Elon Musk következő üzleti vállalkozása az ég felé irányulhat: „Bármely ország, amelyik nem gyártja, vazallus állam lesz”.

Musk már uralja a repülőgépipart a SpaceX rakétagyártó vállalatával, valamint a robotikát az Optimus humanoid robotjával. Egyes elemzők úgy vélik, hogy a drónok lesznek a következő piac, amelyet megpróbál meghódítani. A Tesla a közelmúlt egyik legbizonytalanabb időszakát éli. Bár a robotaxisok bevezetésével sikert szeretne elérni, még Spanyolországban is, 2025 első negyedévében 71%-os nettó nyereségcsökkenést jelentett, ami 19,3 milliárd dolláros bevétel mellett 409 millió dolláros eredményt jelent.

A vállalat csökkenő értékesítési kilátásokkal, növekvő versenyhelyzettel szembesül riválisai, például a BYD vagy a Xioami részéről, valamint geopolitikai feszültségekkel, amelyeket a vállalat egyre vitatottabb vezérigazgatója, Elon Musk alakja jellemez.

Ennek ellenére, a bizonytalanság közepette, miközben egyes befektetők türelmetlenek, Musk más horizonton, az űrben kereshet megoldást.

Az első negyedéves eredmények bemutatásakor a Tesla vezérigazgatója meglepő geopolitikai gondolatokkal állt elő, amelyek túlmutattak a vállalat elektromos autóin és humanoid robotjain. Musk egy másik felhasználó X-en újraközölt kommentjét idézte, amely így figyelmeztetett: „Bármely ország, amely nem képes saját drónokat gyártani, vazallus állammá válik” azokhoz képest, amelyek képesek rá, és aggodalommal tette hozzá: „Az Egyesült Államok jelenleg nem képes saját drónokat gyártani”.

Bár a Tesla – legalábbis egyelőre – nem rendelkezik dróngyártással foglalkozó részleggel, Musk megjegyzése – amelyet a Kína és az Egyesült Államok közötti fizikai mesterséges intelligencia terén folyó versenyre vonatkozó kérdésre adott válaszként tett – spekulációkat váltott ki. Musk szerint az ázsiai ország vitathatatlan előnnyel rendelkezik: Kína gyártja a világ drónjainak 70%-át, és minden más ország az ő ellátási láncától függ.

20Bits hírlevél

A gondolat nem véletlen. Adam Jonas, a Morgan Stanley elemzője szerint a következő nagy piac, amelyet Musk megpróbálhat forradalmasítani, nem a földön, hanem a levegőben található.

És miért akarna a mágnás belevágni ebbe a sárba? A Morgan Stanley becslése szerint a drónokkal és a vertikális felszállású és leszállású elektromos járművekkel (eVTOL) kapcsolatos teljes piac az elkövetkező évtizedekben eléri a 9 billió dollárt.

Lehet, hogy a Tesla drónok gyártásába fog?

A Tesla máris mélyen benne van a robotikában az Optimus nevű humanoid robotjának köszönhetően. És bár a kínai cégek jelentős előrelépéseket tettek – például olyan robotokat fejlesztettek, amelyek képesek félmaratont futni vagy focizni –, Musk biztosra veszi, hogy egyetlen cég sem érhet a Tesla nyomába ezen a téren.

„Biztos vagyok benne, hogy az első helyet a Tesla fogja megszerezni. Most egy kicsit aggódom, hogy a második és a tizedik helyet kínai vállalatok fogják elfoglalni” – nyilatkozta Musk ugyanazon az eredménybemutatón.

Jelenleg úgy tűnik, hogy az Optimus és az önvezető robotaxi-flotta közelgő bevezetése áll a prioritások középpontjában. De másik nagyvállalatának, a SpaceX-nek a repüléstechnikai tapasztalata és a váratlan stratégiai fordulatainak köszönhetően a drónok és az eVTOL-ek világa még nem teljesen zárva. Vagy legalábbis nem tűnik túl merész elképzelés, hogy Musk megpróbálkozzon ezzel a területtel.

A repülő autók vagy légitaxik piacára való belépés nem triviális feladat. A műszaki és szabályozási kihívások hatalmasak: az eVTOL-oknak szigorú biztonsági előírásoknak kell megfelelniük, teljesen autonóm módon kell működniük, és megoldaniuk kell a pilóta engedéllyel rendelkező ügyfelek hiányát. Másrészt viszont, ahogy a Morgan Stanley elemzője mondja, „ez a fajta probléma pontosan az a kihívás, amelyet a Tesla mérnökei szeretnek megoldani”.

Szofi Contu/ author of the article

Szofi vagyok, hasznos life hackeket és praktikus tippeket írok, amelyek segítenek a mindennapi életben egyszerűbbé tenni a dolgokat!

Szofi lifehack ⚡