Két meteorit zuhant a Szaharára, és bebizonyította, amit eddig lehetetlennek tartottak: csak egy magyarázat lehetséges

Az egyetlen ésszerű magyarázat az, hogy a meteoritok a Naprendszer egyik bolygójáról lettek kilökve. Eddig azonban lehetetlennek tartották, hogy ilyesmi megtörténhetett.Két meteorit, amelyet Észak-Afrikában találtak, örökre megváltoztathatja azt, amit eddig a Naphoz legközelebb eső bolygóról tudtunk. A Ksar Ghilane 022 és Northwest Africa 15915 nevű minták kémiai összetétele több szempontból is megegyezik a felszínükkel, ami egy tudóscsoportot arra a eddig lehetetlennek tűnő hipotézisre vezetett, hogy ezek a bolygóról kilökött darabok.

A tudományos közösség évtizedek óta úgy vélte, hogy a Merkúr nem tud meteoritokat a Földre lőni a Naphoz való közelsége miatt, ami megnehezíti, hogy az ütközések során kilökött anyagok kiszabaduljanak a gravitációs vonzásából. Azonban a két űrkő részletes elemzése olyan eredményeket hozott, amelyek megkérdőjelezik ezt az elképzelést, és alapos okokkal alátámasztva a Merkúrra utalnak.

A minták olyan ásványokat tartalmaznak, mint az olivin, a piroxén, az oldhamit és kis mennyiségű nátrium-plagioklász, ami összhangban áll a NASA Messenger űrmisszió által a bolygó kéregéről készített megfigyelésekkel. Ezenkívül oxigénizotóp-arányaik megegyeznek az aubritákéval, amelyek szintén bolygó eredetűnek tekintett meteoritok.

Ez a felfedezés megkérdőjelezi a korábbi bizonyosságokat.

Ahogy Ben Rider-Stokes szakértő a The Conversation című lapban elmagyarázza, mindkét meteorit becsült kora 4,528 milliárd év, ami a Naprendszer korai szakaszának maradványainak minősíti őket. Ez az életkor még a Merkúr felszínéről ismert legrégebbi darabokat is meghaladja, amelyek eredete körülbelül 4 milliárd évre nyúlik vissza, ami megerősíti azt az elméletet, hogy ezek a töredékek a bolygóról mára már eltűnt anyagból származnak.

Ezzel az új felfedezéssel, amelyet egy cikkben tettek közzé az Icarus magazinban, ellentmondások is felmerültek. A Merkúr felszínével való hasonlóságok ellenére a minták kevesebb plagioklaszt tartalmaznak a vártnál, ami bizonytalanságot vet fel pontos eredetükre vonatkozóan. A tudósok azonban úgy vélik, hogy ezek a különbségek azzal magyarázhatók, hogy az anyagot nem közvetlenül a bolygó külső kéregéből, hanem a felszíni köpenyből nyerték.ÉRDEKELHETJapán egy aszteroiddarabot elemzett, és talált valamit, ami nem lenne szabad ott lennie: csak két lehetőség vanR. Badillo

A meteoritok eredetének elemzése általában olyan mintákkal való összehasonlításon alapul, amelyeket közvetlenül űrkutatási missziók során gyűjtöttek, például a Holdon vagy a Marson. A Merkúr esetében azonban még soha nem hoztak anyagot a Földre, ami minden természetes nyomra utalást rendkívül értékes tudományos lehetőségé teszi.

Az ESA és a JAXA által fejlesztett BepiColombo misszió jelenleg a Merkúr felé tart, és várhatóan nagy felbontású képeket és adatokat fog szolgáltatni, amelyek segítenek véglegesen megerősíteni vagy cáfolni a minták eredetét. Hozzájárulásuk kulcsfontosságú lesz ennek a geológiai rejtélynek a megoldásában.

Szofi Contu/ author of the article

Szofi vagyok, hasznos life hackeket és praktikus tippeket írok, amelyek segítenek a mindennapi életben egyszerűbbé tenni a dolgokat!

Szofi lifehack ⚡