesanyja menedékjogot kért. De anya és lánya nem jöttek ki jól egymással, és Paola hamarosan egyedül maradt. Tinédzserkorát hajléktalanszállókban töltötte.

Néhány évvel később, 2022-ben Adrian megismerkedett Paolával egy palm Springs-i klubban, utolsó katonai szolgálati évében. „Egy hónap múlva hivatalosan is összejöttünk. Aztán megszületett az első gyermekünk, Noah, és 2024 februárjában összeházasodtunk” – meséli a veterán. Louisianába költöztek, és megkezdték Paola zöldkártya kérelmezésének folyamatát. Egy évvel később megszületett második lányuk, Lyn, aki ma alig három hónapos.

Azt hitték, minden rendben lesz, de Paola és édesanyja röviddel az Egyesült Államokba érkezésük után megszakították a kapcsolatot. Ezért a Clouatre család nem tudta, hogy kiutasítási parancs van ellenük, egészen a meghallgatás előtti héten, amelynek eredményeként letartóztatták őket. A parancsot azért adták ki, mert Paola nem jelent meg egy bevándorlási meghallgatáson, amelyről a értesítést állítólag édesanyja kapta meg, aki azonban nem tájékoztatta erről a lányát.

A rémálom kezdete

„Elmentünk egy státuszrendezési interjúra, ahol ellenőrizték, hogy a házasságunk valódi-e, és, tudja, azt mondták, hogy minden rendben van” – meséli Clouatre. Az interjú első ránézésre jól sikerült.

„Körülbelül egy héttel a meghallgatás előtt értesültünk a kiutasítási parancsról, és megpróbáltuk átütemezni, de az USCIS (az Egyesült Államok Bevándorlási és Állampolgársági Hivatala) nem engedte, így elmentünk” – magyarázza Clouatre. „Őszintén beszéltünk a kiutasítási parancsról. Ekkor az interjúztató elment, beszélt a felettesével, visszajött, és befejezte az interjút. Azt mondta, hogy átmentünk, és várjuk a következő találkozónkról szóló papírokat a lobbyban.”

Megkönnyebbülten a Clouatre család körülbelül 20 percet várt egy teremben. Gyermekeiket Adrian szüleihez vitték. Azt tervezték, hogy a meghallgatás után mindannyian New Orleansba mennek, hogy Paola és a gyerekek megismerjék a város francia részét. De terveiket hirtelen meghiúsította, amikor három ICE-ügynök megjelent és letartóztatta a nőt.

„Bízunk benne, hogy mivel házasok vagyunk és én veterán vagyok, legalább a kiutasítási parancsot visszavonják és nem tartóztatják le. Tudtuk, hogy a kiutasítási parancs valószínűleg problémát fog okozni, de ezt csak egy héttel az indulás előtt tudtuk meg, és az USCIS nem engedte, hogy átütemezzük a találkozót, így nem volt más választásunk, mint elmenni” – hangsúlyozza Adrian. „A feleségem az igazat mondta.”

Tricia McLaughlin, a Nemzetbiztonsági Minisztérium szóvivője e-mailben válaszolt a CNN kérdésére az ügyről és Clouatre feleségének fogva tartási körülményeiről.

„A valóság az, hogy Lisette Paula Rosas-Campos Clouatre dokumentumok nélkül tartózkodik az országban. Egy bevándorlási bíró 2018. február 12-én végleges kiutasítási végzést hozott ellene. Trump elnök és Noem miniszter nem fogják figyelmen kívül hagyni a jogállamiságot. 2025. május 27-én sürgősségi indítványt nyújtott be bevándorlási ügyének újbóli megnyitására. Várjuk a döntést az indítványról” – áll a levélben.

„Az illegális külföldiek (illegal aliens) a CBP Home alkalmazással ellenőrizhetik távozásukat. Az Egyesült Államok 1000 dollárt és ingyenes repülőjegyet kínál az illegális külföldieknek, hogy önként távozzanak. Arra buzdítunk minden illegálisan itt tartózkodót, hogy éljenek ezzel a lehetőséggel, és foglaljanak helyet, hogy legális úton térhessenek vissza az Egyesült Államokba, és megvalósíthassák az amerikai álmot. Ellenkező esetben letartóztatják és deportálják őket, és nem lesz lehetőségük visszatérni” – teszi hozzá a McLaughlinhoz tulajdonított üzenet.

