Jeff Bezos, az Amazon alapítója háborút indított Elon Musk ellen: „Az összes nehéz és szennyező iparágat áthelyezhetjük az űrbe, a Föld pedig lakóhelyként és könnyűipari tevékenységekhez szolgálhat.”

Míg Elon Musk a Mars kolonizálására törekszik, Jeff Bezos azt javasolja, hogy a szennyező iparágakat helyezzék át az űrbe, hogy a Föld élhető maradjon.

Elon Musk szerint 2030-ra eljutunk a Marsra, de olyan sok megoldatlan probléma van, hogy már senki sem hisz az állításainak. Jeff Bezos, az Amazon vezérigazgatója és Elon Musk, a Tesla vezérigazgatója.

A klímaválság megoldása a Föld légkörén kívül található? Jeff Bezos, az Amazon és a Blue Origin űrhajózási vállalat alapítója számára a válasz egyértelmű: igen, de nem a Marson. Ellentétben Elon Muskkal, aki már évek óta támogatja a Vörös Bolygó kolonizálását mint „B-tervet” az emberiség számára, Bezos egy alternatív koncepciót vall. Véleménye szerint a legjobb megoldás az lenne, ha a szennyező ipart az űrbe helyeznék át, a Földet pedig lakóhelyként és védett természeti területként hagynák meg.

Ez az ötlet nem új, de az elmúlt évtizedben, a magánűrhajózás fejlődésével egyre több támogatóra talált. 2021 júliusában, közvetlenül első szuborbitális repülése után a New Shepard űrhajón, Bezos a CBS Newsnak adott interjúban kijelentette: „Az összes szennyező nehézipart áthelyezhetjük az űrbe. Ott folytathatjuk tevékenységünket.”

Azóta többször is megismételte, hogy a bolygó túl törékeny ahhoz, hogy a jelenlegi ütemben tovább kizsákmányoljuk, és hogy a hosszú távú megoldás az ipari infrastruktúra létrehozása a Földön kívül.

Jeff Bezos, az Amazon alapítója, ellenzi Elon Musk Mars terraformálási ötletét.

A jövőben, évszázadok múlva, minden nehéz munka az űrben fog történni. A Földet lakóövezetekre és könnyűipari övezetekre osztják fel.

Így míg Musk és a SpaceX a Mars kolonizálására törekszik az emberiség túlélése érdekében, Bezos ragaszkodik ahhoz, hogy nem a Föld elhagyása, hanem védelme legyen a prioritás. Még 2019-ben, a Blue Origin sajtótájékoztatón részletesebben is bemutatta koncepcióját: „A jövőben, évszázadok múlva, minden nehéz munka az űrben fog zajlani. A Földet lakóövezetekre és könnyűipari övezetekre osztják fel.”

Így, ahelyett, hogy terraformálnánk a Marsot, ami évszázadokat és még nem létező technológiákat igényelne, Bezos önellátó űrállomások építését javasolja, amelyek O’Neill elképzelése szerint hengeres, forgó szerkezetekből állnának, amelyek utánozzák a gravitációt és lehetővé teszik az emberi életet. Véleménye szerint az ilyen űrállomások reálisabbak lennének, mint egy egész bolygó átalakítása.

Mindenesetre Bezos ötlete nem valósul meg holnap vagy holnapután. Ő maga is elismerte, hogy ez egy több generációra szóló terv, amelynek megvalósítása „évtizedeket, sőt évszázadokat” is igénybe vehet. De ennek érdekében cége, a Blue Origin olyan technológiákon dolgozik, amelyek radikálisan csökkenthetik az űrrepülések költségeit és lehetővé teszik a szükséges logisztikai infrastruktúra kiépítését.

Célja egy „űrgazdaság” alapjainak lefektetése, amelyben több magán- és állami szereplő üzemeltethet gyárakat, gyűjthet erőforrásokat és termelhet energiát az űrben, például orbitális napelemek és aszteroidákról kitermelt ásványi anyagok segítségével.

Szofi Contu/ author of the article

Szofi vagyok, hasznos life hackeket és praktikus tippeket írok, amelyek segítenek a mindennapi életben egyszerűbbé tenni a dolgokat!

Szofi lifehack ⚡