Ez egy gyakori probléma, főleg ha a berendezés nagyon erős, de több megoldás is létezik rá. Amikor néhány évvel ezelőtt légkondicionálót szereltettünk be otthon, azt hittem, hogy minden remek lesz, és csodálatos hűsességet élvezhetünk, ami lehetővé teszi, hogy megfeledkezzünk a nyári kánikula. Tévedtem, vagy legalábbis nem választottam teljesen megfelelő készüléket a hálószobába.
Igaz, hogy a berendezések általában elérték az ideális hőmérsékletet a szobában (kb. 25-26 °C), de a valóság az, hogy fázni kellett, és augusztus közepén még hosszú ujjú ingben kellett lenni. Mi a probléma és a megoldás?
A probléma eredete
A mi esetünkben néhány évvel ezelőtt több Mitsubishi Electric készüléket telepítettünk, konkrétan a MSZ-AP35VG és az MSZ-AP25VG modelleket, amelyek technológiailag nagyon hasonlóak, de a műszaki adatokban kissé eltérnek, mivel az előbbi 3010 frigoría/óra hűtőteljesítményt nyújt, míg a kisebbik modell 2150 frigoría/óra.
A nagyobb teljesítményű (AP35VG) modellt egy hosszúkás, körülbelül 20 m2-es nappaliba szereltük, ahol több időt töltünk, ezért nagyobb hűtőteljesítményre volt szükségünk. A másik modellt, az AP25VG-t a hálószobába szereltük, amely körülbelül 10 m2 nagyságú, ezért kevesebb teljesítményre volt szükségünk.
Rendben, használatukkal ideális hőmérsékletet akartunk elérni, amely, mint korábban láttuk, nyáron 23 °C és 25 °C között van. Az esetünkben, hogy egy kicsit spóroljunk az áramszámlán, végül a 26 °C értéket választottuk, amely hőmérséklet nem okozhat számunkra semmilyen hidegérzetet.
Mi a probléma? Nos, mivel a szoba olyan kicsi, a felhasználóhoz (jelen esetben az íróasztalhoz, ahol éppen ezeket a sorokat írom) egy nagyon hideg levegőáram jut el, amelynek hőmérséklete jóval 14-15 °C alatt van.
És ez akkor is így van, ha magasabb hőmérsékletet állítunk be. Ha például 30 °C-ra állítjuk, a készülékből kijövő hőmérséklet nagyjából ugyanaz marad, csak gyakrabban áll le, mert nem szükséges folyamatosan hűteni. Hogyan lehet ezt elkerülni?
„Swing” mód
Nos, egy lehetőség, hogy ne fázzunk annyira, ha a lapátokat a tőlünk ellentétes irányba fordítjuk, és bekapcsoljuk a „Swing” módot, amely egyes modellekben „oszcilláció” vagy hasonló néven szerepel, és amelynek fő célja a levegő eloszlásának szabályozása.
Az ötlet az, hogy a készülék által kibocsátott hideg levegő jobban eljusson a szoba minden sarkába, ahelyett, hogy egy pontra koncentrálódna, ami jobb eloszlást és nagyobb frissességérzetet eredményez.
Ez általában a távirányítón található, vagy közvetlenül ezzel a névvel, vagy felfelé és lefelé mutató nyilakkal, amelyek a lamellák függőleges és vízszintes mozgását jelzik, egyes modellekben pedig jobbra-balra.
Más készülékeken, mint az enyém, nincs külön gomb az oszcillációs módhoz, ezért a lamellák mozgásának irányát a „Vane” gomb segítségével kell manuálisan változtatni, amíg meg nem találjuk az automatikus módot, amely ugyanazt a hatást eredményezi.
Így elkerülhetőek a hideg és meleg levegő zsebek kialakulása, kellemesebb hűvös vagy meleg érzésünk lesz, és a készüléknek nem kell többet dolgoznia a hőmérséklet-különbségek kiegyenlítésére.
„ECO” és „SLEEP” üzemmódok
Egy másik alternatíva, amit mostanában gyakran használok, az energia-megtakarító üzemmód kiválasztása. Nem azért, hogy kevesebb energiát fogyasszon, hanem azért, hogy a levegő kissé kevésbé hideg legyen. Az én modellemben „Econo Cool” néven szerepel, de más márkáknál lehet, hogy „ECO” néven, vagy akár a tipikus „alvó mód”, „Sleep” vagy hasonló elnevezésű funkciók is ugyanazt a feladatot látják el.
Ezeknek a módoknak az a célja, hogy a kompresszor teljesítményét és a ventilátorok erejét a minimumra csökkentsék, hogy kevesebb energiát fogyasszon és kevesebb zajt keltsen. Egyes modellekben alapértelmezés szerint be van kapcsolva az előző szakaszban említett swing funkció is, amely a levegőt jobban elosztja.
Az éjszakai üzemmódok emellett egy bizonyos ideig (például egy vagy két óráig) a készülék eredeti teljesítményén működnek, hogy elérjék a beállított célhőmérsékletet, majd az első időszak letelte után, amikor feltételezzük, hogy már elaludtunk, egy vagy két fokkal emelik a hőmérsékletet, hogy energiát takarítsanak meg.