A 3,2 millió éves Lucy csontváz augusztus 25-én elhagyja az Etióp Nemzeti Múzeumot. A híres hominida Lucy fosszilis csontjai, akit évekig az ember legősibb ősének tartottak, elhagyják Etiópiát, hogy először kerüljenek kiállításra Európában – erősítette meg az EFE-nek Endegena Abebe etióp kulturális miniszterhelyettes.
A 3,2 millió éves Lucy csontváz augusztus 25-én elhagyja az etiópiai Nemzeti Múzeumot Addisz-Abebában, és körülbelül két hónapig lesz kiállítva a Prágai Nemzeti Múzeumban.
„Korábban Lucy csontjai csak egyszer kerültek ki Etiópiából, az Egyesült Államokba” – nyilatkozta Endegena az EFE-nek. A döntés, hogy Lucy-t Európába küldik, Etiópia és a Cseh Köztársaság diplomáciai és kulturális kapcsolatainak megerősítésére irányuló erőfeszítések részeként született.
A megállapodást 2024 decemberében, a cseh miniszterelnök-helyettes, Marian Jurecka etiópiai látogatása során írták alá. „Hét hónappal ezelőtt írtuk alá a megállapodást a miniszterelnök-helyettessel” – magyarázta az etióp miniszterhelyettes.
Lucy már készen áll az utazásra, és a prágai Nemzeti Múzeumban zajlanak a kiállítás előkészületei. Az Etióp Örökségvédelmi Hatóság főigazgatója, Abebaw Ayalew hangsúlyozta, hogy a hominida szállítását és kiállítását a legnagyobb gondossággal fogják végrehajtani.
„Egy etióp delegáció előzetesen Prágába utazik, hogy felmérje a logisztikai feltételeket, beleértve a szállítást és a kiállítási körülményeket” – mondta Adebaw az EFE-nek.
Lucy-t 1974-ben fedezte fel az Awash-völgyben, Hadar (észak) lelőhelyén az amerikai paleontropológus Donald Johanson, és a paleoantropológia történetének egyik legjelentősebb leletének számít.
Neandervölgyi koponya (balra) és Homo sapiens koponya (jobbra). Fotó:© The Trustees of the Natural History Museum
A lelet egy fosszilizálódott csontdarabokból álló gyűjtemény, amely egy női hominida csontvázának 40 százalékát teszi ki.
Évekig úgy tartották, hogy Lucy a „Homo sapiens” közvetlen őse, mígnem más leletek arra engedtek következtetni, hogy egy másik fajról, az Austrolopithecus Afarensisről van szó.
Lucy felfedezése azért volt különösen fontos, mert csontjai arra utaltak, hogy két lábon járt, vagyis felegyenesedett és két végtagon járt, ami az emberi fejlődés egyik meghatározó jellemzője.
Lucy nevét a Beatles híres daláról, a „Lucy in the sky with diamonds”-ről kapta, amelyet az expedíció táborában hallgattak.
Etiópiában a hominidát szeretettel Dinkineshnek hívják, ami amárik nyelven „csodálatos” jelent.
Lucy nem először utazik külföldre. 2007-ben a csontváz hatéves oktatási célú turnén vett részt az Egyesült Államok több múzeumában, majd 2013-ban tért vissza Etiópiába.
Most, hogy Lucy Európába tart, Endegena hangsúlyozta, hogy a prágai kiállítás nem csak a tudományos történelemről szól, hanem a nemzeti büszkeségről is.
„Lucy bemutatása – tette hozzá a miniszterhelyettes – lehetővé teszi, hogy a világnak elmondjuk, hogy Etiópia az emberiség bölcsője. Prága, mint Európa fontos kulturális központja, tökéletes helyszín erre az üzenetre.”