Hivatkoznak az új modell bonyolultságára és a bevezetéshez szükséges információk hiányára. Ezen a héten az italgyártók és -forgalmazók szervezetei bemutatták az SDDR (betét, visszavétel és szállítás) rendszert, de arra kérték a kormányt, hogy változtassa meg az új nemzeti hulladékgyűjtési rendszer bevezetésének határidejét annak „különleges bonyolultsága” miatt.
A sárga konténerekkel ellentétben az SDDR előírja, hogy a csomagolást abban a boltban kell visszaváltani, ahol azt vásárolták, ami garantálja a palackok vagy dobozok újrahasznosítását, ami a jelenlegi újrahasznosítási rendszerben nem történik meg.
A kormány bejelentette, hogy zöld utat ad a rendszernek, amelynek célja az egyszer használatos műanyag palackok újrahasznosításának elősegítése, miután tudomására jutott egy jelentés, amely szerint 2023-ban csak 41,3 %-át gyűjtötték össze ezeknek a csomagolásoknak, annak ellenére, hogy a hulladékról szóló törvény 70 %-os arányt írt elő. A sárga és kék konténerekben gyűjtött hulladékok újrahasznosításáért felelős szervezet közölte, hogy 73,4%-os arányt ért el.
A gyártók és forgalmazók szövetségének elnöke kifejtette, hogy „lehetetlen” egy év alatt bevezetni az új SDDR-rendszert, ahogyan azt az Ökológiai és Demográfiai Kihívások Minisztériuma által elfogadott szabályok előírják.
„Egyetlen országban sem sikerült ezt ilyen rövid idő alatt megvalósítani” – figyelmeztetett.
„Információhiány”
Bonmati sajnálatát fejezte ki a „jogi bizonytalanság miatt, amely a vállalatok számára kialakult”, mivel még nem rendelkeznek az új csomagolás-újrahasznosítási modell megszervezéséhez szükséges összes információval. Biztosította, hogy „a rendelet módosítására” számítanak.
A rendszer kidolgozása, az infrastruktúra létrehozása és a műszaki tesztelés – ez a három pont, amelyet teljesíteni kell az SDDR bevezetéséhez – magyarázta az alkoholmentes italgyártók szövetségének igazgatója. Ehhez „több időre van szükség, mint amennyit a kormány előirányzott”.
Ezenkívül „még nincs megállapított költségvetésünk és végrehajtási módszertanunk”, mivel az egyesület még fiatal, a vállalatok továbbra is csatlakoznak hozzá, és általános igény van a gazdasági fenntarthatóság biztosítására – tette hozzá Blasco.
Ez az újrahasznosítási módszer már működik más európai országokban, de Spanyolországban alkalmazásához figyelembe kell venni „a nagy területet, a népességszámot, az idegenforgalmat és a vidéki jelleget”, amelyek „több gyűjtőpontot és szilárd elosztási struktúrát igényelnek a megfelelő működéshez”.
Polgári részvétel
Ezenkívül szükség van a polgári részvételre is, „amely nélkül lehetetlen sikeresen megvalósítani ezt a kezdeményezést”, valamint figyelembe kell venni, hogy csak a turizmus évente 94 millió embert vonz az országba.
A műanyaghulladékok hatékony újrahasznosítási gyakorlat hiányában szennyezik a környezetet.
Bonmati hozzátette, hogy „tanulhatunk más európai országok tapasztalataiból, de Spanyolország esetében ez specifikusnak kell lennie”, mivel „ez összefogást és együttműködést igényel a helyi hatóságokkal” nem csak a városi központokban.
Eddig egy gyártók kiterjesztett felelősségét biztosító kollektív rendszer működött, amely lehetővé tette a gyártóknak és importőröknek, hogy a konténerekben összegyűjtött hulladékok újrahasznosítását megszervezzék.
Az Ecoembes, amely több mint 16 000 csomagolóipari vállalatot és kereskedelmi vállalkozást tömörít, felelős a vállalatok által az újrahasznosításra szánt források kezeléséért, de adatai nem egyeznek a tanulmány adataival, ezért kérte a hulladékok mérési módszerének pontosítását.
Eltérések a számításokban és az adatgyűjtésben
Az Ecoembes állítása szerint a különbség azzal magyarázható, hogy a minisztérium számításai nem veszik figyelembe a „forgalmas területeken gyűjtött mennyiségeket”, amelyek becsléseik szerint több mint 40 %-át teszik ki a 2022-ben és 2023-ban szelektív hulladékgyűjtésre kiválasztott palackoknak.