A leletet restaurálták, és jelenleg egy múzeumban állítják ki a nagyközönség számára.
A 1050 és 1150 között készült középkori kard nemrég került kiállításra egy holland múzeumban. A leletet tavaly márciusban találták, amikor építők véletlenül rábukkantak a folyó medrének mélyítésére végzett munkálatok során.
Középkori kardot találtak egy holland város folyójában
A Linschoed kard néven ismert leletet 2024. március 1-jén találták „megelőző mélyítési munkálatok” során, a FOX News szerint. A múzeum szerint az építők egy „hosszú vasdarabot” találtak a kis Korte Linschoed folyó tisztításakor.
Idén májusban Montfort önkormányzata és a Linschoed birtok a kardot ajándékba adta a Holland Nemzeti Régészeti Múzeumnak (RMO) Leidenben, ahol most a nyilvánosság is megtekintheti.
A leletet 2025 augusztusáig a „Szerezések” vitrinben, a Templomteremben, az egyiptomi templom mögött, a múzeum látogatható részében lesz kiállítva.
A kiállításra való felkészülés során a kard tízhetes konzerválási folyamaton esett át, amely magában foglalta a sók eltávolítását is, hogy a levegővel való érintkezés után is megőrizze állapotát. „Kifinomult kivitelezésének és szimbolikus jelentőségének köszönhetően nemcsak történelmi relikvia, hanem műalkotás is, amely tükrözi a középkori Európa kulturális sokszínűségét” – nyilatkozta Montfort képviselője az Arkeonews szerint.
Hogy néz ki a holland múzeumban kiállított középkori kard?
A kard egy méter hosszú, aranyozott rézborítással díszített, amely keresztet és egy spirituális szimbólumot, az úgynevezett „végtelen csomót” formáz. Ezenkívül hosszú kereszt alakú markolatával és dió alakú hegyeivel rendelkezik, a múzeum leírása szerint, amely azt is jelezte, hogy a kardot a Veluwe régióban bányászott kiváló minőségű vasból kovácsolták.
„A kard 1000 év után is kiváló állapotban maradt fenn. Csak az organikus részek, mint a fa markolat és a bőr burkolat, nem állták ki az idő próbáját” – állítják a múzeumban.
A múzeum magyarázata szerint a vas gyakorlatilag nem korrodálódott a nedves talaj alacsony oxigéntartalma miatt, és a megmaradt fa markolaton még láthatók a nyomai. „A középkori kardokat mélyen személyes tulajdonnak tekintették: a tulajdonosukkal együtt temették el, vagy rituális célból vízbe helyezték. Ez utóbbi esetben gyakran kiváló állapotban maradtak fenn” – magyarázta a múzeum.
A kard elkészítésekor ez a régió a szomszédos Utrecht püspökének fennhatósága alatt állt. Ez a hatalom azonban veszélybe került a Hollandia és Flandria grófjaival folytatott állandó konfliktusok miatt, ak
ik egyre nagyobb befolyásra tettek szert – magyarázta a múzeum.
A fegyver kiváló állapota segít jobban megérteni azt a korszakot, amelyet gyakori konfliktusok jellemeztek a mai Hollandia területén.
„Ez az időszak változásokat hozott a haditechnikában és a fegyverekben: a lovasok által alkalmazott függőleges csapást felváltotta a páncélok közötti vízszintes csapás.
Ez a kard, amelyet kézbe lehet venni,szemlélteti ezt az átmeneti időszakot, amely mindkét technikához alkalmas” – mondta az RMO.