Hőhullámok érik Magyarországot, és a hőség behatol a lakásokba. Az elektromos készülékek próbára vannak téve, de néhány egyszerű intézkedéssel megelőzhető a túlmelegedés és csökkenthető a számla. Zárja be a redőnyöket, szellőztesse ki a lakást kora reggel – ezek az egyszerű lépések segítenek csökkenteni a hőmérsékletet. Érdemes kikapcsolni néhány elektromos készüléket is, mivel azok készenléti állapotban is fogyasztanak energiát: ezt „álenergia”-nak nevezik.
Hogyan lehet korlátozni a készülékek hőtermelését?
Az ADEME adatai szerint a nem használt háztartási készülékek átlagosan a háztartások éves energiafogyasztásának 11%-át teszik ki.
A televíziók, internetes set-top boxok, asztali számítógépek és nyomtatók készenléti állapotban is tovább melegednek. Bármely további hőforrás a házban hozzájárul a helyiség hőmérsékletének emelkedéséhez. Meleg időben ezeknek az eszközöknek a kikapcsolása, amikor nem használjuk őket, segít korlátozni a passzív hőbejutást a házba.Figyelni kell a kis háztartási készülékekre is: kenyérpirítókra, kávéfőzőkre, vízforralókra vagy mikrohullámú sütőkre, még akkor is, ha nem használjuk őket. Ugyanez vonatkozik a mosógépekre, szárítógépekre és mosogatógépekre is. Működésük során rejtett hőt bocsátanak ki, ezért jobb, ha a legmelegebb órákban nem használjuk őket. Célszerű éjszakára vagy kora reggelre programozni őket.

Az interneten számos tippet találhatunk a hőség elleni küzdelemre, néhány közülük ventilátor és nedves ruha használatát javasolja…Ugyanez vonatkozik a kiegészítő fűtőberendezésekre és az elektromos fűtőberendezésekre is. Ezek a készülékek nyáron nem működnek, de meghibásodás vagy feszültségingadozás esetén véletlen túlmelegedés veszélyét jelentik, különösen régi vagy rosszul szellőző házakban.A hordozható ventilátorok és légkondicionálók nagyon hasznosak a hőségben, de folyamatos működésük a motorokban hő felhalmozódásához és túlzott energiafogyasztáshoz vezethet. Különösen akkor, ha ezeket az eszközöket nem szervizelik. Ne felejtsen el szüneteket tartani és a szűrőket tisztítani.
A nyári hőmérsékletek fokozatosan emelkednek, és a hőhullámok egyre hosszabbak. Hogy megbirkózzunk ezekkel…Ne hagyja lemerülni a telefonját: az energiafogyasztás mellett hőt is bocsát ki. Ha ezeket a lépéseket minden otthonban megteszik, az hatással lesz a szobahőmérsékletre és az áramszámlára. Végül ne felejtsük el kicserélni a régi izzókat vagy halogén lámpákat LED-esekre, amelyek energiahatékonyabbak és nem melegednek fel.A gyakoribb hőhullámok miatt ne felejtsük el kikapcsolni a felesleges készülékeket, a gépeket alacsony terhelésű órákon programozni, és figyelni a felesleges hőforrásokra.