Ami egy víz alatti kamerán 1054 méter mélyen a Karib-tengeren megjelent, megváltoztathatja a tengerkutatás tudományát.

Állj meg egy pillanatra, és gondolj arra az érzésre, amikor bekapcsolod a nappali világítást, és valami mozog ott, ahol nem kellene. Most képzelje el ezt egy úszó laboratóriumban a Karib-tenger közepén. Ez volt az a „Látjátok?!”, amit a legénység kiáltott, amikor 2023. augusztus 23-án a kamerájuk 1054 méter mélyre merült, és egy sötét alak jelent meg.

Nem egy eltévedt búvár volt, sem óriás tintahal: a ráncos bőrű cápa, a Centroscymnus owstonii volt. A felfedezés Little Cayman előtt, a Kajmán-szigeteken történt, és ez az első alkalom, hogy ezt a fajt a közép-karib-tengeri térségben dokumentálták. Ilyen bemutatkozás után érthető, hogy még a legtapasztaltabb tudósok is szájtátva bámultak.

Mit láttak pontosan a tudósok több mint 1000 méter mélyen?

Eddig a ráncos bőrű cápa csak szórványos feljegyzésekben jelent meg véletlen fogásokként. De ezen a kutatóúton (amelyet Olivia Dixon és a Beneath The Waves szervezet vezetett) a faj részletesen lefilmezhető volt egy távoli, csalira szerelt víz alatti videokamerás rendszernek (dBRUVS, rövidítés: egy digitális horoggal ellátott kamera, amelyet egy „csemegével” a tengerfenékre engednek, hogy odacsalogassa az állatokat) köszönhetően.

A felvételeket képkockánként elemezték, és több példányt is azonosítottak tökéletes állapotban, amelyek lassan úszkáltak egy olyan világban, ahová a napfény nem jut el.

Mielőtt továbbmennénk, nézzük át a merülés adatait:

  • Pontos mélység: 1054 méter.
  • A merülés dátuma: 2023. augusztus 23.
  • Pontos helyszín: Little Cayman (Kaiman-szigetek) előtti vizek.
  • Használt felszerelés: dBRUVS rendszer szabványos csalival.
  • Azonosított faj: ráncos bőrű cápa (Centroscymnus owstonii).

Már az is kis győzelem volt, hogy a kamera sértetlenül visszatért, és hogy még ilyen felvételeket is hozott, az pedig igazi 90. percben szerzett gól volt.

Miért fontos ez a felfedezés a tudomány és a természetvédelem számára?

Először is, a felkeresett mélység az úgynevezett „mélyóceánhoz” tartozik, ahhoz az elfeledett területhez, ahol még mindig rejtélyek uralkodnak. Minden ilyen feljegyzés bővíti a ráncos bőrű cápa elterjedési térképét, és segít meghatározni, mely területeket kell elsőbbségi védelem alá helyezni.

Ezért a Journal of Fish Biology folyóiratban megjelent tanulmány hangsúlyozza a távoli videofelvételek hatékonyságát: lehetővé teszik a fajok megfigyelését anélkül, hogy befognák őket, így elkerülhető az ökoszisztéma károsítása, amelynek már így is elég nehéz megbirkózni a kíváncsiságunkkal.

Egyszerű lépések a mélytengeri kutatás támogatására

Persze, nem mindenkinek van egy dBRUVS a pincéjében, de vannak olyan mindennapi gesztusok, amelyekkel te is tehetsz valamit. Először is, tájékozódj és oszd meg az ilyen felfedezéseket: minél több ember tudja, hogy a ráncos bőrű cápa egy kilométer mélyen él, annál nagyobb lesz a nyomás a élőhelyének védelmére.

Ezenkívül támogass (akár 1 eurós mikroadományokkal is) olyan szervezeteket, mint a Beneath The Waves, amelyek nonprofit tudományos tevékenységet folytatnak. Válassz tanúsított tengeri termékeket, és kerüld a nyomon követhetetleneket; a bevásárlókosarad hatalmasabb, mint gondolnád. Végül, ha tengerparti területekre utazol, csatlakozz a strandtisztítási napokhoz: a felszínről eltávolított szemét egy csapdával kevesebb, ami végül a tengerfenékre sodródik. Így, búvárruha és lehetetlen engedélyek nélkül is részese lehetsz a mélytengeri kutatásoknak.

Szofi Contu/ author of the article

Szofi vagyok, hasznos life hackeket és praktikus tippeket írok, amelyek segítenek a mindennapi életben egyszerűbbé tenni a dolgokat!

Szofi lifehack ⚡