Ez az egyik a Földön található 400 marsbeli szikla közül, amelyek összsúlya körülbelül 374 kilogramm. A NWA 16788, egy körülbelül 24 kilogramm súlyú és legszélesebb részén körülbelül 38 centiméter méretű marsi kő érkezése globális figyelmet keltett a július 16-ra tervezett árverése előtt.
Ez a darab, amelynek eredete egy rendkívül erős aszteroida-becsapódás után a Mars felszínére került, végül több mint 225 millió kilométerre landolt: a Szahara sivatagban, ahogy azt a Sotheby’s aukciós ház egy közelmúltbeli közleményében közölte.
A bejelentés ezt a leletet „hihetetlenül ritka felfedezésnek” nevezi, nemcsak mérete miatt – 70%-kal nagyobb, mint bármelyik másik, a Földön talált mars-darab –, hanem megőrzött állapota miatt is. A Sotheby’s szerint az NWA 16788 „minimális földi eróziót” mutat, ami azt jelenti, hogy mind fizikai, mind kémiai összetétele gyakorlatilag érintetlen maradt a Vörös Óriás bolygóról való érkezése óta, ami arra utal, hogy a meteorit viszonylag nemrég érkezett.
Az egyik kevés Marsról származó kőzet a Földön
Az aukciós ház közölte, hogy csak körülbelül 400 mars-i kőzetet azonosítottak bolygónkon, amelyek össztömege körülbelül 374 kilogramm.
A tudományos és gyűjtői közösségre gyakorolt hatása jelentős, mivel a darab értéke a licitáláson akár 4 millió dollárra is rúghat.
A meteoritot 2023. november 16-án találta egy szakértő egy távoli területen Nigériában, Nyugat-Afrikában, az aukciós ház által közzétett jelentés szerint. Ez az esemény vitát váltott ki az ilyen típusú tudományos tárgyak sorsáról.
Steve Brusatte, paleontológus és evolúcióprofesszor az Edinburgh-i Egyetemen, a CNN-nek nyilatkozva aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy ez a meteorit egy magángyűjteményben végzi: „Sajnálatos lenne, ha egy oligarcha páncélszekrényében tűnne el. Helye egy múzeumban van, ahol gyermekek, családok és a nagyközönség tanulmányozhatja és élvezheti”.
Egyes tudósok támogatják a meteoritok kereskedelmi forgalmazását
Ugyanakkor olyan szakértők, mint Julia Cartwright, a Leicester-i Egyetem planetáris tudósa, támogatják ezeknek a daraboknak a kereskedelmi forgalmazását, azzal érvelve, hogy a magánpiac ösztönzi a meteoritok keresését, gyűjtését és megszerzését, ami a tudományos kutatásnak is hasznára válik.
„Végül is, ha nem lenne piac a meteoritok keresésére, gyűjtésére és eladására, akkor a gyűjteményeinkben nem lenne feleannyi, és ez ösztönzi a tudományt!” – nyilatkozta Cartwright a CNN-nek. A kutató hozzátette, hogy ezeknek a piacoknak köszönhetően a tudományos közösség sokkal kevesebb tanulmányozási anyaggal rendelkezne, és így kevesebb ismerete lenne a világegyetemről.
A definíciót illetően a NASA pontosítja, hogy a meteorit egy kődarab, amely áthatol a Föld légkörén, és sértetlenül landol a felszínen, így különbözik a meteoroidoktól – amelyek még az űrben vannak – és a meteoroktól, amelyek az útjuk során elégnek, és fényjelenségeket, úgynevezett „hullócsillagokat” okoznak.
A Sotheby’s szerint egy ilyen jellegű és méretű marsmeteorit aukciója ritka esemény a planetáris tudomány és az űrkutatás világában, ami rávilágít mind rendkívüli eredetére, mind a Földre érkező kozmikus maradványok iránti megújult érdeklődésre.