A Szahara homokja alatt talált 400 bálna meglepő lelet

Az UNESCO által védett hely az állati evolúció egyik legnagyobb szabadtéri múzeuma. Az egyiptomi Szahara sivatag közepén található egy igazi szabadtéri múzeum, amely bemutatja, hogy ez a homoktenger valaha egy igazi óceán volt, ahol bálnák úsztak. A Bálnák völgye ugyanis tele van ezeknek az óriási állatoknak a csontvázával, amelyek közül néhány olyan ősi példány, hogy még a lábai és ujjai is megmaradtak.

Ezek a csontvázak, valamint a környéken talált egyéb tengeri fosszíliák az eocén végéről (55,8–33,9 millió évvel ezelőtt) származnak, amikor a mai Egyiptom a Tethys-tenger alatt feküdt, és a bálnák éppen akkor fejlődtek tengeri lényekké, emlékeztet az UNESCO.

„Ezek a fosszíliák az evolúció egyik legfontosabb történetét képviselik: a bálnaok megjelenését óceáni emlősként, korábbi szárazföldi életük után” – teszi hozzá az UNESCO honlapja.

„Basilosaurus isis” csontváz a Bálnák völgyében / Ügynökségek

Wadi al Hitan (ami arabul pontosan Bálnák völgyét jelenti) egy mindenféle legendákkal és rejtélyességgel övezett hely. A helyiek tisztelettel és óvatossággal viszonyulnak ehhez a sivataghoz, ahol lenyűgöző mennyiségű ősi állat maradványai nyugszanak. Eddig a paleontológusok több mint 400 ősi bálna csontvázát ásták ki ebben a sivatagi völgyben a 20. század eleje óta.

Bálnák, amelyek bálnákat ettek

Minden a 20. század elején kezdődött. Az első felfedezésre 1902-ben került sor, amikor egy addig ismeretlen bálnafaj, a Basilosaurus isis (korábban Zeuglodon isis) maradványait ásták ki. Ez az állat akár 18 méter hosszú is lehetett, és egy 2019-es tanulmány szerint kisebb bálnákkal táplálkozott, amelyek koponyáját összetörte, mielőtt lenyelte őket.

A tudósok szerint a B. isis „hosszú csőre volt, és hegyes metszőfogakkal és éles fogakkal volt felszerelve az arcán” – állítja Manja Voss, a berlini Természettudományi Múzeum tengeri emlősök szakértője és a 2019-es tanulmány vezető szerzője.

Lábakkal rendelkező bálnát fedeztek fel

A kutatók több tucat B. isis csontvázat találtak a Bálnák völgyében, de 1989-ben a paleontológusok egy sokkal jelentősebb felfedezést tettek, egy michigani egyetemi (USA) és az Egyiptomi Geológiai Múzeum kutatócsoportja olyan csontvázakat ásott ki ebből a fajból, amelyek még mindig megőrizték hátsó végtagjaikat, lábakat és ujjakat, amelyek egy 2023-as áttekintő cikk szerint távoli őseikre utalnak.

A modern bálnáknak nincsenek hátsó végtagjaik, de még mindig vannak medencecsontjaik, amelyek bizonyítják, hogy a távoli múltban voltak, a Hawaii Egyetem szerint. Ez azt jelenti, hogy a Bálnák völgyében talált fosszíliák az egyik legrégebbi ismert archaeocet, egy eocén emlősfaj, amely később a mai bálnákká és delfinekké fejlődött.

2005-ben kapott jelentős lökést a hely megóvása. Ebben az évben a paleontológusok egy szinte teljes B. isis csontvázat találtak kiváló állapotban, ami arra késztette az UNESCO-t, hogy a Bálnák Völgyét az emberiség örökségének nyilvánítsa. Azóta még sok más fosszília került elő, köztük ősi eocén kori teknősök, csontos halak, cápák, ráják, krokodilok, tengeri tehenek és puhatestűek maradványai.

Szofi Contu/ author of the article

Szofi vagyok, hasznos life hackeket és praktikus tippeket írok, amelyek segítenek a mindennapi életben egyszerűbbé tenni a dolgokat!

Szofi lifehack ⚡