A lakbér és a vételárak folyamatosan emelkednek, miközben több ezer család, mint Peace Uwimpuhwe családja, stabil jövedelemmel is gazdasági és társadalmi akadályokkal küzd.
A brüsszeli (Belgium) lakáspiac erős nyomás alatt áll, amelyet a bérleti díjak és az ingatlanok vételárának tartós emelkedése jellemez. Az elmúlt két évben a bérleti díjak jelentősen emelkedtek: 10%-kal 2023-ban és további 5%-kal 2024-ben. Ezeket a növekedéseket követően az ingatlanok átlagos bérleti díja már eléri az 1321 eurót a Brüsszeli Ingatlanügynökök Szövetségének (CIB) adatai szerint. Ez a fejlemény 23%-os csökkenéssel járt a bérbe adható lakások kínálatában, ami még jobban fokozta a hiányt és megemelte a belépési korlátokat.
A vásárlási piacon is emelkedő tendencia figyelhető meg az árakban. 2025 első negyedévében az átlagos lakásár 265 000 euró volt, míg a családi házaké 525 000 euró, ami 7,1%-os éves emelkedést jelent a nemzeti statisztikai intézet, a Statbel legfrissebb adatai szerint. Az új építésű ingatlanok ára 2020 óta több mint 23%-kal emelkedett, meghaladva a 3500 eurót négyzetméterenként, és az Investropa ingatlanügynökség előrejelzései szerint ez az év során további 4%-os emelkedés várható.
Egy négytagú hajléktalan család
Ebben a helyzetben a tisztességes lakhatáshoz való hozzáférés Brüsszelben még azok számára is elérhetetlen lehet, akik szilárd anyagi háttérrel rendelkeznek. Ezt bizonyítja Peace Uwimpuhwe és három gyermeke története, akik annak ellenére, hogy havi 1600 eurós bérleti díjat fizetnek, több mint egy hete hajléktalanok, miután kénytelenek voltak elhagyni a szociális lakást, ahol 15 évig éltek. Az RTBF jelentése szerint a család minden vagyona egy raktárban van, és ideiglenesen barátoknál kell lakniuk.
A magánpiacon nem sikerült alternatívát találni. Uwimpuhwe erőfeszítéseit Brüsszel délnyugati részére összpontosította, hogy gyermekei, akik közül az egyik fogyatékkal él, ne kelljen iskolát váltaniuk. A Saint-Gilles, Forest és Uccle önkormányzatokban azonban az árak messze meghaladják a család költségvetését, a négy szobás házak bérleti díja eléri a 2400 eurót.
Annak ellenére, hogy havi jövedelmük közel 3900 euró, beleértve a fizetést és az egyik gyermekük után járó rokkantsági támogatást, az akadályok halmozódnak. A belga nemzeti rádió szerint a tulajdonosok általában elutasítják kérelmüket, mert ideiglenes munkaszerződése 2026-ban lejár, és ez a család egyetlen stabil jövedelme, annak ellenére, hogy az ország törvényei tiltják az ilyen kizárásokat. Ehhez hozzátartozik a többgyermekes és egyedülálló szülőkkel kapcsolatos megbélyegzés. Uwimpuhwe elismeri, hogy ruandai származása is szerepet játszhat a bérbeadók elutasításában, ami az Unia egyesület szerint tartós jelenség a lakáspiacon.Érdekelhet még:Egy munkavállalót elbocsátottak, miután felvették, ahogy a HR-vezetőnek panaszkodik „frusztrációiról”: a döntés jogtalan, és a munkavállaló 10 000 euró kártérítést kapA szabadon értékesíthető lakások ára az év első negyedévében 12,2%-kal emelkedett 2024 azonos időszakához képest, ami a legnagyobb éves emelkedés 2007 első negyedéve óta, a Nemzeti Statisztikai Intézet (INE) pénteken közzétett lakásárindexe (IPV) szerint.
Szociális lakás vagy jelzálog, nehezen elérhető alternatívák
A helyzet a közszférában még súlyosabb: a Brüsszeli Régióban több mint 50 000 család vár szociális lakásra, és a várakozási idő a nagyobb lakások esetében meghaladhatja a 15 évet. Saint-Gilles önkormányzata is elismeri, hogy nincs forrása ezekre a sürgős szükségletekre.
Miután minden lehetőséget kimerített a bérlésre, Peace megpróbált lakást vásárolni a Citydev program keretében, az ingatlan értékének 5%-át előre kifizetve. Azonban a bankok és az állami szervek következetesen elutasították a jelzáloghitel-igényét, ami hamarosan megfosztja a vásárlási lehetőségtől.