Készpénzbetétek 2025-ben: ez az az összeg, amelyet kockázat nélkül befizethet anélkül, hogy az adóhatóság ellenőrizné

A pénzügyi intézmények kötelesek bejelenteni az adóhatóságnak minden olyan tranzakciót, amely jogellenesnek minősülhet, például rendszeres, azonos összegű vagy kis összegű, de rendszeres befizetéseket. A adóhatóság riasztása akkor léphet működésbe, ha befizetnek 3000 euró feletti készpénzösszeget, vagy 10 000 euró feletti összeget utalnak át.

Milyen jövedelmeket kell bevallani?

Ha számlánkra 10 000 eurónál több pénz érkezik külföldről vagy 100 000 eurónál több Magyarországról, a pénzmozgásról nem csak a banknak kell értesítést küldenie: a tranzakciót végző személynek is értesítenie és megerősítenie kell azt.

Ha ezt az eljárást nem teljesítik megfelelően, 600 eurótól a számlára átutalt összeg kétszereséig terjedő bírság szabható ki. Ezen túlmenően, ha a kapott pénzforrások eredete nem igazolható, a bírság 60 000 eurótól 150 000 euróig terjedhet.

A Pénzügyminisztérium értesítését az „S1” nevű dokumentum kitöltésével kell benyújtani, amelyben meg kell erősíteni a pénzeszközök eredetét.

Milyen tranzakciók keltik a Pénzügyminisztérium gyanúját?

A Pénzügyminisztérium gyanúsnak tartja a nagy összegű pénzeszközök átutalását vagy az ismétlődő hasonló tranzakciókat.

A legszembetűnőbbek közülük:

  • Ismételt átutalások ugyanazon számlák között.
  • 3000 eurót meghaladó készpénzbefizetés. Ha ez az összeg meghaladja a megadott összeget, a bankok kötelesek erről értesíteni az adóhatóságot.
  • Nemzetközi átutalások nagy összegekről. Fontos tudni, hogy ha befizetett összeg meghaladja a 10 000 eurót, az érintett személy köteles erről bejelentést tenni.
  • A gyakori készpénzfelvétel gyanút kelthet, mivel az adóhatóságok érdeklődni kezdhetnek a pénz eredete vagy rendeltetése iránt, ami a illetékes hatóság részéről alaposabb ellenőrzést vonhat maga után.
  • A Bizum által végzett

  • pénzátutalások banki átutalásnak minősülnek, és ugyanazok a szabályok vonatkoznak rájuk, mint a banki átutalásokra. Nagyon óvatosan kell eljárni a fizetés tárgyának megjelölésekor, mivel vitatható okok megjelölése a „tárgy” rovatban kellemetlen következményekkel járhat, mivel ez gyanút kelthet a hatóságokban, és a Pénzügyminisztérium részéről alaposabb ellenőrzést vonhat maga után.

Ezenkívül a készpénz ellenőrzésére vonatkozó terv keretében az Európai Központi Bank 2018-ban jóváhagyta az 500 euró címletű bankjegyek kibocsátásának megszüntetését (bár a forgalomban lévő bankjegyek továbbra is érvényesek maradnak).

Ez az intézkedés azzal indokolható, hogy a lila színű bankjegyeket gyakran használták feketén szerzett jövedelem vagy illegális tevékenységek fizetésére. Ezért ilyen bankjegyek nagy összegű befizetése is felkeltheti az adóhatóságok figyelmét.

A fenti jellemzőkkel rendelkező pénzeszközök befizetése nem mindig kelt gyanút az adóhatóságok részéről, de ennek valószínűsége magas.

Ajánlások a hatóságok szankcióinak elkerülésére

A pénzügyi szakértők a következő ajánlásokat teszik a pénzügyi tranzakciókkal kapcsolatos problémák elkerülésére:

Gyűjtse össze és őrizze meg az összes szükséges dokumentumot arra az esetre, ha igazolnia kell a pénzmozgásokat, nevezetesen: adásvételi szerződéseket, magánszemélyek közötti kölcsönszerződéseket, pénzátutalási bizonylatokat vagy bármely más dokumentumot, amely igazolja a pénz törvényes eredetét.

Tartsa be az adóhatóság által a kérelem megválaszolására megállapított határidőket. Ezek a határidők általában 10-15 munkanap, és a értesítésben szerepelnek.

Így, ha az adóhatóság kérelemben fordul az ügyletet végrehajtó vagy az ügyletben részes személyhez, az ügy további következmények nélkül rendezhető. Mindig fontos óvatosan eljárni indokolatlanul nagy összegek befizetése esetén, mivel egyes esetekben, még akkor is, ha a jelentésben megadott határértékeken belül maradunk, az adóhatóság kérést küldhet nekünk.

Szofi Contu/ author of the article

Szofi vagyok, hasznos life hackeket és praktikus tippeket írok, amelyek segítenek a mindennapi életben egyszerűbbé tenni a dolgokat!

Szofi lifehack ⚡