A világ második legnagyobb halának, a vándorló cápának a megjelenése egy chilei tengerparton

Egy vándorló cápát láttak Tongoyban, Coquimbo régióban. Hatalmas méreteivel meglepte a halászokat. És bár kétségkívül lenyűgöző, ez az állat teljesen ártalmatlan.

ÍrtaNicole Iporre2025. július 8.A világ második legnagyobb halának, a vándorló cápának a feljegyzése egy chilei strandon. Fotó: Sea Life.

A halászok izgalmas videót készítettek a múlt hétvégén. A Tongoy-öbölben, a Coquimbo régióban tartózkodtak, amikor megpillantottak egy nagy állatot, amely a vízben úszott, nagyon közel a felszínhez.

Szakértők szerint egy cápa volt, a világ második legnagyobb hala.

Tudományos neve Cetorhinus maximus, ami „nagy orrú tengeri szörnyeteget” jelent. Megjelenése is ennek megfelelő: nagy orra és hatalmas szája 1500 kampós foggal van ellátva, ahogy a National Geographic magyarázza.

De mit keresett egy ilyen cápa a chilei partoknál?

A Tongoyban, Coquimbo régióban talált óriáscápa

Hatalmas, éles fogakkal teli szája és nagy mérete ellenére –akár 10 méter hosszúak és 4500 kilogramm súlyúak is lehetnek – az óriáscápák „teljesen ártalmatlanok”, állítja a NatGeo adatlapja.

Az egész világon előfordulnak, és szűréssel táplálkoznak: nyitott szájjal (amelyek szélessége közel egy méter) úsznak, és zooplanktonokat, azaz mikroorganizmusokat fognak be, amelyek fő táplálékukat képezik.

Miért van olyan sok éles foguk? „A tudósok úgy vélik, hogy nem táplálkozásra használják őket, hanem a párzási folyamat részét képezik” – magyarázza a honlap.

A világ második legnagyobb halának, a vándorcápának a feljegyzése egy chilei tengerparton

Az Emol újságnak nyilatkozó Dr. Cristian Araya, a La Serena Egyetem biológus kutatója és oktatója hozzátette, hogy a cápa lassan úszik és gyakran tartózkodik a chilei partoknál.

Korábban Antofagastától Biobíoig terjedő területen regisztráltak példányokat ebből a fajból.

Jelenlétük nem jelenti semmiféle veszélyt, éppen ellenkezőleg: a tengeri ökoszisztéma jó állapotáról tanúskodik. Volt táplálék, és a cápa egyszerűen arra úszott, hogy táplálkozzon” – magyarázta a szakértő Tongoyban megfigyelt példányokról.

Szofi Contu/ author of the article

Szofi vagyok, hasznos life hackeket és praktikus tippeket írok, amelyek segítenek a mindennapi életben egyszerűbbé tenni a dolgokat!

Szofi lifehack ⚡