A Clouatre család Donald Trump második hivatali ideje óta figyelemmel kísérte a szigorú bevándorláspolitikát. De nem gondolták, hogy ez őket is ilyen közelről érint majd.

„Amikor azt mondták, hogy a bűnözőkre fognak koncentrálni, azt hittük, hogy csak ennyi lesz” – mondja Adrian. „De vannak olyanok, mint a feleségem, akiket a szüleik hoztak ide, és nem követtek el bűncselekményt, és mindezek után… most büntetni kell őket?” – kérdezi a férfi, miközben kétéves fia odalép hozzá, hogy üdvözölje.

Clouatre kétségbeesett kérése

Paola szoptatta a kislányát, amikor letartóztatták. Ezért férje, amellett, hogy megpróbálta összeegyeztetni éttermi munkáját, a gyerekek gondozását és a felesége szabadon bocsátásáért tett számtalan ügyintézést, amihez hetente kétszer kellett elutaznia a Monroe-ban található ICE vidéki fogvatartási központba – négy órányira otthonuktól –, fáradhatatlanul ragaszkodott ahhoz, hogy a börtön engedje meg neki a tejszívó használatát.

„Biztosan én voltam a legnyaggatóbb férj, de sikerült. Most már le tudja fejni a tejet, de minden alkalommal ki kell öntenie. Én pedig igyekszem minél többször elvinni hozzá a babát, hogy szoptathassa, és így tovább tudjon tejtermelni” – mondja.

Adrian, aki 2017 és 2022 között a tengerészgyalogság tagja volt, és saját elmondása szerint számos kihívással kellett szembenéznie, azt állítja, hogy ez segít neki elviselni a családja által jelenleg átélt rémálmot. „Szoktam olyan helyzetekben lenni, amelyekben nem akarok lenni, és küzdenem kell értük” – írja le.

De aggódik, hogy ez hogyan hat a feleségére. „Próbál erős maradni. Tudja, hogy az ügyvéd és én minden nap harcolunk érte. De végül is már egy hónapja ott van, egy szobában száz másik emberrel. Soha nincs csend. Csak lekapcsolják a villanyt, és alig három órát tudnak aludni” – meséli.

„Ez most nagyon kimeríti. A lelkiállapota romlik. Ott kezdett el beszélni egy terapeutával, aki segít neki” – mondja Adrian.

Care Holliday, a pár ügyvédje és volt bevándorlási bíró a CNN-nek azt mondta, hogy ebben az esetben „a legjobb, ha a kiutasítási parancsot kiadó bíróhoz fordulnak, és elmagyarázzák, hogy Paola nem kapta meg az értesítést, nem tudott a meghallgatásról, és kérik az eljárás újraindítását. Ezután adminisztratív úton lezárhatjuk az ügyet, vagy elérhetjük, hogy az ügyészség ejtse az ügyet, hogy Paola rendezhesse a státuszát”. Ezért benyújtottak egy indítványt, hogy egy kaliforniai bevándorlási bíró újítsa meg Paola kiutasítási eljárását, és várják a választ, mondja Holliday.

Adrian eközben folytatja a harcot. A papírmunka és az ügyintézés mellett levelet is küldött a Fehér Házba, amelyben arra kéri Trumpot, hogy kegyelmezzen meg feleségének, és engedje meg neki, hogy zöld kártyát igényeljen. Felesége, írja, „embertelenül elszakították két amerikai kisgyermekétől és amerikai veterán férjétől”.

„Nagyon hiányzik a feleségem; ő a legjobb barátom és életem szerelme” – áll a levélben. És így zárul: „Kérem, Trump elnök úr, egyesítse a családomat, tiszteletben tartva hazánk veteránjait és együttérzésből egy amerikai család iránt, amelyet ez a kegyetlen deportálási rendszer tépett szét”.

Szofi Contu/ author of the article

Szofi vagyok, hasznos life hackeket és praktikus tippeket írok, amelyek segítenek a mindennapi életben egyszerűbbé tenni a dolgokat!

Szofi lifehack ⚡