Ha a háziállatod egy pillanatra sem távozik mellőled, ennek oka lehet szokás, ösztön vagy akár egészségügyi probléma. Van tudományos magyarázat arra, hogy a kutyád mindenhová követ. Sokan azon tűnődnek, miért követik őket kutyáik mindenhová, a fürdőszobába, a kanapéra, a konyhába, sőt még az ágyba is. Bármennyire is aranyosnak tűnik, ennek a viselkedésnek érzelmi alapja van, és evolúciós logikája is. Általában ez egy pozitív jel, de vannak olyan esetek, amikor stresszt, unalmat vagy akár fizikai problémát jelezhet. Ezért a szokás mögötti okok ismerete segíthet javítani a háziállatoddal való együttélésen.
Ezért követ a kutyád mindenhova
Különböző állatorvosi és kutyakomportani szervezetek szerint a kutyák hajlamosak követni azokat az embereket, akikkel erős érzelmi kötődést alakítanak ki. Ez a folyamatos közelség oxitocint szabadít fel, egy olyan hormont, amely erősíti a ragaszkodást és jó közérzetet kelt mind az emberekben, mind az állatokban. Sok kutya számára a gazdája közelében lenni azt jelenti, hogy biztonságban, gondoskodásban és társaságban érzi magát.
Egyes fajtáknál ez a viselkedés erőteljesebben jelentkezik. Ez a helyzet például a labrador retriever, a border collie vagy a golden retriever esetében, amelyek történelmileg az emberekkel együtt dolgoztak és alkalmazkodtak a csoportos élethez. Ezekben az esetekben a gazdi követése nem csak a szeretet kifejezése, hanem az együttműködési ösztön és a társas kapcsolat iránti igény megnyilvánulása is.
Az életkor is befolyásolja. A kölyökkutyák például a követéssel fedezik fel a világot és szereznek önbizalmat. Idősebb kutyáknál viszont ez látásromlás, hallásproblémák vagy általános zavartság miatt lehet, ezért olyan személyben keresnek támaszt, aki megnyugtatja őket.
De nem minden az érzelmekről szól. Néha ez a viselkedés szeparációs szorongás tünete. Egyes állatok nagyfokú kellemetlenséget éreznek, amikor gazdájuk távol van, ami olyan viselkedéshez vezethet, mint a túlzott ugatás, rongálás vagy étvágytalanság.
Egy másik gyakori ok az ingerek hiánya. Ha egy kutya nem kap elegendő fizikai aktivitást és mentális kihívásokat, akkor szórakozásképp követni fogja gazdáját, figyelve minden olyan gesztusra, amely játékot, sétát vagy ételt jelenthet. Ráadásul, ha simogatást, kedves szavakat vagy más kedves gesztusokat kap ezért, akkor ezt a követést jutalommal társítja, és megismétli a viselkedést.
Bár ez általában nem riasztó jel, ha a követés túlzottá válik vagy hirtelen megváltozik, akkor célszerű állatorvoshoz vagy etológushoz fordulni.