José Andrés, spanyol séf a fideuá-ról: „A tészta nem kell al dente, és könnyebb elkészíteni, mint a paella.”

A híres asztúriai séf az egyik legismertebb spanyol séf a világon. Évtizedek óta az Egyesült Államokban él, ahol a spanyol konyha egyik legjobb nagykövete. Bár a paella a spanyol konyha legjellegzetesebb és legismertebb étele, José Andrés séf szerint a valenciai konyha is rendelkezik egy ugyanolyan finom étellel, amely azonban sokkal könnyebb elkészíteni azok számára, akik nem mernek rizst főzni.

A híres séf minden kezdőt arra biztat, hogy készítsen fideuá-t, a paella testvérét, amely rizs helyett tésztával készül.

A séf azt is elmagyarázta, hogy Spanyolországban a tésztát a rizsnél sokkal jobban toleráljuk. Olaszországban a tészta al dente kell, hogy legyen, míg nálunk kicsit több a tűréshatár.

Recept kezdő szakácsoknak

A Vamos a cocinar con José Andrés című műsorban, amelyben a séf mindenféle hagyományos ételt főzött a saját ízlésével, megmutatta nekünk a fideuá receptjét.

A Subaru visszatért és jobb, mint valaha, hihetetlen új 2025-ös modellpalettájávalKeresés Kedvencek | Hirdetések

Egy étel, amelyet „nagyon könnyű elkészíteni, olyan, mint a paella, csak rizs helyett tésztával”. Egy ujjlenyomatra méltó étel, amely a mediterrán étrend legjobbjait ötvözi.

Az alapanyagok kiválasztásakor José Andrés azt javasolja, hogy válasszuk a Fideuá clásica feliratú tésztát, amely körülbelül egy centiméter hosszú, és közepén egy kis lyuk van.

Konyhai tipp

Ha nem találunk ilyen tésztát, akkor használhatunk rövid tésztát, lehetőleg 2-es vagy 4-es számút. Rosszabb esetben 2-3 centiméterre vágott spagettit is használhatunk.

Egy másik lehetőség lehet néhány olasz tészta, például a gramigna, egy egyenes, lyukas tészta, amely hasonlít a fideuá-hoz. Tészta helyett másik alternatíva lehet az orzo, egy rizsszem alakú tészta, amelyből tésztás „paella” készíthető.

Egy véletlenül született étel

A fideuá, a séf magyarázata szerint, Gandía-ban, a Valenciai Közösség egyik tengerparti városában született, és feltalálása több mint 100 évre nyúlik vissza.

A néphagyomány szerint egy halászhajón született, egy váratlan esemény eredményeként. A halászok, akik szokás szerint halászlét főztek rizzsel, egy nap rájöttek, hogy elfogyott a rizs.

A hajó szakácsa az egyetlen rendelkezésre álló alapanyaghoz, egy marék tésztához folyamodott. Ugyanabban a paellában, amelyben általában a rizst főzték, improvizáltak egy ételt a tésztából és a halból készült sofritóból.

Ez az improvizáció eredményeként született meg a ma fideuá néven ismert étel, amely megőrizte eredeti tengerész jellegét, és az idők folyamán a valenciai konyha elismert specialitásává vált.

Hozzávalók José Andrés fideuá-jához

  • Fideuá tészta, 320 g
  • Tőkehalfej, 1 db
  • Tisztított tintahal, 300 g
  • Kis articsóka, 4 db
  • Hagyma, 1 db
  • Fokhagyma, 2 gerezd
  • Reszelt paradicsom, 200 g
  • La Vera paprika, 1 teáskanál
  • Sáfrány, 1 csipet
  • Sárgarépa, 1 db
  • Póréhagyma, 1 db
  • Extra szűz olívaolaj, szükséges mennyiség
  • Babérlevél, 1 db
  • Víz, 1,5 liter
  • Só, ízlés szerint

1. lépés

Először elkészítjük a levest. Egy serpenyőben olívaolajon megpirítjuk a megmosott és felaprított sárgarépát és póréhagymát.

2

Amikor a zöldségek enyhén megpirultak, hozzáadjuk a tintahal fejét, és néhány percig együtt pirítjuk a zöldségekkel.

3

Mielőtt hozzáadnánk a vizet, óvatosan eltávolítjuk a tintahal fejéből a zselés húsdarabkákat, és félretesszük, hogy a végén hozzáadjuk az ételhez.

4.

Hozzáadunk egy babérlevelet, és öntsük a vizet a zöldségekre és a tintahal fejére.

5.

Amikor a leves forrni kezd, szedjük le a habot és a szennyeződéseket a felszínről egy habszedő kanállal, és egy tál vízzel segítve tartsuk tisztán a levest.

6.

Amíg a leves fő, elkezdjük a pirítást. Egy nagy serpenyőben vagy paellera-ban felmelegítünk egy kevés olívaolajat.

7.

Finomra vágjuk a hagymát és a fokhagymát, és közepes lángon megpirítjuk, amíg átlátszóvá és enyhén aranybarnává válnak.

8.

Először adjuk hozzá a sáfrányt, majd az édes paprikát, és gyorsan keverjük, hogy ne égjenek oda. Azonnal hozzáadjuk a reszelt paradicsomot.

9.

A paradicsomot közepes lángon főzzük, hagyjuk, hogy a víz elpárologjon és az ízek összeérjenek, miközben a hagyma tovább pirul.

10

Amikor a pirított zöldségek készen vannak, hozzáadjuk a karikára vagy apró darabokra vágott tintahalat, és néhány percig együtt főzzük a pirított zöldségekkel.

11

Közben megtisztítjuk az articsókát, eltávolítjuk a kemény külső leveleket, és szükség esetén levágjuk a hegyeket. Ha nagyok, eltávolítjuk a rostos szárat.

12.

Szűrjük le a hallevest, és tartsuk melegen.

13.

Adjuk hozzá a tésztát közvetlenül a serpenyőbe a pirított zöldségekhez és a tintahalhoz, és keverjük össze, hogy jól átvegye az ízeket.

14

Hozzáadjuk a korábban félretett tintahal húsát és a megtisztított articsókát.

15

A tésztára öntjük a forró húslevest, úgy, hogy majdnem egy ujjnyira ellepje, nem kell túl pontosan mérni.

16

Ha nincs elég húsleves, kiegészíthetjük egy kevés ásványvízzel, és szükség esetén sózzuk.

17.

A fideuát 7-8 percig főzzük, ügyelve az időre és figyelve a főzésre, hogy a tészta ne főzzön túl. A séf szerint azonban elfogadható, ha a tészta kissé túlsütött, az olasz „al dente” állaghoz képest, mivel a fideuában általában lágyabb állagot szeretnek Spanyolországban.

18.

A főzés végén kissé feltehetjük a lángot, hogy a tészta alján egy „socarrat” (pirított réteg) keletkezzen. A tésztával ez a lépés könnyebb, mivel nem ég meg olyan könnyen, mint a rizs.

Szofi Contu/ author of the article

Szofi vagyok, hasznos life hackeket és praktikus tippeket írok, amelyek segítenek a mindennapi életben egyszerűbbé tenni a dolgokat!

Szofi lifehack ⚡