Kell mosni a seprűket? Fedezd fel, miért fontos tisztítani őket, milyen gyakran kell mosni és hogyan fertőtleníteni lépésről lépésre. A ház tisztán tartása nem csak azt jelenti, hogy minden nap felseprjük a padlót, hanem azt is, hogy gondozzuk a tisztításhoz használt eszközöket. Az egyik leggyakoribb és leginkább elhanyagolt eszköz a seprű.
Gondolkodott már azon, hogy meg kell-e mosni a seprűket? A válasz igen. Tudja meg, miért, hogyan kell helyesen mosni, és milyen hibákat kell elkerülni, hogy ne terjesszen több szennyeződést, mint amennyit eltávolít.
Miért kell mosni a seprűket?
Bár funkciójuk a por eltávolítása, a seprűk könnyen fertőzésgócokká válhatnak, ha nem mossuk őket gyakran. A sörték hajszálakat, ételmaradékokat, földet, állati hulladékokat, és ha fürdőszobában vagy teraszon használjuk őket, akár szennyezett szerves anyagokat is felhalmoznak.
Ezek a részecskék beszorulhatnak a kefe szálak közé, ami rossz szagot, penészt, baktériumokat okozhat, és ételmaradékok esetén még rovarokat is vonzhat. Ezenkívül, ha a kefét nedvesen tárolja, vagy a ház több helyiségében használja, a mikroorganizmusok egyik helyről a másikra terjedhetnek.
Ezért a seprűket rendszeresen meg kell mosni. Ez megelőzi a betegségeket, javítja a seprű hatékonyságát és meghosszabbítja az eszköz élettartamát.
Hogyan mossuk és fertőtlenítjük a seprűt?
A seprű mosása nem igényel drága termékeket vagy túl nagy erőfeszítést. A fontos az, hogy helyesen végezzük el, hogy valóban baktériummentes legyen. Kövesse az alábbi lépéseket:
- Távolítsa el a látható szennyeződéseket: mielőtt a seprűt vízbe merítené, rázza meg alaposan, hogy eltávolítsa a hajszálakat, szöszöket és port. Enyhén megütheti a falnak, vagy egy másik kefével meglazíthatja a sörték között maradt szennyeződéseket.
- Készítsen tisztítóoldatot: egy vödör langyos vízbe adjon néhány csepp folyékony mosószert vagy mosogatószert. Ha alaposan fertőtleníteni szeretné, adjon hozzá még: ½ csésze fehér ecetet vagy egy evőkanál fehérítőt minden liter vízhez (ha a seprű műanyag).
- Áztassa be a seprűt: csak a sörtéket merítse a szappanos vízbe. Hagyja 15-20 percig ázni, hogy a szappan feloldja a szennyeződéseket. Ne merítse a nyelet, különösen, ha fa, mert felszívhatja a nedvességet és meggyengülhet.
- Kefélje meg a sörtéket: használjon másik kefét vagy szivacsot, hogy dörzsölje a sörtéket és eltávolítsa a beivódott szennyeződéseket. Fordítson különös figyelmet az alapra, ahol a sörték a nyélhez kapcsolódnak, mert ott általában több szennyeződés halmozódik fel.
- Öblítse le és szárítsa meg: öblítse le a seprűt tiszta vízzel, amíg nem marad szappanmaradvány. Ezután hagyja megszáradni a napon, lehetőleg a sörtékkel lefelé, hogy ne deformálódjanak és ne gyűjtsenek nedvességet.
Ha fertőtleníteni szeretne szódabikarbónával, mosás után szórjon belőle a sörtékre, hagyja néhány percig hatni, majd öblítse le.
Ugyanazt a seprűt kell használni minden területen?
Határozottan nem. Az egyik leggyakoribb hiba a háztartási takarításban, hogy ugyanazt a seprűt használjuk minden felületre: a konyhában, a fürdőszobában, az udvaron és a hálószobákban. Ez megkönnyíti a keresztszennyeződést, vagyis a baktériumok egyik helyről a másikra történő átvitelét.
A legcélszerűbb:
- Legyen külön seprű a fürdőszobába, ahol általában nagyobb a baktériumok koncentrációja.
- Használjon egy másikat a konyhában, mivel ez egy élelmiszerekkel érintkező terület.
- Legyen külön seprűje a kültéri területekhez, például teraszokhoz, kertekhez vagy garázsokhoz, ahol a szennyeződés nehezebb és más jellegű.
- Ha háziállata van, fontolja meg egy külön seprű beszerzését az állatok szőrének és ételmaradékainak összegyűjtésére, mivel ezek a hulladékok is baktériumokat tartalmazhatnak.
A seprűket színes szalaggal vagy címkével jelölje meg, hogy könnyebben azonosíthassa, melyik melyik helyiséghez tartozik.
Milyen gyakran kell mosni és cserélni a seprűket?
A seprűk mosásának gyakorisága a használatuk gyakoriságától és a használatuk helyétől függ:
- Konyhai vagy fürdőszobai seprűk: legalább hetente egyszer kell mosni.
- Hálószobai vagy nappali seprűk: napi használat esetén kéthetente moshatók.
- Kültéri kefék: ideális esetben minden használat után meg kell mosni, különösen, ha nedves földön, sárban vagy állati ürülékben használták.
Bár egy kefe megfelelő gondozás mellett több hónapig, akár egy évnél is tovább is használható, vannak jelek, amelyek arra utalnak, hogy már nem alkalmas a használatra:
- Széttört, deformált vagy törött sörték
- Mosás után is megmaradó kellemetlen szag
- Csökkenő hatékonyság a seprés során
Ha ezeket a jeleket észleli, ideje cserélni. Ideális esetben a seprűket 6-12 havonta kell cserélni, állapotuktól és használatuktól függően.
Igen, a seprűket rendszeresen kell mosni, hogy ne váljanak baktériumok szállítóeszközévé. Ne becsülje alá egy jól karbantartott eszköz erejét: egy tiszta seprű sokkal jobban sepreget, és védi az otthonában élők egészségét.