A leletet Texas államban találták. A fosszília egy 90-180 kilogramm súlyú kétéltűhez tartozik, amelyet a perm időszak szuperragadozójának tartottak. Egy közelmúltbeli földcsuszamlás egy észak-közép-texasi kőbányában egy szokatlan és figyelemre méltó leletre derített fényt: egy őskori lény fosszilis koponyája, amely megdöbbentő hasonlóságot mutat a Toy Story Rex karakterével. Azonban a szakértők megállapították, hogy a maradványok nem egy dinoszauruszhoz tartoznak, hanem az Eryops megacephalus nevű ragadozó kétéltűhöz, amely több mint 280 millió évvel ezelőtt élt.
A leletet Andre LuJan, paleontológus és a Texas Through Time Fossil Museum igazgatója fedezte fel, aki elmondta, hogy az erős esőzések segítették a fosszília felszínre kerülését. A mocsaras területeken élő állat hossza meghaladhatta a két métert, súlya pedig 90-180 kilogramm között lehetett, ami a perm egyik szuperragadozójává tette.
Az Eryops nem dinoszaurusz volt, hanem egy félvízi kétéltű, amely a mai Texas nedves környezetében élt, amikor ez a régió még a Pangea szuperkontinens része volt. Jellegzetes volt nagy feje és a lesre alkalmas koponyája:szemei és orrlyukai a koponya felső részén helyezkedtek el, ami lehetővé tette számára, hogy a mai krokodilokhoz hasonlóan víz alatt leselkedjen.
Erős állkapcsai, amelyek nem voltak alkalmasak rágásra, arra kényszerítették, hogy zsákmányát egészben falja fel vagy darabokra tépje. A kutatók a korának táplálkozási láncának csúcsára helyezik, ahol torkolatokban és lagúnákban vadászott, ahol könnyen elrejtőzhetett, hogy meglepetésből támadjon áldozataira.
A tömeges kihalás előtt
Az Eryops megacephalus 310 és 295 millió évvel ezelőtt halt ki, így nem élte meg a perm végi tömeges kihalást, más néven a Nagy Halálozást. Ez az esemény, amelyet intenzív vulkáni tevékenység okozott, a tengeri fajok 96%-át és a szárazföldi fajok közel 75%-át pusztította el.
A koponyát restaurálják, majd a Texas Through Time Museum-ban állítják ki, egy ingyenes intézményben, amely Dallas és Waco között található, és arról ismert, hogy az államban talált fontos fosszilis leleteket őrzi, mint például a Texasban talált legteljesebb kréta kori cápa vagy egy mamut koponya.
A lelet egyik legkiemelkedőbb tulajdonsága a koponya kiváló állapota. Ezek a csontok rendkívül törékenyek, ezért az idő múlásával és az üledék nyomása alatt könnyen összeroppannak. LuJan szerint „a paleontológiában a lelet mérete mindent jelent”, ami aláhúzza a fosszília jelentőségét a fajok összehasonlító tanulmányozása szempontjából.