Bill Gates vagyona 50 milliárd dollárral kevesebb, mint gondolták – és most nettó vagyonában is lemaradt egykori asszisztensétől

Bill Gates csütörtökön körülbelül 52 milliárd dollárt, vagyis vagyonának 30%-át vesztette el. De ne szomorkodjunk – nettó vagyonát egyszerűen újraszámolták, hogy tükrözze a Microsoft társalapítójának jótékonysági adományait. Az újraszámítás Gates vagyonát több mint 175 milliárd dollárról 124 milliárd dollárra csökkentette, ezzel az ötödik helyről a 12. helyre csúszott vissza a Bloomberg milliárdosok listáján. Helyét az ötödik helyen egykori asszisztense és utódja, a Microsoft vezérigazgatója, Steve Ballmer vette át, akinek nettó vagyona csütörtök zárásakor 172 milliárd dollár volt.

Gates a rangsorban Alphabet társalapítóit, Larry Page-et és Sergey Brint, az Nvidia vezérigazgatóját, Jensen Huangot, valamint régóta barátját és a Berkshire Hathaway vezérigazgatóját, Warren Buffettet is megelőzi.

A Bloomberg szerint a vagyon kiszámításához használt értékelési rátákat azért csökkentették, hogy „jobban tükrözzék Gates külső jótékonysági adományait és a vagyonbecslést”, amelyet Gates májusban egy blogbejegyzésben közölt.

A blogbejegyzésben Gates vagyonát 108 milliárd dollárra becsülte, és ígéretet tett, hogy szinte teljes vagyonát a következő 20 évben a Gates Alapítványon keresztül adományozza. Becslése szerint a szervezet 2045 végéig több mint 200 milliárd dollárt fog elkölteni.

A Gates Alapítvány honlapja szerint Gates és volt felesége, Melinda French Gates december végéig összesen 60 milliárd dollárt adományoztak a szervezetnek, Buffett pedig 43 milliárd dollárt.

Gates a Microsoft körülbelül 1%-át birtokolja, és a Bloomberg oldalán szereplő adatok szerint több mint 60 milliárd dollárt kapott a vállalattól részvények és osztalék formájában. Vagyonának nagy része jelenleg a Cascade Investment holdingtársaságnál van, amely ingatlanoktól és energiavállalatoktól kezdve magán- és állami vállalatokig befektet.

Ballmer hűsége meghozta gyümölcsét

Meglepő, hogy Ballmer ma gazdagabb, mint Gates, mivel a munkavállalók általában sokkal kevesebbet érnek, mint a sikeres alapítók.

Részben azért is kivétel, mert amikor 1980-ban elnöki asszisztensként csatlakozott a Microsofthoz, 50 000 dolláros alapfizetésben és a által generált nyereség 10%-ában részesedett, de a javadalmazása olyan magasra emelkedett, hogy a vállalat helyette jelentős részesedést ajánlott neki.

Ballmer 2000-ben váltotta Gates-t a vezérigazgatói poszton, és 2014-ben 4%-os részesedéssel távozott a Microsofttól. Jelenleg a Los Angeles Clippers tulajdonosa.

A Microsoft részvényeinek értéke az elmúlt tíz évben több mint tízszeresére, közel 500 dollárra emelkedett, így a vállalat 3,7 billió dolláros piaci kapitalizációjával az Nvidia után a világ második legértékesebb vállalata lett.

Ballmer nemrég az „Acquired” podcastban elmesélte, hogy Buffett néhai üzlettársa, Charlie Munger nyilvánosan megkérdezte tőle, miért tartotta meg Microsoft-részesedését, miközben a vállalat két társalapítója, Gates és Paul Allen sokkal jobban diverzifikálta befektetéseit.

„Steve, kíváncsi vagyok, miért tartottad meg a Microsoft-részvényeidet, amikor a partnereid nem tették meg” – idézte Ballmer a híresen őszinte Munger szavait. „Tudom, hogy nem vagy olyan okos.”

„Nem, Charlie, de hűséges vagyok” – válaszolta Ballmer.

Szofi Contu/ author of the article

Szofi vagyok, hasznos life hackeket és praktikus tippeket írok, amelyek segítenek a mindennapi életben egyszerűbbé tenni a dolgokat!

Szofi lifehack ⚡