A lelet meglepte a szakértőket is, akik elemezték.„Ausztráliában szinte minden államban található arany, de Nyugat-Ausztrália, Victoria és Queensland a három legnagyobb termelő” – mondta Tyler Mahoney, az arany szakértő, aki egy aranykereskedést vezet, és több aranykereséssel foglalkozó tévéműsorban is szerepelt. Ezért sokan indulnak el ezekre a helyekre fémdetektorokkal, abban a reményben, hogy találnak valamit, ami teljesen megváltoztatja az életüket.
Den Offentlige meséli David Hole történetét, egy ausztrál férfit, aki 2015-ben egy nehéz, szokatlan követ talált, amikor fémdetektorral kutatott Maryborough közelében, Melbourne mellett. Tudva, hogy a környék történelmileg ismert aranyrögök előfordulásáról, úgy gondolta, hogy talán rátalált egy ilyenre, ezért gondosan megvizsgálta, de minden kísérlete hiábavalónak bizonyult a darab keménysége miatt.
Megpróbálta fűrésszel vágni, sőt savat is használt, hogy feltárja belsejét, de egyik módszer sem járt sikerrel. Ennek ellenére nem adta fel, hogy kiderítse, mi is az, sőt, a nehézség csak még jobban megnövelte érdeklődését a kő iránt. Ekkor Hole úgy döntött, hogy elviszi a Melbourne-i Múzeumba, hogy igazi szakértők vizsgálják meg, és óriási meglepetés érte.
Nem arany volt, hanem egy kincs
A Science Alert beszámolója szerint, miután megvizsgálták, amit a férfi hozott, megerősítették, hogy nem aranyról van szó, hanem egy ritka meteoritról. „Szobrászati, magával ragadó megjelenésű volt” – nyilatkozta Dermot Henry geológus, aki a darabot elemezte, és megfigyelte, hogy a kőzet felülete egyértelműen jelzi, milyen utat tett meg a légkörben, mielőtt a földre zuhant. A darab története nemcsak hihetetlen, hanem nagyon régi is.
Ez a 17 kilogramm súlyú meteorit, amelyet a lelőhelye után Maryborough-nak kereszteltek, körülbelül 4,6 milliárd éves, a szakértők szerint, akik úgy vélik, hogy sok információt adhat a Naprendszerünk eredetéről. Belső részében ugyanis kis kristályos cseppeket, úgynevezett kondrulákat találtak, amelyek magas vas tartalommal rendelkeznek, így közvetlenül a H5 kategóriájú közönséges kondriták közé sorolják, írják a cikkben.
A kutatók eredetét a Mars és a Jupiter közötti aszteroidövbe teszik, és becsléseik szerint körülbelül ezer éve van a Földön, ezért sokkal értékesebbnek tartják, mint az aranyat. Dermot Henry kiemelte, hogy „a meteoritok visszarepítenek minket a múltba, és nyomokat adnak naprendszerünk kialakulásáról”, és még mindig meglepődik azon, hogy a véletlenek milyen hihetetlen eseményekhez vezetnek: „Ha megnézzük az események láncolatát, meglepő, hogy egyáltalán felfedezték” – vélekedett a geológus.