A japán kormány támogatást nyújt és ösztönzi a jó állapotban tartásukat, de néha a gyógyszer rosszabb, mint a betegség. Spanyolországban a lakásválság drámai következményekkel jár a fiatalok és a kevésbé fiatalok számára egyaránt, mivel az árak az egekbe szöktek a bérekhez képest. Japánban sem áll meg a lakásárak emelkedése. Azonban míg Spanyolországban hárommillió üres lakás van (bár nem ott, ahol a legnagyobb szükség lenne rájuk), a napfelkelte országában akár kilencmillió olyan ingatlan is található, ahol senki sem lakik: az akiya.
Ebben a helyzetben vannak, akik már fontolgatják, hogy megvesznek egy akiya-t, hogy ott éljenek, ami viszonylag olcsó megoldás a fiatalok és a kevés jövedelmű családok számára, akiknek nincs lehetőségük lakást vásárolni. A probléma? Hogy ezek a házak nem éppen beköltözésre alkalmasak.
Ez a ház romokban áll
Mert sok esetben az akiyákat alig újítják fel, amikor új ház árának felénél kínálják őket. Máskor akár oda is adják őket, ha a tulajdonos vállalja a karbantartásukat. Az akiya-szektor olyan lendületet vett, hogy még a japán kormány is támogatja ezeknek az üres házaknak az eladását, hogy ezzel új életet leheljen a környékbe és enyhítse a lakásproblémát.
Így a szakosodott Katitas vállalat megvásárolja és felújítja őket, amennyire lehetséges megőrizve az eredeti elemeket, majd a hozzájuk tartozó telekkel együtt átlagosan 16 millió jüanért (körülbelül 106 500 dollárért) adja el őket, ami fele egy új ház árának. Ez a folyamat oda vezetett, hogy tavaly több mint 5000 házat adott el, kétszer annyit, mint egy évtizeddel ezelőtt.
De mint már említettük, az akiya-kat ajándékba is adják. Azok a cégek, mint például a Zero Estate, feladata, hogy összekapcsolják a házakat eladni kívánó tulajdonosokat és az érdeklődőket. Az átruházás az adminisztráció támogatásával, díj ellenében történik.
Akiya vásárlása nem olyan szép, mint amilyennek hangzik. Sok ilyen ingatlan nagyon rossz állapotban van, és rejtett kockázatokkal és hibákkal jár, amelyek első ránézésre nem láthatók. Csak 2020 és 2022 között a Lakásfelújítási és Vitarendezési Központ átlagosan 690 panaszt kapott olyan problémákkal kapcsolatban, mint szivárgás vagy hibás vízelvezető rendszer, amelyek a vásárlás után derültek ki.
A helyzet annyira súlyos, hogy Wataru Tochigi, a Japán Lakásellenőrök Társaságának igazgatója azt ajánlja a vásárlóknak, hogy proaktívan vizsgálják meg az akiya tényleges állapotát, hogy minimalizálják a kellemetlen meglepetéseket és valóban jövedelmező befektetést hajtsanak végre.Xataka Smart HomeHa nem tudod fizetni a lakbért, az dráma. Ha nem fogadnak be, az is: Spanyolországban a költözések harmada kényszerű
Mert igen, az akiya ingatlanok nagyon olcsók lehetnek, és remek lehetőséget kínálnak egy nyugodt nyugdíjas évekre, lakáshoz jutásra önköltségi áron, vagy egy izgalmas felújítási projekt megvalósítására, de kockázatokkal és magas költségekkel is járhatnak, különösen ha szerkezeti átalakításokra van szükség, ami bizonyos területeken akár jelentősen meghaladhatja az ingatlan újraértékesítési árát. Mintha ez még nem lenne elég, néhányuk súlyos biztonsági kockázatot is jelent: egy kutatás kimutatta, hogy földrengés, földcsuszamlás vagy kedvezőtlen időjárási körülmények esetén összeomlhatnak.
A japán kormány a segítségére siet. Tekintettel a kilencmillió elhagyott házra és az ingatlanárak emelkedésére, a japán kormány úgy döntött, hogy lépéseket tesz a felelősségteljes használat ösztönzése érdekében, és módosítja a 2023-tól hatályos, az elhagyott házakra vonatkozó különleges intézkedésekről szóló törvényt, amely megszünteti az adókedvezményeket a rosszul kezelt ingatlanok esetében, az örökölt ingatlanok nyilvántartásba vételének kötelezővé tételét az elhagyásuk megakadályozása érdekében, valamint a maximális közvetítői díjak emelését az akiya megfelelő kezelésének és értékesítésének elősegítése érdekében.
Mindazonáltal egy virágzó piaccal és egy kihívással kell szembenéznie: nincsenek előzetes ellenőrzésre vonatkozó szabályok (ezek magánúton elvégezhetők, de nem kötelezőek), elsősorban a vásárlók érdekében.